Vianoce v lete? Takto oslavujú sviatky pokoja na južnej pologuli

Nie všade na Vianoce sneží, dokonca už ani na Slovensku. Na juh od rovníka však na Štedrý deň býva cez 20 stupňov.

Zdroj: Shutterstock

Let it snow, let it snow, let it snow,“ alebo podobné zasnežené pesničky. Čo ti pripomínajú? Vravíš, že Vianoce? Tak to si ešte toto obdobie nezažil v Austrálii, pretože tam je to úplný protipól. Doslova.

Žiaden sneh, žiaden mráz, všade len teplo a vôňa grilovaných morských plodov. Raj pre tých, ktorí zimu z duše nenávidia a akurát im kazí najkrajšie obdobie v roku.

Shutterstock

Vianoce v Austrálii sú úplne iné ako tie, ktoré poznáme od nás či z amerických filmov. Namiesto medovníkov a vône punču sviatky u protinožcov obnášajú tzv. barbie (austrálsky slang pre barbecue), plné čerstvých morských plodov, predovšetkým kreviet, a kvalitné stejky. Kapustnica neprichádza do úvahy, ani kapor nie je práve tradičným štedrovečerným chodom (ktorý sa tam, mimochodom, servíruje až 25. decembra).

Horúci letný deň

Keďže krajinu „down under“ nájdeme na mapách pod úrovňou rovníka, 25. decembra je tam teplo, dokonca teplejšie ako 25. júna na Slovensku. A od počasia sa, celkom pochopiteľne, odvíjajú aj sviatočné zvyky.

Shutterstock

Počas týždňov pred Vianocami, ktoré u nás nazývame advent, si Austrálčania ozdobujú interiéry i exteriéry domov vianočnými ozdobami, spievajú koledy a tešia sa na návštevu Santa Clausa. Keď konečne príde Christmas Day, dávajú si darčeky, užívajú si peckovú letnú atmosféru a kŕmia sa na plážach.

Vianočná grilovačka

Štedrá večera bez kapra a šalátu? Áno, presne taká je tá v Austrálii. Pre nás úplne nevianočné jedlá si Austrálčania často užívajú vonku, teda, ak nie je príliš teplo – nie, nie je to preklep, teplo! Čerstvo ulovené krevety a podobné slanovodné potvory niektorí vymieňajú za pečenú morku, a k tomu pivo. Na zdravie!

Shutterstock

Priamo na pláži

Viac ako tri štvrtiny obyvateľov Austrálie žijú do 50 kilometrov od pláže, preto je práve pieskový raj obľúbenou destináciou sviatkysláviacich protinožcov. Čľapkajú sa vo vyhriatej vode, užívajú si leto s rodinou a s kamarátmi a pri tom si pospevujú Jingle Bells. Divné.

A sánkovanie? Neprichádza do úvahy. Namiesto toho hrajú kriket – na záhrade, na ulici, na pláži, kdekoľvek – a popri tom sa im niekde poblíž robí morská papanica.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Nedočkavý či sklamaný: 6 typov rozbaľovačov vianočných darčekov


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME