Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 2.12.2024
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka
Zdroj: ©Shutterstock

Veľmi podivné fakty o zvieratách, ktoré si možno ani nechcel vedieť

Ktorý obávaný predátor má mozog "veľký" ako jedno oreo?

Niekedy máme tendenciu predpokladať, že väčšina zvierat žije krásny divoký život a trávi celé dni pofľakovaním sa v prírode, náhodným párením a ležaním na slnku. Dovoľ, aby sme ťa vyviedli z omylu. Zhromaždili sme zbierku naozaj podivných faktov o zvieratách, vďaka ktorým si uvedomíš, že život zvierat vo voľnej prírode nie je vždy prechádzka ružovou záhradou.

Je to smútok, nie spln, ktorý spôsobuje, že vlky vyjú

Hoci vlky občas vyjú aj preto, aby odohnali iné vlky zo svojho územia, vedci zistili, že niektoré vytia majú omnoho osobitejšiu a jemnejšiu stránku. Štúdie ukázali, že vlky vyjú, aby našli chýbajúcich členov svojej svorky, a že čím bližší vzťah má vyjúci vlk k chýbajúcemu členovi svorky, tým bola intenzita zavýjania silnejšia.

Väčšina chobotníc má tendenciu byť samotárom

Priemerná chobotnica má väčšinou tendenciu byť samotárom a niektoré sa dokonca obrnia vo svojich podvodných úkrytoch kameňmi. Aj keď sa pária s rôznymi inými chobotnicami, majú tendenciu byť nešťastnými rodičmi, ktorí odovzdávajú svojim potomkom veľmi málo vedomostí. Malá chobotnica tak môže zabudnúť na hocijakú zásadnejšiu rodičovskú podporu.

podivné fakty o zvieratách, príroda, zviera, živočích, chobotnica
Shutterstock

Vtáky potrebujú na prehltnutie gravitáciu

Hoci NASA pôvodne myslela, že vziať vtáky do vesmíru by bol skvelý nápad, pretože sú vcelku nenáročné na údržbu, plán sa pokazil v okamihu, keď si vedci uvedomili, že vtáky nemôžu prehĺtať bez gravitácie. Ako sa ukázalo, hrdlá väčšiny vtákov sú len akési gravitačné žľaby, a preto nakláňajú hlavy dozadu, aby prehltli.

Žirafy spia vo voľnej prírode len 20-30 minút denne

Väčšina žiráf nielenže spí v stoji, ale spí veľmi málo. Žirafy vo voľnej prírode spia len asi 20-30 minút denne prostredníctvom série krátkych zdriemnutí. Potrebujú totiž zostať v strehu pred predátormi.

Myši vedia vycítiť, keď sú iné myši smutné

Štúdia z Montrealskej univerzity ukazuje, že myši skutočne pociťujú empatiu, keď je niektorý z príslušníkov ich druhu smutný alebo pociťuje bolesť. Opäť jedna vlastnosť, ktorú máme s myšami spoločnú.

podivné fakty o zvieratách, príroda, zviera, živočích, myš
Shutterstock

Ukázalo sa, že ošípané sú múdrejšie ako priemerné 3-ročné dieťa

Ukázalo sa, že ošípané sú nielen múdrejšie ako psy, ale pokiaľ ide o inteligenciu, môžu dokonca predbehnúť vaše priemerné batoľa. Štúdia dokonca odhalila, že vo videohrách ovládaných joystickom vynikajú ešte lepšie ako väčšina primátov.

Väčšina Slovákov sa úplne zbytočne oberá o veľkú časť dôchodku: Patríš medzi nich aj ty?

Mohlo by ťa zaujímať:

Tretina Slovákov sa úplne zbytočne oberá o nemalú časť dôchodku: Patríš medzi nich aj ty?

Matky vačice a ich potomstvo na chrbte

Mláďa vačice strávi prvé tri mesiace svojho života vo vačku svojej matky, kde sa kojí, kým nie je dosť staré na to, aby vyliezlo von. Stále však nie je celkom pripravené čeliť svetu, ale zvyčajne strávi nasledujúce dva týždne na matkinom chrbte. Keď sú mláďatá vačice dosť veľké, začnú jeden po druhom odpadávať. Sú totiž už dostatočne veľké a zrelé na to, aby mohli čeliť svetu.

Vrany si zapamätajú tvoju tvár

Pokiaľ ide o vrany, rozhodne to nie sú vtáky, ktoré môžeme podceňovať v akomkoľvek ohľade. V prírode východnej Európy zrejme ide o zvieratá, ktoré sa dajú považovať za inteligenčnú elitu. Okrem toho sem patrí aj straka, havran, krkavec, kavka a podobne.

Výskum ukazuje, že ak sa vrana cíti tebou ohrozená, bude si pamätať tvoju tvár po zvyšok svojho života a zaútočí na teba verbálne a možno aj fyzicky pri každej príležitosti, ktorú dostane. Často aj s pomocou svojich ostatných vrán – jej priateľov.

podivné fakty o zvieratách, príroda, zviera, živočích, vrana
Shutterstock

Medvede grizly cítia pachy zo vzdialenosti takmer 30 kilometrov

Videl si film Na ostrie noža z roku 1997? Ak nie, tak vedz, že všetko ohľadom toho, ako sa správa medveď grizly v divokej prírode, je pravda. Vo filme uniká pred medveďom dvojica Anthony Hopkins a Alec Baldwin a majú istý problém, keď nezahrabú do zeme zakrvavené šaty ich kamaráta, ktorého poranil medveď. Grizly cíti pachy naozaj na vzdialenosť desiatok kilometrov. Vie o tebe na základe pachu skôr, ako ťa vidí vizuálne, a to mu dovoľuje svoju korisť prenasledovať a stopovať.

Kozy majú takmer 360-stupňové videnie

Všimli ste si niekedy, aké majú kozy zvláštne zrenice? Ako sa ukázalo, zvláštny tvar sa im hodí, pretože kozám umožňuje vidieť niečo v rozmedzí 320-340 stupňov, zatiaľ čo ľudia dokážu vidieť iba 160-210 stupňov bez toho, aby potrebovali pohnúť hlavou.

Slony nevedia skákať

Hoci basketbalová kariéra nezapadá do plánov pre zrejme žiadneho slona, hlavným dôvodom, pre ktorý slony nemôžu skákať, je, že to nepotrebujú. Majú tendenciu spoliehať sa viac na svoju masívnu veľkosť a navzájom sa chrániť pred predátormi. Matka príroda im skákanie do výbavy pri konfigurácii druhu nepridala.

podivné fakty o zvieratách, príroda, zviera, živočích, slon
Shutterstock

Červené pandy môžu byť príbuznými s veľkými pandami, mrožmi alebo skunkami

Pravdou je, že pandy červené v skutočnosti nie sú pandy a nie sú zároveň ani blízkymi príbuznými medveďom, ako sa pôvodne predpokladalo. Hoci sa ich vedci v priebehu rokov pokúšali spojiť s rôznymi skupinami, pravdou je, že ide skôr o vlastný a samostatný druh zvieraťa.

Pohár medu by stál 182 000 dolárov, ak by včely požadovali minimálnu mzdu

Stránka Sadanimalfacts.com, ktorá odhaľuje a následne aj ilustruje fakty o zvieratách, zistila, že včela medonosná je veľmi málo platená. Ak by sme mali dať minimálny plat každej jednej včele, ktorá sa podieľala na tvorbe medu, tak by klasický pohár stál približne 182-tisíc dolárov.

Mohlo by ťa zaujímať:

Naši čitatelia si mohli vyskúšať mesačné PREMIUM členstvo ZADARMO. Získali tak prístup k exkluzívnym článkom

Vtáky plačú, aby zbavili telo soli

Vtáky v USA a Mexiku známe ako „roadrunners“ (rod Geococcyx) patria medzi výnimočné druhy zvierat. Sú to síce iba dva samostatné druhy, ale ich spôsob života je v niektorých detailoch fascinujúci. Môžu skutočne prežiť veľmi dlhý čas bez vody, pokiaľ požierajú korisť s vysokým obsahom vody. A na tento účel majú špeciálne žľazy pri očiach, ktoré im pomáhajú „plakať“, aby tak vylúčili z tela prebytočnú soľ.

podivné fakty o zvieratách, príroda, zviera, živočích, vták
Shutterstock

Aligátorov mozog má váhu ako jedno oreo

Aj keď sú aligátory úžasné stvorenia, pokiaľ ide o mozgovú hmotu, nie je to žiadna sláva. Zatiaľ čo priemerný mozog dospelého človeka váži 1 300 – 1 400 gramov, mozog aligátora váži v priemere 8,4 gramu. To je približne váha jedného kolieska sušienky orea. To je na niekoľko stoviek kíl vážiaceho tvora skutočne málo.


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.