Verte neverte či Akty X. 10 kultových mysterióznych a fantasy seriálov nášho detstva

Klasiky, na ktoré dodnes nedáme dopustiť.

Zdroj: Ten Thirteen Productions, Mutant Enemy

V predchádzajúcom článku sme si predstavili fantastické sitcomy, ktoré významným spôsobom sprevádzali naše detstvo a dospievanie. V tej dobe sa však na televíznych obrazovkách dalo natrafiť aj na rôzne mysteriózne, hororové či fantasy seriály. A práve nim sa budeme dnes venovať.

Mestečko Twin Peaks

Klasika a absolútny kult 90. rokov od legendárneho Davida Lyncha. Ten vo svojom seriáli rozohral unikátny mix kriminálky, drámy a surreálneho thrilleru a okorenil to aj porciou svojského humoru. Záhada zavraždenej študentky Laury Palmer, ktorú vyšetruje svojrázny agent FBI, Dale Cooper, sa však zdá byť bránou do oveľa temnejších sfér.

V tomto mestečku skrátka každý niečo skrýva. Seriál sa dočkal dvoch sérií, celovečerného filmu Fire Walk with Me a v roku 2017 sa David Lynch úspešne vrátil s treťou sériou.

Akty X

Špeciálni agenti Mulder a Scully v podaní Davida Duchovneho a Gillian Anderson vytvorili kultové duo, a my sme ich prípady okolo mimozemšťanov, konšpirácií či rôznych záhad hltali ako omámení. Skvelá sci-fi dráma sa dočkala 11. sérií, dvoch filmov a už navždy sa stala neoddeliteľnou súčasťou popkultúry.

Buffy, premožiteľka upírov

V 90. a nultých rokoch by sme asi ťažko našli mladých, ktorí ani raz nezavadili o tento tínedžerský hororový seriál. Pôvabná Sarah Michelle Gellar si tu strihla vyvolenú bojovníčku Buffy, ktorá v každom diele dávala na frak upírom či démonom. Seriál si odbil šesť sérií a získal ohromné zástupy fanúšikov a dodnes naň mnohí nedajú dopustiť.

Čarodejnice

Aj seriál Čarodejnice sa stretol s veľkým úspechom. Dnes už sú voči nemu diváci kritickejší, avšak na konci 90. rokov išlo o ohromnú pecku, ktorú sledovali celé davy divákov. Slušne namiešaný mix mysterióznej fantasy a komédie ľudí nesmierne bavil a Čarodejnice sa na obrazovkách objavovali celých osem sérií.

Krajné medze

Hororový seriál s prvkami sci-fi a fantasy sa celkom očividne inšpiroval slávnymi Aktami X. Nešlo však o žiadne lacné vykrádanie, koniec-koncov, tvorcovia nadväzovali na seriál zo 60. rokov. Išlo o antológiu rôznych príbehov, ktoré spracovávali najrôznejšie témy z oblastí sci-fi, hororu či mysterióznych príbehov.

Kvalita jednotlivých príbehov bola, samozrejme, premenlivá, avšak Krajné medze dokázali držať záujem divákov celých šesť sérií. Dodnes na ne mnohí s nostalgiou spomínajú.

Verte neverte

Ďalšia legendárna antológia. Verte neverte je klasikou. Kto by nepoznal moderátora Jonathana Frakesa, ktorý divákom predstavoval niekoľko strašidelných príbehov, aby im napokon prezradil, ktoré z nich boli inšpirované skutočnými udalosťami? Navyše, svoje uvádzanie okorenil aj skvelými hláškami.

Iste, príbehy neboli natočené nijako extrémne zručne, ale to nám v detskom veku vôbec nevadilo. Dodnes ide o parádne atmosférickú záležitosť, ktorú máme v nostalgickej úcte.

Hercules

Známy fantasy seriál Hercules bol naším pravidelným spoločníkom počas sobotných rán. Kevin Sorbo odohral pravdepodobne svoju najznámejšiu (a najlepšiu?) rolu a celkovo išlo o pomerne zábavnú jednohubku. Po filmárskej stránke nešlo, pravdaže, o žiadnu veľkú pecku, ale nostalgia robí v tomto prípade svoje.

Xena

No a keď sme spomenuli Hercula, musíme spomenúť aj jeho kamošku Xenu. Udatná hrdinka v podaní Lucy Lawless sa pôvodne objavila v seriáli Hercules, avšak jej obľúbenosť viedla tvorcov k tomu, aby jej dali vlastný seriál.

Z dnešného pohľadu ide už o pomerne úsmevný kus (podobne ako Hercules), ale to nič nemení na fakte, že Xena je neodlučiteľne spätá s kusom nášho detstva a jej dobrodružstvá sme milovali.

Bojíte sa tmy?

Hororový seriál pre deti? No, prečo nie. Bojíte sa tmy? bolo koncipované ako poviedkový seriál, keď si partia detí v lese pri ohni rozprávala strašidelné príbehy. Tie v konečnom dôsledku až také desivé neboli, ale mali nezriedka fajn atmosféru a sem-tam aj sympatický humor. Pre detského diváka, ktorý chcel nejaké to ľahké hororové napätie, išlo o jasného favorita.

Milénium

Seriál Milénium vznikol v hlave Chrisa Cartera, ktorý stál aj za Aktami X. Milénium bolo postavené na podobnej báze. Hlavným hrdinom bol bývalý agent FBI, Frank Black, v podaní Lancea Henriksena. Ten má schopnosť dostať sa do mysle vrahov, a pracuje pre tajný spolok Milénium, ktorý má za úlohu chrániť ľudí pred sériovými vrahmi.

Seriál sa mohol pochváliť parádne temnou atmosférou a solídnymi scenármi, avšak diváci oň nejavili príliš veľký záujem. Po troch sériách teda projekt skončil. Napriek tomu však ide o výborný kúsok, ktorému vďačíme za veľa bezsenných nocí.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Piata epizóda finále Hry o tróny nešetrila nikoho! Dramatické udalosti našli odozvu v memes

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME