Švédsko a adventná koza
Táto nezvyčajná tradícia má prinajmenšom dlhú históriu. Prvýkrát sa spomína v 11. storočí ako postava kozy vo veľkosti človeka, ktorá sprevádzala svätého Mikuláša. Teraz je však oveľa väčšia.
Mestá po celom Švédsku každoročne na začiatku adventu stavajú „Yule Goats“ (symbol adventu), pričom najznámejšia je v meste Gävle, kde často dosahuje výšku až 12 metrov.
Keďže je vystavaná zo stohov sena, priťahuje tiež ľudí, ktorí ju chcú premeniť na obrovský táborák, pričom od roku 1966 bola zničená približne 36-krát.
Guatemala a sviatočné upratovanie
V Guatemale je čistota naozaj na prvom mieste. Miestni obyvatelia veria, že diabol a iní zlí duchovia žijú v tmavých, špinavých kútoch domu.
Preto týždeň pred Vianocami strávia zametaním, zbieraním odpadkov a potom vonku všetko navŕšia na obrovskú hromadu. Nakoniec sa na vrch položí podobizeň diabla a všetko sa zapáli.
Nazýva sa to La Quema del Diablo – „pálenie diabla“. Guatemalčanom ide o to, aby spálili všetko zlé z predchádzajúceho roka a z popola začali nový rok s čistým štítom.
Pavučiny na vianočnom stromčeku Ukrajincov
Okrem štandardného pozlátka, rozprávkových svetielok a tradičných ozdôb Ukrajinci na stromček radi pripevňujú aj umelého pavúka s pavučinou.
Táto tradícia má svoj pôvod v starom príbehu o chudobnej žene, ktorá si nemohla dovoliť ozdobiť svoj stromček, a keď sa ráno na Vianoce zobudila, zistila, že ho pavúk pokryl nádhernou trblietavou pavučinou.
Portugalsko a večera pre zosnulých
Počas consody, tradičnej vianočnej hostiny v Portugalsku, rodiny niekedy pripravujú ďalšie miesta pri stole pre svojich zosnulých príbuzných.
Predpokladá sa, že tento zvyk zabezpečí domácnosti šťastie. V niektorých oblastiach sa omrvinky z jedla nechávajú aj na okraji krbu.
Taliansko a La Befana
V talianskom folklóre je Befana stará žena pokrytá sadzami alebo čarodejnica, ktorá v noci roznáša talianskym deťom darčeky. V príbehu o nej sa hovorí, že na ceste za malým Ježiškom sa mudrci zastavili, aby sa Befany spýtali na cestu, a požiadali ju, aby sa k nim pridala. Tá najprv odmietla, ale neskôr si to rozmyslela a pokúsila sa jasličky nájsť. Ježiška sa jej nepodarilo nájsť a dary, ktoré priniesla, rozdala iným deťom.
Dodnes každý rok 5. januára cestuje na svojej metle, hľadá jasličky a dáva svoje darčeky každému talianskemu dieťaťu, ktoré si v predvečer Troch kráľov nechá topánku na obloku. Táto legenda vznikla v 13. storočí a dlho bola La Befana tradíciou obmedzenou na Rím a okolité regióny, ale v posledných sto rokoch sa tento sviatok stal populárnym v celom Taliansku.
Island a zlomyseľní trolovia
Islandské deti nemajú len Santa Clausa, ale aj 13 zlomyseľných trolov, ktorí sa potulujú po krajine počas dvoch týždňov pred Vianocami. Podobne ako sedem trpaslíkov zo Snehulienky, aj každý z 13 „jólasveinar“ (Júlových chlapcov) má svoju vlastnú osobnosť.
Patrí k nim napríklad Doorway-Sniffer, Spoon-Licker, Sausage-Swiper, Candle-Stealer, Curd-Gobbler a Window-Peeper. Každý z nich striedavo navštevuje deti, ktoré si nechávajú topánky na oknách svojich detských izieb – dobrým deťom nosia sladkosti a zlým zase zhnité zemiaky.
Mexiko a vyrezávanie reďkovky
V mexickom meste Oaxaca sa každý rok v predvianočnom období koná podujatie známe ako Noc reďkoviek – ide o súťaž vo vyrezávaní zeleniny. Účastníci sú pozoruhodne kreatívni a vystavujú všetko od betlehemov až po fantastické príšery, pričom v meste sa schádzajú tisíce návštevníkov. Reďkovky sú špeciálne pestované a napumpované chemikáliami, aby narástli do obrovských rozmerov.
Afrika a vyprážané húsenice na večeru
Keď sa spomenie vianočné jedlo, väčšine z nás napadne kapustnica, koláče či zemiakový šalát s kaprom. V Juhoafrickej republike sa však miestne deti tešia na vyprážané húsenice.
Slávnostné vyprážané húsenice sa môžu zdať ako jedna z nezvyčajných vianočných tradícií, ale nejde o obyčajné druhy, ktoré nájdete v záhrade. Ide o vianočnú húsenicu, ktorá je pokrytá slávnostnými farbami, a všetkým, ktorí ju prehltnú, prinesie v nadchádzajúcom roku šťastie.