Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš
Zdroj: ©Shutterstock

Veterinári prezradili 16 vecí, ktoré by mal vedieť každý majiteľ domáceho zvieratka

Máš zvieratko? Tak čítaj!

Niektorí ľudia nevedia o svojich domácich miláčikoch takmer nič. Aj napriek tomu, že žijeme v 21. storočí a všetky potrebné informácie sú od nás vzdialené dva kliky myšou, ich stále kŕmia nekvalitným krmivom, nevedia im zabezpečiť vhodné „ubytovanie“ a k veterinárovi ich berú, až keď už naozaj horí.

A potom sa čudujú, že zvieratká sú akési divné, chorľavé a umierajú mladé. Práve preto sa nedávno veterinári na Reddite podelili o veci, ktoré by mal o svojom domácom zvieratku vedieť každý. Bez výnimky. Kedy ho zobrať k zverolekárovi? Na čo si dávať pozor? Ako zistiť, či si zvieratko vôbec môžeš dovoliť? To všetko a ešte viac sa dozvieš v dnešnom článku.

1. Ty máš svoj život. Máš kamarátov, rodinu, prácu a koníčky… tvoj pes má iba teba. Venuj sa mu viac ako päť minút denne a možno potom prestane štekať.

2. Ak ti pes zožerie celú kopu marihuanových koláčikov, povedz to veterinárovi. Nepobeží ťa udať, je mu úplne jedno, čo robíš vo voľnom čase. Na určenie správnej diagnózy však potrebuje vedieť všetky faktory a tento je celkom dôležitý.

3. Nesťažuj sa, že tvoj pes nemá zábrany, keď mu pri večeri hádžeš zvyšky rovno z taniera. Je to tvoja chyba, nikoho iného.

4. „Nič mu nie je. Je len starý, preto kríva.“ Pes nemá krívať, ani keď je starý. Ak kríva alebo pomaly kráča, niečo ho bolí. 

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

8 tipov na darčeky pre ženy, vďaka ktorým budeš ten najlepší Ježiško

5. Keď ti veterinár povie, že psovi treba urobiť dentálne ošetrenia, daj na jeho radu. Videla som niekoľko príšerných chrupov, kde psom reálne padali kusy zubov z úst, ale majitelia s tým nič nerobili, lebo „ešte je, tak ho to asi nebolí“. Bolí. Len nechce skapať od hladu.

6. Tvoja mačka neciká mimo záchoda preto, že ti rada robí nervy (aj keď, pri mačkách jeden nikdy nevie). Je veľká šanca, že má infekciu.

7. Keď pes tri dni neje a stále má hnačku, okamžite choď k veterinárovi! Je úplne jedno, či máš dvojkilovú čivavu, alebo 100-kilovú dogu, ani ty by si nebol v poriadku, keby si stratil toľko tekutín. Ten pes nie je nesmrteľný.

8. Lieky, ktoré kúpiš v drogérii alebo v zvieracích potrebách, nikdy nebudú také kvalitné ako tie priamo od veterinára.

Shutterstock

9. Tvoja obézna mačka nie je rozkošná. „Ale veď sa na ňu pozrite, aká je zlatunká a guľatá.“ No nie, nie je. Rovnako ako u ľudí, aj u zvierat má nadmerná hmotnosť negatívny efekt na fungovanie celého tela. Vyvíja veľkú záťaž na kĺby a mimo iného môže spôsobiť vážne problémy so srdcom. Vyznávať lásku nezdravým jedlom je to najhoršie, čo môže majiteľ pre svojho domáceho miláčika urobiť.

10. Ak nemáš peniaze na kastráciu, tak si to zvieratko skrátka nemôžeš dovoliť. Bodka.

11. To, že mačka po kastrácii zlenivie a priberie, je len mýtus. Kastráciou sa znižuje počet kalórií, ktoré potrebuje, takže musí menej jesť a/alebo viac cvičiť, aby si zachovala pôvodnú hmotnosť. Mačky vo všeobecnosti vekom prestávajú byť aktívne, ale stačí im párkrát do dňa zamávať hračkou pred očami a zase z nich budú mačiatka.

12. Zvieratá sú živé bytosti, nie dekorácie do bytu. Potrebujú svoj priestor, kvalitné jedlo, vybavenie, návštevy u zverolekára, rovnako ako ty. Ak si nič z toho nemôžeš dovoliť, alebo za to jednoducho nie si ochotný platiť, tak si neber zviera. A je úplne jedno, že to je „len eurový škrečok“.

Shutterstock

13. Zvieratá, najmä tie „klietkové“, potrebujú omnoho viac miesta, ako sa obchody tvária. Väčšina klietok je príliš malá a niektoré zvieratá by v nich mali aj tak tráviť len obmedzené množstvo času. Vtáčiky, králiky či morské prasiatka nemajú celý deň v klietke čo robiť.

14. Prosím, uvedom si, čo tvoje zviera je, ešte predtým, ako ho donesieš domov. Nemôžeš dať mačke jedlo pre psa, zajacovi jedlo pre škrečka a žiadneho plaza či obojživelníka by si určite nemal kŕmiť tými balenými sr*čkami, čo bežne dostať v obchode. Čím exotickejšie zviera, tým väčšia šanca, že ho budeš musieť kŕmiť čerstvou, mrazenou alebo dokonca živou potravou. Ak nechceš chytať červíky, cvrčky či mŕtve myši, nekupuj si zviera, ktoré ich konzumuje.

Mohlo by ťa zaujímať:

8 tipov na darčeky pre mužov, vďaka ktorým budeš ten najlepší Ježiško

15. Nevyberaj si psa podľa toho, ako vyzerá. Je jedno, že je veľký, rozkošný a huňatý, ak je to pes ako husky, ktorý potrebuje veľa pohybu, a tvoj životný štýl sa točí okolo počítača a ležania v posteli, asi si nebudete rozumieť. Potom sa ľudia čudujú, že ich pes je „akýsi agresívny“. Nie je agresívny, len si nemá kde vybiť energiu.

16. Reč tela je dôležitá a každý majiteľ by mal vedieť aspoň základy. Nie je ťažké vygoogliť si infografiku o tom, ako vyzerá pes, čo sa bojí, a pes, čo sa teší. Ako veterinárka však na dennej báze vidím, že veľa ľudí sa neunúva. Na internete je to samé video „aha, ako sa zlatinko hrajká“ a tam pes, čo sa očividne ide psychicky zrútiť. Niet divu, že ťa potom jedného dňa pohryzie…

Shutterstock

Zdroj: mrktx21 / Reddit


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť