Viac ako 30 rokov žil sám uprostred aljašskej divočiny. Aký bol príbeh Richarda Proennekeho?

Úplne sám uprostred krásnej, ale tvrdej prírody.

Zdroj: Wikimedia Commons

Asi sa s nami zhodneš, že moderná doba vie byť poriadne hektická. Charakterizuje ju zhon, zvýšený stres, konzum a stále sa zvyšujúce nároky. Mnoho ľudí tak často sníva o živote niekde v úzadí, v pokoji, bokom od mestskej divočiny a bližšie k prírode. Je to krásna predstava, ale väčšina sa na tento krok nikdy neodhodlá. Richard „Dick“ Proenneke však tú odvahu mal. A zašiel ešte ďalej. Rozhodol sa totiž žiť úplne sám uprostred nádhernej, ale drsnej aljašskej prírody. 

To bolo do veľkej miery odvážne rozhodnutie. Poznáme napríklad prípad Chrisa McCandlessa, ktorý túžil po podobnom živote, ale v aljašskej divočine zahynul. Proenneke sa však na svoj pobyt v drsnej prírode poriadne pripravil. O jeho životnom príbehu si povieme niečo viac práve v tomto článku.

Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Richard_Proenneke#/media/File:Richard_Proenneke.jpg)

Zručný mladík

Richard Louis Proenneke, ktorého neskôr jeho priatelia prezývali Dick, sa narodil 4. mája 1916. Už v detstve vynikal obratnosťou a manuálnou zručnosťou. Jeho rodina nemala peňazí nazvyš, keďže ju tvrdo zasiahla veľká hospodárska kríza. Strednú školu Richard nedokončil a istý čas pracoval na rodinnej farme.

Tvrdá drina sa mu ale zapáčila a zaujímal sa aj o technické nákresy a mechaniku. Zakúpil si aj motocykel Harley-Davidson a s kamarátom precestoval časť Spojených štátov. Živil sa rôznymi manuálnymi prácami, či už ako záhradník, alebo stavbár.

V deň, keď Japonsko zaútočilo na Pearl Harbor, Proenneke narukoval do armády, kde pôsobil ako tesár. Pri prechode cez hory v San Franciscu vážne ochorel. Reumatická horúčka ho poslala do nemocnice, kde strávil pripútaný na lôžko dobrých šesť mesiacov. Táto udalosť mala naňho obrovský vplyv. Proenneke si sľúbil, že hneď ako sa z choroby dostane, bude sa neustále venovať posilňovaniu vlastného zdravia a sily.

Bob Swerer Productions

Milovník prírody

Po skončení vojny začal pracovať ako mechanik, opravoval a znovu konštruoval staré motory. Na tejto pozícii zotrval 14 rokov. Jeho zamestnávatelia naňho spomínali ako na ohromne odhodlaného zamestnanca, pre ktorého bolo splnenie úlohy prvoradé. Hoci Richard pre túto prácu ukázal veľký talent, vnútorne ho nenapĺňala a stále ho to ťahalo do prírody. Do nej, samozrejme, stále pravidelne chodieval, ale cítil, že by sa v nej rád usadil natrvalo.

Ako sám napísal vo svojich denníkoch: „Bolo príjemné vrátiť sa naspäť do divočiny, kde sa všetko zdalo byť v pokoji. Bol som sám, len ja a zvieratá. Bral som to tak, že som tu, pretože ide o niečo, čo musím urobiť. Nielen o tom snívať, ale naozaj to urobiť.

Bob Swerer Productions

Nejaký čas teda ešte pracoval ako mechanik a vďaka svojej šikovnosti si dokázal zarobiť pomerne slušnú finančnú čiastku ako rezervu. 21. mája 1968 sa vydal do komplexu Twin Lakes na Aljaške. Najprv obýval chatu po bývalom námornom kapitánovi Spikeovi Carrithersovi, ktorú aj úspešne zrenovoval. Rozhodol sa ale, že na druhej strane jazera si postaví vlastnú chatu. A to úplne sám.

Chatu si postavil úplne sám

A presne to aj urobil. Pri práci využil svoju ohromnú manuálnu zručnosť, ktorá sa v kombinácii s vysokým intelektom a pracovným zápalom postarala o to, že jeho nový domov bol po všetkých stránkach perfektný. Materiál našiel takmer výhradne v prírode.

