Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 11.12.2023
sk
Hilda
cz
Dana
Zdroj: ©Calamity Films / MovieStillsDB

Vianoce na vidieku a bozky pod imelom. 6 otrepaných klišé z vianočných filmov

Kto má vôbec doma taký nádherne ozdobený stromček?!

Cítiš to? Vzduchom sa šíri vôňa perníka, uši hladí ľúbezná melódia kolied… ach, Vianoce. Kto by ich nemal rád? Dobre, zabudnime na všetok ten stres z výberu a kupovania darčekov, prípravy slávnostnej večere a všetky ďalšie peripetie, ktoré so sebou nesú. Sú to sviatky pokoja, lásky a… otrepaných vianočných filmov.

A áno, je to aj naše potešenie, ale nedá nám nevšimnúť si tie dookola používané otrepané klišé. Tak schválne, koľko z nich poznáš už aj ty?

1. Hor sa na vidiek!

Prečo sa postavy presúvajú z veľkých miest do malých? Proste… prečo? Áno, určite tá úžasná vianočná (gýčová) výzdoba vynikne o čosi viac na malých bungalovoch ako veľkých mrakodrapoch, ale už to fakt začína byť ohraná pesnička.

Takým príjemným ozvláštnením je nedobrovoľné skončenie na vidieku, lebo je obrovská snehová smršť, ktorá skončí presne po Vianociach. Aká úžasná náhoda, že hlavná postava skončí v malom, skromnom penzióne uväznená s jej budúcou životnou láskou, že?

New Line Cinema / MovieStillsDB

2. Susedia, ktorí milujú Vianoce

Jedným z prvých extrémov, ktorý môžeme vidieť vo filmoch, sú susedia, ktorí milujú Vianoce. Akože… fakt milujú Vianoce. FAKT-FAKT milujú Vianoce. Ich dom je vysvietený ako na 1. mája a pravdepodobne žiari lepšie ako ktorýkoľvek maják vo svetových moriach.

Je ešte zázrak, že z nich divák nedostal epileptický záchvat, pretože keď príde fáza blikania, tak nie je cesty späť. Vyzerá to ako druhý Tomorrowland.

20th Century Fox / MovieStillsDB

3. Susedia, ktorí absolútne neznášajú Vianoce

Druhým extrémom, ktorý môžeš vo vianočných filmoch vidieť, je postava, ktorá nenávidí Vianoce. Alebo susedia. Vyzerajú ako ľudské stelesnenie Grincha a Ebenezera Scrooga dokopy.

Mračia sa, ich dom je ako základňa všetkých emo detí zo strednej a je taktiež dosť možné, že hlavnou zápletkou filmu bude boj proti týmto kazičom Vianoc alebo ich postupný prerod na milovníkov Vianoc. Veď si to už videl pri Grinchovi alebo práve vo Vianočnej kolede.

2000 Universal Studios / MovieStillsDB

Mohlo by ťa zaujímať:

15 absurdných filmových klišé, ktoré divákom nedávajú žiadny zmysel

4. Vianočný zázrak = nový vzťah

Čo je otrepanejšie ako nájdenie životnej lásky na Vianoce? V tvojej chaotickej domácnosti je počas Vianoc všetko, len nie láska. Zväčša sa ľudia hádajú, pretože slávnostná večera ešte nie je pripravená alebo sa ti nechce ísť k svokre.

Vianočné romantické filmy väčšinou spoja človeka, ktorý Vianoce neznáša, a človeka, ktorý ich zase miluje. Na záver, keď sa akoby náhodou ocitnú pod imelom, vyzerá ich rozhovor zväčša takto:

„Ako to, že si prišiel? Myslela som, že neznášaš Vianoce.“
„Neviem… asi to bol vianočný zázrak.“

Vianočný zázrak, víno alebo veľké libido. Nazvi to ako chceš, výsledok je rovnaký.

Columbia Pictures / MovieStillsDB

5. Príbuzný Santa Clausa

Ak by sme mali spočítať na prstoch jednej ruky, koľko filmov bolo natočených o stratenom rodinnom príbuznom Santa Clausa, tak by nám rozhodne nestačila jedna ruka. Vždy to začne nejako takto: stratený rodinný príbuzný Santa Clausa neznáša Vianoce, z nejakého dôvodu. Pripomína mu to starú traumu, že jeho adoptívni rodičia umreli počas Vianoc. Lenže potom si začne všímať, že má akési nezvyčajné schopnosti. Ba čo viac, unesú ho soby až na ďaleký Severný pól.

Druhá časť filmu zase pokračuje nejako takto: bez jeho pomoci nebudú Vianoce, on najprv protestuje, no napokon vo veľkom finále privolí a akceptuje, že bude nový pán Claus. Videl si už podobný film? Stavíme sa s tebou, že určite áno.

Warner Bros. / MovieStillsDB

6. Ach, toľko krásneho snehu

Dobre, povedzme si na rovinu, koho nevytáča toto klišé? Všetko je krásne biele, zasnežené… ani jedna z postáv nemá Vianoce na blate. Existuje vôbec nejaký vianočný film, ktorý sa odohráva niekde, kde nesneží? Lebo ak sa niekto chystá čosi natočiť, tak mu stačí prísť na južné Slovensko. Tu sa bude brodiť akurát tak bahnom.

A aká náhoda, že temer v každom filme začne snežiť PRESNE v to čarovné vianočné ráno. Bože, to klišé! Teraz už začíname chápať Grincha.

New Line Cinema / MovieStillsDB

Tagy:

Michaela Rošková
Som externou redaktorkou portálu EMEFKA od februára 2021. Venujem sa najrôznejším témam, no najradšej mám politické perličky a zaujímavé príbehy.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.