Vesmírne sci-fi filmy, ktoré ťa naplnia úzkosťou, ale aj bázňou z nekonečného kozmu

Máš chuť na nejaké kvalitné vesmírne sci-fi? Potom rozhodne čítaj ďalej.

Zdroj: Paramount Pictures (úprava redakcie)

V nasledujúcom článku sa trochu bližšie pozrieme na sci-fi filmy, ktoré sa odohrávajú (aspoň sčasti) vo vesmíre, prípadne je ich témou cesta do vesmíru. Vynecháme jednoduché dobrodružné snímky plné akcie, ale zameriame sa na náročnejšie kúsky.

Vo viacerých prípadoch ide o umelecky poriadne vyzreté snímky, ktoré ti naplno dajú pocítiť samotu a strach uprostred nekonečného kozmu, ale napríklad aj úzkosť pri štartovaní raketoplánu. Ide skrátka o intenzívne vesmírne sci-fi, ktoré by si nemal nechať ujsť žiadny milovník tohto žánru.

1. Interstellar

Epické sci-fi režisérskeho majstra Christophera Nolana patrilo k najlepším kino zážitkom posledných rokov. Fantastické herecké výkony, majstrovská vizuálna stránka a myšlienková podnetnosť uchvátili väčšinu divákov. Film rozpráva príbeh skupiny astronautov, ktorí musia objaviť novú planétu, na ktorú sa bude môcť presunúť ľudstvo z umierajúcej Zeme. Dokážu to?

2. Prvý kontakt

Výborné sci-fi ďalšieho režisérskeho majstra Denisa Villeneueva rozpráva o záhadných mimozemšťanoch, ktorí pristanú na našej planéte. Lingvistka Louise Banks (Amy Adams) musí analyzovať ich jazyk a zistiť, ako s návštevníkmi z kozmu komunikovať. Podarí sa jej zistiť, prečo na našu planétu prišli? Výborne napísaný a herecky brilantný film s hustou atmosférou sa ti zaryje pod kožu a absolútne ťa pohltí.

3. Gravitácia

Alfonso Cuarón má za sebou viacero geniálnych filmov a Gravitáciou si hanbu tiež ani náhodou neurobil. Jeho sci-fi o astronautoch, ktorí opravujú vesmírnu stanicu a ostanú odrezaní od spojenia so Zemou, je intenzívny a audiovizuálne omračujúci.

Hneď úvodná scéna, nakrútená ako jeden dlhý neprerušovaný záber, naznačí, že máme do činenia s poriadne vypiplanou víziou. A zvyšok filmu to len potvrdí. Pecka.

4. Marťan

Marťan rozpráva o skupine astronautov, ktorí sú nútení prerušiť výskum Marsu a vrátiť sa na Zem. Nevedia však, že jeden z ich kolegov prežil a ostal na Marse sám. Dokáže prežiť? Marťan síce spracováva poriadne ťaživú tému, z ktorej by niekto mohol vykresať silnú a temnú drámu, ale režisér Ridley Scott išiel inou cestou.

Marťan je tak predovšetkým odľahčeným a pozitívnym príbehom o nezlomnosti ľudského ducha a túžbe prežiť, nech už situácia vyzerá akokoľvek mizerne.

5. 2001: Vesmírna odysea

Nesmrteľná klasika geniálneho Stanleyho Kubricka môže byť pre mnohých ťažkým orieškom. Ide totiž o film, ktorý je pomalý, atmosférický a interpretačne značne voľný. Počíta teda s premýšľajúcim divákom. Po technickej stránke snímka berie dych aj dnes a jej zvláštna hypnotická atmosféra ťa maximálne pohltí. Právom ide o jeden z najlepších sci-fi filmov všetkých čias.

6. Kontakt

Vynikajúca sci-fi dráma, ktorá do značnej miery predbehla svoju dobu (niet divu, že v čase premiéry išlo o prepadák). Kontakt nám predstaví výskumníčku Ellie Arroway (Jodie Foster), ktorej sa podarí zachytiť záhadný vesmírny signál. Signál, ktorý podľa všetkého pochádza od inteligentnej mimozemskej civilizácie.

Majstrovsky zrežírovaný film Roberta Zemeckisa ponúka zrejme jeden z najrealistickejších pohľadov na to, ako by hypotetický kontakt s mimozemskou civilizáciou mohol prebiehať. A je to strhujúca a emotívna jazda.

7. Moon

Moon je malé, nenápadné sci-fi s absolútne skvelým hereckým výkonom Sama Rockwella. Ten si tu strihol pracovníka základne firmy Lunar Industries, ktorá sídli na Mesiaci. Zničujúca samota si na ňom začína vyberať svoju daň, ale potom zisťuje, že možno nie je úplne sám. A viac prezrádzať netreba, keďže príbeh ponúka hneď niekoľko zaujímavých prekvapení. Výborne natočený film, ktorý ti uviazne v mysli.

8. Horizont udalostí

Vcelku brutálny a poriadne temný sci-fi horor Horizont udalostí od Paula W. S. Andersona nás zavedie do roku 2047. Práve vtedy sa totiž podarí opäť zachytiť signál lode Event Horizon, ktorá zmizla na hranici našej slnečnej sústavy.

Teraz sa však znovu objavila a tím vedcov a astronautov z lode Louis and Clark sa ju chystá preskúmať. To, čo objavia, však bude horšie než tie najdesivejšie nočné mory. Snímka dominuje najmä atmosférou a občasnými krvavými výjavmi, ale aj solídnymi hereckými výkonmi. Stojí za pozornosť.

9. Sunshine

Slnko vyhasína, takže k nemu smeruje loď so skupinou astronautov, ktorí ho s pomocou nukleárnej nálože majú znovu „nakopnúť“. Cesta sa však skomplikuje a zdá sa, že na palube lodi sa pohybuje aj niekto úplne neznámy a veľmi nebezpečný.

Výborne zrežírovaná snímka Dannyho Boylea ponúka hneď niekoľko silných scén, ako aj kvalitných postáv a hereckých výkonov. Sunshine tak môžeme len odporúčať.

10. Votrelec

Rozlúčime sa klasikou všetkých klasík, a síce neprekonateľným Votrelcom od Ridleyho Scotta. Ten nám predstavil dnes už kultového Xenomorpha, mimozemský organizmus, ktorý začne postupne likvidovať ľudí vesmírnej lode Nostromo.

Filmu dominuje najmä poriadne temná a skľučujúca atmosféra plná napätia a neuveriteľného hororového mrazenia. Pokiaľ si túto legendu stále nevidel, je najvyšší čas napraviť to.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ulice malého mestečka tyranizuje nebezpečný tvor - veľmi nahnevaný kohút

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME