Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta

Veľké množstvo snehu v Tatrách komplikuje aktivity v horách, ohrozené sú výstupy na tri chaty

Za poslednú periódu pripadlo podľa HZS 50 až 100 centimetrov snehu, ktorý je vplyvom vetra rozmiestnený veľmi nepravidelne.


Horská záchranná služba (HZS) pripomína, že po výdatnom snežení sú aj naďalej ohrozené výstupy na vysokohorské chaty vo Vysokých Tatrách, a to na Zbojnícku chatu, Téryho chatu a tiež na Chatu Plesnivec.

Na sociálnej sieti upozornila na to, že aktivity v horách komplikuje aj veľké množstvo snehu. V ňom je podľa nej náročné pohybovať sa bez lyží alebo snežníc, a to aj na krátku vzdialenosť. Horskí záchranári pripomenuli, že brodenie sa v hlbokom snehu dokáže vyčerpať sily človeka za pár desiatok minút.

Máme pred sebou slnečné, mrazivé dni, ktoré budú lákať do hôr 🌥 🌄Toto je dôležité:Pripomíname, že vo Vysokých a…

Posted by Horská záchranná služba on Monday, February 6, 2023

Vo Vysokých a Západných Tatrách pretrváva veľké lavínové nebezpečenstvo (4. stupeň), v ostatných pohoriach je to zvýšené lavínové nebezpečenstvo (3. stupeň). Za poslednú periódu pripadlo podľa HZS 50 až 100 centimetrov snehu, ktorý je vplyvom vetra rozmiestnený veľmi nepravidelne.

„Náveterné hrebene vysokých polôh sú sfúkané až na tvrdú dosku starého snehu, sneh bol intenzívne premiestňovaný na záveterné strany pohorí, kde sa vytvorili dosky rôznej tvrdosti, ktorých spoločnou vlastnosťou je veľká krehkosť a náchylnosť na vznik trhlín a vysoká schopnosť šírenia trhlín,“ opísala. Veľké množstvo snehu bolo podľa horských záchranárov transportované aj do nižších polôh a miernejších sklonov.

HZS pripomína, aby turisti nezabúdali na povinnú lavínovú výbavu, lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú sondu a lopatu, lekárničku a nabitý mobilný telefón s číslami na záchranné zložky. V prípade potreby môžu využiť na privolanie pomoci aj aplikáciu Horskej záchrannej služby.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje