Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Verejné wifi siete najmä v hoteloch môžu ohrozovať bezpečnosť

Na bankové operácie by podľa odborníka spoločnosti Solitea mali ľudia radšej minúť svoje mobilné dáta od operátora a nepripájať sa do banky z lokálnych verejných wifi sietí.


Verejné hotelové wifi siete sú na prácu v zahraničí najnebezpečnejšie, o čosi lepšie sú na tom apartmány a dovolenkové domy.

Bezpečnosť dovolenkovej práce v zahraničí začína už na Slovensku. Ako v stredu informovala IT spoločnosť Solitea, firmy by mali určite mať svoju virtuálnu privátnu sieť, tzv. VPN, vďaka nej je komunikácia a výmena dát šifrovaná. V tých lepších prípadoch ju hacker prelomí až za niekoľko desiatok rokov. Odborník na informačné technológie z uvedenej spoločnosti Peter Gajdošech radí, že na bankové operácie by mali ľudia radšej minúť svoje mobilné dáta od operátora a nepripájať sa do banky z lokálnych verejných wifi sietí.

Verejné wifi siete, najmä v hoteloch, ponúkajú síce bezplatný prístup k internetu, spravidla však prinášajú aj veľké hrozby. „Niektoré verejné wifi siete majú čoraz častejšie prístupový bod bez hesla, čo predstavuje veľmi jednoduchý prístup pre vás, ale aj pre hackerov. Do akéhokoľvek zariadenia sa hackeri vedia dostať pomerne jednoducho, čím získavajú kontrolu nad celou dátovou komunikáciou,“ upozornil Gajdošech. Wifi siete v apartmánoch či dovolenkových domoch sú na tom o niečo lepšie, pretože štandardne sa používateľ k prístupovému bodu musí prihlásiť pomocou hesla. Ale aj tu vidí odborník isté riziko, pretože heslá sú pomerne známe, dostupné pre všetkých ubytovaných hostí, vrátane hackerov. Chybou podľa neho tiež je, že prenajímatelia nemenia heslá veľmi často.

Shutterstock

Využívanie verejnej wifi siete prináša veľké riziká, hackeri môžu jednoducho pristupovať k osobným údajom a heslám. „Každé zariadenie môže byť cez takúto sieť napadnuté vírusom alebo malvérom, čiže vaša komunikácia s okolitým svetom môže byť odpočúvaná, alebo ju môže niekto sledovať. Na verejnej wifi sieti môže byť v rovnakom čase pripojený ako vy, tak aj záškodník. Prípadne, na zariadení môže byť spustený špeciálny softvér pre nonstop odpočúvanie internetovej komunikácie,“ priblížil Gajdošech.

Práca, ale aj iné aktivity zo zariadení pripojených do verejnej wifi siete, môžu byť vcelku bezpečné len pri dodržaní určitých základných pravidiel. „Každé vaše zariadenie by malo mať pravidelne aktualizovaný antivírusový softvér. Mali by ste byť vždy pripojený pomocou VPN. Na zariadení by ste mali mať aktívny firewall, ktorý v počítačovej sieti blokuje alebo povoľuje sieťové prenosy,“ uviedol Gajdošech. Pri práci na webe odporúča využívať iba šifrované pripojenie, ktorého adresa sa začína na HTTPS, nie HTTP. „Ak je to možné, na zariadení si vypnite zdieľanie súborov,“ podotkol s tým, že ak sieť ľudia nevyužívajú, mali by wifi vypnúť.

Spoločnsť Solitea má na Slovensku a v Česku približne tisíc zamestnancov. Solitea Slovensko, a. s., Bratislava je dcérskou firmou spoločnosti Solitea, a. s., so sídlom v Brne.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť