Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Veľký prehľad cien potravín. Takéto sú ceny na Slovensku po obrovskom zdražovaní

Najhoršie sú na tom základné potraviny.


Rastúca inflácia výrazne poznačila v posledných mesiacoch aj sektor potravín. Ako sme ťa však informovali, potravinová inflácia sa stabilizovala a ceny by tak nemali rásť hore urýchleným tempom. Prinášame ti veľký prehľad cien bežných potravín. Určite ťa prekvapí, koľko stáli kedysi v porovnaní s dneškom, upozornili na to TV Noviny.

Zdražovanie sa týkalo všetkých možných potravín. Nepríjemnú infláciu však Slováci zažívali najviac pri tých najzákladnejších potravinách, ako sú chlieb, vajcia, mlieko či zelenina a ovocie.

Situácia sa v rámci pomaličky stabilizuje a inflácia sa dostáva na relatívne normálne čísla, to platí aj pre Slovensko. Zatiaľ čo v minulom roku sa inflácia dostala na úroveň takmer 30 %, dnes je to už výrazne nižšie číslo, ktoré predstavuje menej ako 5 %.

Hoci sa situácia so stúpajúcimi cenami výrazne zlepšila, stále treba povedať, že inflácia sa výrazne odzrkadlila na cenách v obchodoch a ceny zrejme klesať nižšie už nebudú, máme tu nový štandard.

Takto vystrelili ceny od augusta 2021. Najviac boli zasiahnuté základné potraviny, či už ide o mäso, chlieb, mlieko, olej, maslo či vajcia.

Inflácia potravín sa takmer zastavila

Mohlo by ťa zaujímať:

Slováci si vydýchnu, inflácia potravín sa takmer zastavila. Tu je prehľad tých, ktoré zlacneli a zdraželi najviac

Najhoršie sú na tom základné potraviny

Slovákmi milovaný chlieb zdražel až o 80 centov, v prípade celozrnnej verzie sa bavíme až o 1,5 eura navyše. Také rožky stúpli na cene o 65 %, v dnešnej dobe je priemerná cena okolo 11 centov za kus.

Výrazné zdraženie cítiť aj pri mäse. Také kilo kuracieho zdraželo o viac než euro, bravčové o dve eurá a hovädzie mäso až o tri. To isté sa dá aplikovať aj na zvyšné mäsové výrobky, vrátane rýb.

Mliečne výrobky na tom nie sú taktiež o nič lepšie. Hore išlo mlieko, syry, jogurty aj smotany. Taký tvrdý syr išiel hore až o štyri eurá na kilo.

Shutterstock

Pollitrový olivový olej stál dva roky dozadu okolo 5,3 eura, zatiaľ čo dnes je táto hranica už okolo ôsmich eur. Avšak výrazne stúpli aj rastlinné oleje. Vajcia zas stoja raz toľko, čo kedysi.

Aj taká zelenina a ovocie značne narástli na cene, tam však platí, že sa ceny zároveň odvíjajú aj od sezóny.

Stále však nemáme vyhraté. „Očakávame, že v aktuálnom roku 2024 budeme svedkami podstatne nižších úrovní inflácie ako počas uplynulých dvoch rokov. Ak by sme vychádzali z aktuálnych informácií, tak odhad tohtoročného rastu cien tovarov a služieb by mohol byť okolo troch percent, prípadne aj menej,“ vysvetľuje analytička WOOD & Company Eva Sadovská.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.