Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.5.2024
sk
Júlia
, Juliana
cz
Emil
V spolupráci s Itafilm
Zdroj: ©Itafilm

Veštenie z kariet prebudí démonické sily. 10 zaujímavostí o novom horore Tarot: Karty smrti

Ako sa nakrúcala lákavá hororová novinka?

Už vo štvrtok sa milovníci filmových zimomriavok môžu vydať na hororovú novinku Tarot: Karty smrti.

V centre príbehu je skupina priateľov, ktorí pri vykladaní tarotových kariet nechtiac vypustia do sveta démonické sily. Ako sa tento horor nakrúcal a kde filmári hľadali inšpiráciu? To zistíš práve v tomto článku.

1. Pre režisérov ide o celovečerný debut

Réžiu Tarotu mali na starosti Spenser Cohen a Anna Halberg, pre ktorých išlo o celovečerný debut. Cohen však už v minulosti nakrútil krátky horor Blink a ako scenárista sa podieľal na filmoch ako Extinction či Moonfall. Napísal aj scenár k chystanej sci-fi dramédii Distant.

2. Film je voľne založený na románovej predlohe. Teda, vlastne nie je…

Tarot oficiálne vychádza z románu Horrorscope od Nicholasa Adamsa, ktorý vyšiel v roku 1992. Film sa mal pôvodne tiež volať Horrorscope. Paradoxom ale je, že film rozpráva úplne iný príbeh a s románom nemá nič spoločné.

„Je to úplne odlišný príbeh,“ potvrdil Cohen. „Knihu sme ani nečítali a nič sme si z nej nevzali. Jediná vec bola, že štúdiu sa páčil ten názov, takže preto tam bola tá asociácia. Potom sme ho zmenili, takže teraz je spojitosť s knihou nulová.“

filmy, Tarot: Karty smrti, horory, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
MovieStillsDB / Sony Pictures Releasing / Itafilm

3. O hudbu sa postaral známy hororový skladateľ

Hudbu pre film zložil Joseph Bishara, známy skladateľ, ktorý si urobil meno ako autor hudby k mnohým hororom. Je podpísaný pod soundtrackmi k snímkam Insidious, V zajatí démonov, Kliatba kvíliacej ženy, Annabelle či Vtelenie zla.

4. Režisérka Anna Halberg si vo filme aj zahrala

Režisérka Anna Halberg má vo filme drobné cameo. Zahrala si postavu policajnej detektívky.

filmy, Tarot: Karty smrti, horory, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
MovieStillsDB / Sony Pictures Releasing / Itafilm

5. Štúdio chcelo horor o astrológii

Film sa začal rodiť po tom, čo štúdio Sony kontaktovalo režisérov Spensera Cohena a Annu Halberg s tým, že by chcelo natočiť horor s tematikou astrológie. Pre Cohena a Halberg to bolo spočiatku náročné, keďže astrológia im nepripadala desivá.

„V znameniach zverokruhu pre nás nie je nič desivé,“ uviedla Halberg. „Takže sme prišli s nápadom skombinovať čítanie z tarotových kariet s astrológiou a z toho vznikol film. Tie karty ponúkajú úžasnú ikonografiu a mali sme obrovské množstvo postáv, z ktorých sme si mohli vyberať.“

6. Námet na film sa zrodil uprostred pandémie

Filmárov pri písaní scenára inšpirovala aj pandémia koronavírusu. Práve v čase lockdownov sa zrodil námet pre film. Podľa režisérov totiž v tomto ťažkom období ľudia hľadali niečo, čo im pomôže, a obracali sa aj k astrológii.

„Bolo to niečo, čo sme cítili v energii okolo nás,“ povedala Halberg. „Videli sme všetkých našich rovesníkov a priateľov, ako sa obracajú k hviezdam, tarotovým kartám alebo iným veciam, aby tomu porozumeli, pretože tá doba bola taká neistá. Takže táto myšlienka osudu verzus slobodnej vôle bola skutočne okolo nás a je to téma, ktorú sme chceli vo filme preskúmať.“

filmy, Tarot: Karty smrti, horory, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
MovieStillsDB / Sony Pictures Releasing / Itafilm

7. Podľa tvorcov nás vo filme okrem strachu čaká aj humor

Hoci je film propagovaný ako čistokrvný horor a nie hororová komédia, podľa tvorcov v ňom je aj dostatok humoru. Tvorcovia uviedli, že humor vyplýva hlavne z postáv a ich rôznorodých charakterov.

8. Filmári chceli vytvoriť uveriteľné postavy

Režisérka Anna Halberg zdôraznila, že prvoradým cieľom bolo vytvoriť uveriteľné postavy. Spolu s kolegom Spenserom Cohenom sa chceli vyhnúť typickému nešváru niektorých hororov, v ktorých sa objavujú vyslovene hlúpe postavy. Tie v týchto filmoch nezriedka zomierajú práve kvôli vlastnej hlúposti.

„Chceli sme sa uistiť, že aj keď sa vo filme deje niečo nadprirodzené a neuveriteľné, reakcie našich postáv pôsobia realisticky,“ podotkla Halberg. „Chceli sme, aby ste sa s nimi stotožnili a vžili sa do ich kože aj s rozhodnutiami, ktoré robia.“

filmy, Tarot: Karty smrti, horory, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
MovieStillsDB / Sony Pictures Releasing / Itafilm

9. Štáb sa spoliehal na praktické efekty

V moderných hororoch, v ktorých vystupujú všelijakí duchovia či démoni, sa filmári často uchyľujú k používaniu počítačových trikov. Tvorcovia Tarotu však na to chceli ísť inak a spoliehali sa hlavne na praktické efekty.

„Od začiatku sme si povedali, že každá obluda bude vytvorená s pomocou praktických efektov,“ prezradil Spenser Cohen. „Mysleli sme pri tom na filmy Davida Cronenberga, Votrelca či Vec… Chceli sme, aby herci reagovali na skutočné veci, nie tenisovú loptičku. Vždy to vyzerá lepšie a dostanete z nich aj lepšie výkony.“

10. Tarotové karty rozohrajú nečakaný boj o život

Príbeh Tarotu sa točí okolo partie mladých priateľov, ktorí sa rozhodnú zabaviť sa vykladaním tarotových kariet. Zdanlivo nevinná zábavka sa však zmení na zúfalý boj o život. Kamaráti totiž porušia pravidlo a pri vykladaní použijú karty niekoho iného. Vypustia tým na svet nadprirodzené zlo, ktoré sa v balíčku kariet doteraz skrývalo.

Vo filme si zahrali Jacob Batalon, Alana Boden, Humberly González, Olwen Fouéré, Wolfgang Novogratz, Avantika, Harriet Slater, Larsen Thompson a James Swanton.

Tarot: Karty smrti natočila dvojica Spenser Cohen a Anna Halberg a trailer láka na vyvražďovačku v štýle Nezvratného osudu. Pri troche šťastia tak z filmu vylezie slušná hororová zábava. Film do našich kín dorazí 9. mája.

filmy, Tarot: Karty smrti, horory, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
Itafilm

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.