Úplne sám zoťal smreky, ktoré následne opracoval a vytvoril z nich múry chaty. V samotnom interiéri urobil krb, posteľ, stoličky a z dreva si zhotovil aj rôzne nástroje – napríklad lyžicu či kladivo. Kúsok od chaty vykopal do zeme veľkú jamu, ktorá mu slúžila ako chladnička. Potraviny a lesné plody skladoval v plechových nádobkách, ktoré si priniesol.

Bob Swerer Productions

Po skončení práce na chate v nej ostal nasledujúcich šestnásť mesiacov. Následne sa vrátil do civilizácie, aby si doplnil zásoby a navštívil rodinu a priateľov. Na jar roku 1969 sa do Twin Lakes vrátil a ostal tam žiť celých tridsať rokov. Do mesta sa vracal len málokedy, hlavne, keď chcel navštíviť rodinu.

Živil sa lovom či zberom lesných plodín. Pestoval si tiež vlastnú zeleninu. Vo svojej malej záhradke mal zemiaky, mrkvu či cibuľu. Občas mu nejaké zásoby v podobe potravín, mäsa či teplého šatstva priviezol v lietadle jeho priateľ Leon Reid „Babe“ Alsworth.

Každý deň bol novým dobrodružstvom

Život v srdci aljašskej prírody bol drsný, ale Proenneke ho miloval. Na každý ďalší deň sa tešil a mal pocit, že až teraz našiel vytúžené životné šťastie. Vždy vstával skoro ráno (často pred úsvitom), dal si raňajky a nasypal zrno do búdky pre vtáky pri chatke. Skamarátil sa aj s veveričkou, ktorú pomenoval Freddy a ktorej vždy ráno pripravil nejaké jedlo.

Dni trávil dlhými prechádzkami, lovom, prácou okolo chaty či v záhrade. V zime, keď sa nedalo nikam chodiť kvôli závejom snehu, čítal knihy. Okrem toho svoj život zaznamenával na kameru a viedol si podrobné záznamy o počasí a okolitej prírode. Ľudia, ktorí s ním v tejto dobe prišli do kontaktu, ho popisovali ako vľúdneho a priateľského človeka. Návštevníkov vo svojej chate vždy rád privítal a ponúkol im teplý čaj.

National Park Service/Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Richard_Proenneke#/media/File:Richard_Proenneke_in_his_cabin.jpeg)

Záver života

V roku 1999 mal Richard Proenneke už 83 rokov a cítil, že staroba si na ňom začína vyberať svoju daň. Hoci mal stále dostatok fyzickej a psychickej sily, telo sa úplne oklamať nedalo a Aljaška a jej zimy boli už pre Proennekeho príliš tvrdé. Vrátil sa teda do civilizácie a nasťahoval sa k svojmu bratovi Raymondovi.

Naposledy sa k svojej chate vybral v roku 2000, aby tu o svojom živote natočil interview pre televíziu. Bol to dojemný moment, keďže slúžil aj ako Richardova rozlúčka s jeho chatou a prírodou, ktorú nadovšetko miloval. Richard Proenneke zomrel v roku 2003 na mŕtvicu. Mal 86 rokov.

When life gets crazy this guys life story will get you back on track. Richard Proenneke. Give him a Google.

Posted by Alaska Outdoors Television on Wednesday, April 27, 2016

Jeho príbeh dodnes žije

Ešte pred svojou smrťou prenechal Richard svoju chatu správe národných parkov a neskôr bola zaradená do Národného registra historických miest Spojených štátov. Dodnes je vo veľkom vyhľadávaná turistami a ľuďmi, ktorých Proennekeho život inšpiroval.

Na základe Richardových filmových záznamov tiež vznikli dva filmy: Alone in the Wilderness z roku 2004 a neskôr jeho pokračovanie Alone in the Wilderness: Part II z roku 2011. Život Richarda Proennekeho sa stal tiež námetom pre viacero kníh, v roku 2010 sa publikácie dočkali aj Proennekeho denníkové záznamy.

Richard Proenneke SiteLake Clark NPP, Alaska Richard Proenneke at Twin Lakes.NPS photo taken by Richard Proenneke and donated by Raymond Proenneke

Posted by NPS Park Cultural Landscapes Program on Monday, October 5, 2015

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
19
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Konzumácia priveľkého množstva sladkostí zo sladkého drievka stála muža jeho život


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME