Akých bohov uctievali starí Slovania ešte pred nástupom kresťanstva? Možno máš pocit, že ich mytológia nebola nejako extra zaujímavá, nie je to však pravda. Ide o mimoriadne bohatý a komplexný súbor najrôznejších božstiev a magických bytostí.
V tomto článku sme pre teba vybrali 10 pozoruhodných staroslovanských božstiev a možno ťa ním inšpirujeme, aby si sa začal o staroslovanskú mytológiu trochu viac zaujímať. Je totiž nesmierne zaujímavá!
1. Perún
Perún je pravdepodobne jedným z najznámejších staroslovanských bohov. Podľa všetkého patril k hlavným bohom starých Slovanov (hoci niektoré iné zdroje uvádzajú ako najvyššieho boha Svaroga). Perún bol bohom búrky, hromu a blesku. Niekde by sme sa mohli dočítať, že išlo o boha vojny, ale v skutočnosti bol ochrancom poľnohospodárstva. Slovania ho uctievali, aby bola dobrá úroda, dosť obživy a dostatok slnečných dní.
Perún je zobrazovaný ako silný muž s dlhou medenou bradou a striebornými fúzmi. V ruke často držal sekeru, prípadne kladivo. Z týchto zbraní dokázal metať blesky. Na základe tohto popisu zdieľa celkom očividné paralely s germánskym bohom Thorom. Hlavnou inšpiráciou pre Perúna ale zrejme bol indický boh Varuna.
2. Vesna
Vesna je tiež pomerne známou bohyňou. Išlo o bohyňu jari, života, plodnosti a mladosti. Spájala sa s príchodom teplých dní, keď konečne odchádzala nehostinná zima (ktorú reprezentovala bohyňa Morena). Zobrazovaná bola ako mladá a krásna žena. Podľa Slovanov bola jej posvätným stromom breza, spájala sa tiež s kukučkou.
3. Mokoša
Mokoša zdieľa určité paralely s Vesnou. Uctievali ju hlavne východní Slovania. Podľa mytológie bola manželkou boha Velesa a išlo o patrónku ženskosti, plodnosti, manželstva a domova. Dá sa povedať, že išlo o „matku Zem“, ľudia jej ďakovali za dobrú úrodu a časy blahobytu.
Často bola zobrazovaná pri kolovrate, keďže sa tradovalo, že práve ona naučila ľudí priasť a vyšívať. Počas roka sa Mokoša uctievala hneď niekoľkokrát. Jednak to bolo s príchodom jari, neskôr v čase letného slnovratu a začiatkom novembra, teda pred nástupom zimy.
4. Svarog
Svarog je pravdepodobne vôbec najstarším slovanským bohom. Išlo o patróna Slnka a ohňa. Jeho manželkou bola bohyňa Lada, jeho bratmi bohovia Veles a Perún. Podľa legiend Svarog ukul samotné Slnko. Často je teda zobrazovaný ako kováč a trochu sa podobá na gréckeho boha Héfaista.
Podľa odborníkov bol Svarog veľmi vážený, ale aj obávaný. Predstavoval totiž mimoriadne prísneho boha. Jeho uctievanie však postupne slablo a na jeho miesto sa dostal Svarožič, jeho syn.
5. Veles
Aj Veles patrí medzi vôbec najstarších staroslovanských bohov. Išlo o boha dobytka, bol ochrancom stád a pastierov. Podľa ďalších zdrojov patril medzi slnečné božstvá, bol ale aj vládcom mŕtvych a pánom podsvetia.
Zároveň bol Perúnovým protikladom. S týmto bohom mal podľa mýtov večný konflikt, keďže Veles v podobe hada Perúnovi ukradol syna. Ich nepriateľstvo je interpretované ako striedanie cyklov sucha a dažďa, keďže Veles v legende nikdy nie je zabitý. Zobrazovaný bol ako muž s býčou hlavou.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane