Veľkonočné tradície vo svete, ktoré ti vyrazia dych

Kultúry, ktoré oslavujú Veľkú Noc naozaj netradičným a originálnym spôsobom


Oslavy príchodu jari a zmŕtvychvstania Ježiša Krista sú za rohom. Oblievačky, šibačky, pečenie veľkonočného baránka a farbenie vajíčok patrí u nás ku zaužívaným tradíciám, ale sú krajiny, ktorých veľkonočné tradície sú doslova dychberúce.

 

Švédsko

Vo Švédsku poňali Veľkú noc trošku “halloweensky“. Na Veľkonočnú nedeľu sa deti oblečú do starého oblečenia, namaľujú sa ako čarodejnice a chodia od domu k domu. Domov si prinesú aj výslužku, väčšinou v podobe sladkostí. Hlavným veľkonočným jedlom v tejto severskej krajine je takzvané Jansson’s temptation – zemiaky zmixované s cibuľou, ančovičkami a smotanou.

Zdroj: recreatedesigncompany.com

Bermudy

Na Bermudách je najrozšírenejšou veľkonočnou tradíciou púšťanie pestrofarebných šarkanov na znak Kristovho zmŕtvychvstania. Túto tradičnú zábavu si doprajú ako deti, tak i dospelí. Tradičným jedlom sú koláčiky s krížikom na vrchu a rybí koláč.

Zdroj: expeditionfamilytravel.com

Filipíny

Filipínski katolíci oslavujú Veľkú noc drasticky. Prebiehajú u nich rôzne náboženské rituály aby sa očistili od hriechov a zbavili ochorení. Polonahí kajúcnici sa nechávajú biť palicami a bičovať, až kým nekrvácajú. Niektorí dobrovoľníci sa zúčastňujú i púti pripomínajúcej Ježišovu krížovú cestu a nechávajú sa pribiť na kríž – ukrižovať. Hoci s týmito drastickými rituálmi rímskokatolícka cirkev nesúhlasí, Filipínčania na nich naďalej trvajú a tvrdia, že sú to ich národné tradície.

Zdroj: dailymail.co.uk

Bulharsko

Najrozšírenejšou tradíciou v tejto zemi je poklepávanie vajíčok. Na polnočnej omši ľudia praskajú vajíčka a jedno sa dokonca rozbíja o stenu kostola. Tesne pred začiatkom veľkonočného obeda si každý vyberie jedno vajíčko a navzájom do nich narážajú. Vajíčko, ktoré vydrží a nepraskne, predpovedá svojmu majiteľovi úspešný rok. V Bulharsku sa vajíčka farbia tradičnou červenou farbou.

Zdroj: mygreekfoodrecipes.com

Grécko

V Grécku si taktiež potrpia na červenú farbu vajíčok na znak Kristovej výhry nad smrťou. V dávnejších časoch zvykli označovať červenou farbou dokonca aj hlavy a chrbty jahniat, aby ich ochránila. Tradičným jedlom je chlieb “tsoureki“ – vianočka. Najintenzívnejšie oslavy Veľkej noci sa konajú na ostrove Korfu – na Bielu sobotu je o 6 ráno pred kostolom umelo vytvorené zemetrasenie, ktoré má reprezentovať zemetrasenie počas Kristovho vzkriesenia, o ktorom píše Biblia. O 11 sa z okien a balkónov každej domácnosti vyhadzujú hlinené džbány, väčšinou naplnené vodou alebo vínom. Na Veľkonočnú nedeľu sa bohoslužba odohráva vonku a púšťajú sa počas nej ohňostroje. Tradičný veľkonočný obed sa skladá z vajíčok, citrónovej polievky a 2-3 druhov mäsa.

Zdroj: greek-escape.com

Haiti

Veľkonočné Haiti je plné tanca a spevu. Od Veľkého piatku do Veľkonočnej nedele sa v uliciach pohybujú tzv. Rara skupiny – sú to skupiny ľudí odetých do farebného oblečenia, ktorí chodia v sprievodoch, spievajú a tancujú. Haitské oslavy sú kombináciou kresťanských zvykov a voodoo rituálov. Vyznávači voodoo putujú každoročne do dediny Souvenance, kde sa duchom odovzdávajú kúpaním sa v posvätnom jazere a uctievajú ich obetovaním zvierat, najčastejšie kôz. Tradičné jedlo sú ryby, ryža a biele fazuľky. Na Veľký piatok sa nesmie jesť žiadne červené mäso, pretože predstavuje Kristovu krv.

Zdroj: dailymail.co.uk

Nórsko

Väčšina Nórov netrávi veľkonočné sviatky doma, unikátnou nórskou tradíciou je trávenie Veľkej noci v horách lyžovaním a opaľovaním sa. No najintenzívnejšou tradíciou tejto krajiny sú kriminálky, či už v tlačenej alebo televíznej verzii. Všetky televízne kanály aj rádiové stanice produkujú počas Veľkej noci krimi seriály. Mliekárne dokonca tlačia príbehy o trestných činoch na svoje obaly od mlieka. Nóri doslova šalejú za trestnými činmi počas Veľkej noci. Nikto nevie z akého dôvodu, ale väčšina sa zhodne, že trestné činy a veľkonočné obdobie jednoducho idú dokopy. Taktiež majú v Nórsku najdlhšie veľkonočné prázdniny.

Zdroj: laagendalsposten.no

Austrália

V Austrálii sa tešia Veľkej noci so všetkým, čo k tomu patrí, okrem čokoládových zajačikov. Keďže zajace nemajú v Austrálii žiadneho prirodzeného nepriateľa, rozmnožili sa a zanechávajú za sebou škody. Preto bola v roku 1991 spustená kampaň Anti-Rabbit Research Foundation, ktorá bojuje za to, aby čokoládový zajačikovia boli nahradení čokoládovými figúrkami Bilby. Bilby je zvieratko vyskytujúce sa v Austrálii podobné zajacovi, avšak je ohrozeným druhom. Ďalším rozdielom je, že najvýznamnejší deň nie je Veľkonočný pondelok ale Veľkonočná nedeľa. V nedeľu ráno deti hľadajú čokoládové vajíčka a figúrky poschovávané po dvore. Na raňajky sú tradičné teplé buchty ozdobené bielym krížikom. Po raňajkách sa ide do kostola a po omši je slávnostný obed v kruhu rodiny a priateľov.

Zdroj: discoverenglish.com.au

Nemecko

Nemci majú na Veľkú noc skutočne pestrý jedálniček. Na Veľký piatok sa tradične pripravujú rôzne bylinkové polievky, jahňacie mäso na mnoho spôsobov, zemiaky a mäso s bylinkami alebo na víne. Medzi sladkosťami nájdeme rosinenbrot (hrozienkový sladký chlieb, niečo ako naša vianočka) a veľkonočného barančeka. V tejto krajine počas Veľkej noci taktiež holdujú šalátom s vajíčkami, zeleninou, bylinkami alebo ovocím. Tradičnou veľkonočnou polievkou je bádenská krupicová polievka. V Nemecku nič také ako šibačka alebo oblievačka neexistuje, okrem toho sa vo veľkonočnom období zakladá veľký oheň (Osterfeuer) a deti zvyknú hľadať maľované vajíčka.

Zdroj: forumwk.de

Nový Zéland

No…Novozélanďania poňali Veľkú noc po svojom. Zatiaľ čo mi farbíme vajíčka a kŕmime sa čokoládovými zajačikmi, oni ich lovia. Každoročne sa takmer 500 lovcov zapojí do súťaže, počas ktorej zomrie cca 20 000 zajacov. “Great Easter Bunny Hunt“ je súťaž zameraná na lov zajacov za účelom zbaviť sa ich, keďže sú premnožení a na Novom Zélande sú vnímaní ako škodci. Víťaz vyhráva trofej a finančnú odmenu. Adrenalín je presne to, čo v tejto krajine počas veľkonočných sviatkov rozhodne nechýba.

Zdroj: odt.co.nz

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!
Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
7
Fuuj
Fňuk Fňuk
12
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
11
Haha
Woow Woow
46
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Veľkonočné tradície vo svete, ktoré ti vyrazia dych

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image