Keď sa hovorí o najhorších námorných katastrofách histórie, väčšina ľudí si zrejme hneď vybaví potopenie slávneho Titanicu. Prvá a zároveň posledná plavba tejto lode je pravdepodobne najznámejšia, ani zďaleka však nepatrí medzi najtragickejšie.
Tento smutný rekord drží loď Wilhelm Gustloff, ktorá sa po útoku sovietskej ponorky v roku 1945 potopila a zanechala za sebou viac ako 9-tisíc mŕtvych.
Loď pre nacistickú smotánku
Nemeckú osobnú loď MV Wilhelm Gustloff vlastnila nacistická organizácia Kraft durch Freude. Svoje meno dostala po nacistickom politikovi Wilhelmovi Gustloffovi. Stavať sa začala v roku 1936, na vodu ju spustili o rok neskôr a naplno využívať sa začala v roku 1938.
Bola uspôsobená približne pre 1 400 cestujúcich a spočiatku sa využívala ako rekreačná loď (usporadúvali sa na nej výlety do Švédska či Nórska). Jej benefity si dopriavali najmä členovia nacistickej strany či jej sympatizanti a prisluhovači.
Krátko pred vypuknutím vojny na nej prevážali aj vojakov, počas nej zase slúžila ako lazaret pre ranených. V roku 1940 však loď status lazaretného plavidla stratila (čo sa neskôr ukázalo byť ako fatálne) a zakotvila v poľskom meste Gdyňa, kde slúžila ako obytná loď pre nemeckých vojakov. Keď sa vojna chýlila ku koncu a všetkým bolo jasné, že Nemecko čaká porážka, Wilhelm Gustloff sa vydal na svoju poslednú plavbu.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Kto prišiel s nápadom plávať do hlbších vôd, kde sa vyskytovali sovietske ponorky
- Aké okolnosti viedli k jej potopeniu
- Prečo sa Sovietom útok na loď plnú civilistov napokon prepiekol
- Ako prebiehal samotný útok a následné potopenie
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom