Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Vianoce sa nezadržateľne blížia a sobotňajší lockdown prekazil nakupovacie plány mnohým pracujúcim či inak zaneprázdneným ľuďom. Našťastie sa stále nájde pár e-shopov či výdajných miest, vďaka ktorým sa k vám tovar dostane ešte pred Vianocami.

Ak teda patríte medzi tých, ktorí ešte nestihli ponakupovať všetky darčeky pre svojich blízkych, neváhajte a využite túto alternatívu. A pretože vieme, že vybrať ten správny darček, ktorým sa trafíte do vkusu obdarovaného, vie byť niekedy tvrdým orieškom, pripravili sme si pre vás niekoľko knižných tipov, ktoré jednoznačne potešia každú čitateľskú dušu.

Takže, ak hľadáte vhodný darček pre vašich blízkych na poslednú chvíľu, niektorá z nasledujúcich kníh môže byť skvelou voľbou.

Pre mamu, babku, manželku, sestru alebo priateľku

Ann Patchett – Holandský dom

Touto citlivou rodinnou drámou, pojednávajúcou o láske, zrade, zodpovednosti a obeti, sa trafíte do vkusu každej žene, ktorá obľubuje melancholické a krásne napísané knihy s emocionálnou hĺbkou. Je to príbeh o výnimočnom súrodeneckom pute, o vyrovnávaní sa s traumatizujúcou minulosťou, o mocných putách času či citovej závislosti od miest, ktoré nás celý život magicky priťahujú.

Navyše, obálka tejto knihy pripomína umelecké dielo. Je natoľko dychberúca, že sa okamžite stane pýchou každej knižnice.

Knihu Holandský dom si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA
Janet Morgan – Agatha Christie: Životopis

Život a dielo Agathy Christie spracovalo množstvo autorov a sama kráľovná detektívok vydala svoj vlastný životopis. Janet Morganová však dostala ponuku priamo od Agathinej rodiny, aby napísala jej „oficiálnu biografiu“.

Vďaka tomu získala exkluzívny prístup k Agathiným zápisníkom, korešpondencii i ďalším písomnostiam a tiež mala príležitosť vyspovedať početných Agathiných príbuzných, priateľov a spolupracovníkov. Vznikla z toho jedinečná a obsiahla publikácia, ktorá nemôže chýbať pod stromčekom žiadnej milovníčke Agathy Christie a jej neprekonateľných detektívnych klasík.

Knihu Agatha Christie: Životopis si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA
Zuzka Šulajová – Oheň v srdciach

Historický román obľúbenej slovenskej autorky Zuzky Šulajovej vtiahne čitateľky do búrlivého obdobia našich dejín na prelome 18. a 19. storočia. Je to príbeh neobyčajnej ženy, krásnej a vzdelanej Katariny, ktorá na viedenskom dvore ako cisárova chránenkyňa vzbudzuje vášne mnohých mužov, no úprimne miluje len jedného z nich.

Špiónka Katarina, sirota slovenského pôvodu, bola chránenkyňou, milenkou, družkou aj manželkou. No to, po čom túži najviac, jej stále uniká medzi prstami. Táto obsiahla romanca si získa srdce každej milovníčky historických milostných príbehov.

Knihu Oheň v srdciach si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Pre mladých dospelých

Sona Charaipotra, Dhonielle Clayton – Tiny Pretty Things

Tiny Pretty Things je prvý diel vynikajúcej dilógie z tanečného prostredia. Hoci sa teen dráma z prostredia baletu môže na prvý pohľad zdať ako čítanie pre dospievajúce dievčatá, je to natoľko temné a dramatické čítanie, že zaujme aj chlapcov.

Príbeh je plný závisti, intríg, tajomstiev, tvrdej driny, závislostí, šikany či dokonca sexuálneho obťažovania a odohráva sa na prestížnom konzervatóriu v New Yorku. Na motívy tejto série nakrútila spoločnosť Netflix rovnomenný seriál, ktorý je už na tejto službe dostupný.

Knihu Tiny Pretty Things si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA
Neal Shusterman – Kosec, Nimbus, Posol

Trilógia Žatva smrti je perfektným darčekom pre všetkých milovníkov nadupaných tínedžerských dystopií. Neal Shusterman napísal drsný a mrazivý príbeh z budúcnosti, v ktorej neexistujú vojny, choroby ani hlad. Ľuďom sa podarilo zbaviť všetkého utrpenia a dokonca zvíťaziť aj nad smrťou.

Jediní ľudia, ktorí majú právo ukončiť niečí život, sú „kosci“ – ich úlohou je zaistiť, že nedôjde k preľudneniu. Žatva, alebo pravidelné prerieďovanie populácie, so sebou prináša veľkú moc, no aj zodpovednosť, osamelosť a odriekanie.

Trilógiu Žatva smrti si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA
Michala Ries – Na úteku

Ak máte doma tínedžerov, ktorí veľmi nemusia presladené romance a radšej si prečítajú niečo realistické so šokujúcim koncom, román Na úteku je pre nich výbornou voľbou. Je to netypická a prudko realistická vzťahovka, ktorá otvára otázky nevery a zrady.

Okrem toho sa venuje aj vážnym témam, ako je hľadanie samého seba či strata blízkeho a jej následky na psychike. Jedným z najoriginálnejších a najatraktívnejších prvkov knihy je určite to, že autorka zasadila dej do motorkárskeho prostredia u nás na Slovensku.

Mona Rose/EMEFKA

Pre deti

Maureen Wright – Snehuliak Kýchalko

Snehuliak Kýchalko je zábavná, vtipná a poučná zimná kniha, určená pre najmenšie detičky. Je písaná zábavnou veršovanou formou a obsahuje nádherné ilustrácie, ktorými sa pokochajú okrem detí aj dospelí. Je to milý príbeh o troch deťoch a snehuliakovi, ktorý sa neustále sťažuje, že mu je zima, a ostošesť kýcha.

Detičky mu ochotne pomáhajú, požičajú mu čiapku, šál, dokonca kabát, ponúknu teplé kakao, horúci kúpeľ či rozložia ohník. Kýchalko všetko s radosťou prijme – a ako to skončí? Zohreje sa? Vaše deti sa do knižky zamilujú.

Knihu Snehuliak Kýchalko si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA
Victoria Schwab – Mesto duchov

Úspešná autorka mnohých bestsellerov Victoria Schwab nám ponúka úžasné hrôzostrašné dobrodružstvo ideálne pre každého milovníka sci-fi a fantasy. Ponorte sa spolu s ňou do sveta duchov, prízrakov a zjavení a odhaľte tajomné zákutia svetov, o ktorých ste nemali ani tušenia. Mesto duchov je prvý diel skvelej duchárskej middle-grade série, ktorá poteší každé desať- až pätnásťročné dieťa.

Knihu Mesto duchov si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA
Yamada Kobi – Čo ak…

Autor bestsellerov Kobi Yamada napísal príbeh o všetkom, čo môžeš dokázať a o tom, kým všetkým sa môžeš stať. Je to príbeh o množstvách možností, ktoré stoja pred tebou. Je o tom, kým si teraz, a o tom, kým všetkým môžeš vďaka potenciálu ukrytom v sebe byť. Krásne ilustrácie a nadčasové myšlienky vytvárajú z Čo ak… inšpiratívny príbeh pre deti všetkých vekových kategórií.

Knihu Čo ak… si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Ďalšie tipy na knihy, ktoré potešia najmladších čitateľov nájdeš tu a tu nájdeš tipy na unikátne slovenské rozprávkové knihy.

Pre otca, dedka, manžela, brata alebo priateľa

Stuart Turton – Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej

Ak máte v rodine milovníka klasických detektívok, román Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej je preňho ako stvorený. Je to mix klasickej detektívky s prvkami sci-fi. Hlavný hrdina knihy sa až osemkrát prebúdza do toho istého dňa vždy v inom tele a musí vyriešiť extrémne zamotaný a komplikovaný prípad vraždy preňho neznámej ženy.

Román vyniesol dovtedy neznámeho autora na prvé priečky rebríčkov predajnosti a zožal obrovskú chválu kritikov i čitateľov. Tento vskutku nevšedný debut bol doteraz preložený do vyše dvadsiatich jazykov a ovenčený množstvom prestížnych literárnych cien.

Mona Rose/EMEFKA
John Steinbeck – Neznámemu bohu

Ak hľadáte knihu, ktorá sadne vášmu otcovi, starému otcovi alebo každému milovníkovi klasiky, kniha Neznámemu bohu je tá správna voľba. Toto nezabudnuteľné dielo nositeľa Nobelovej ceny vyšlo prvýkrát v roku 1933 a tento rok ho vydavateľstvo Slovart vydalo nanovo.

Je to mystický román so silným poetickým nábojom a prorockým pátosom, situovaný do autorovho rodného Salinaského údolia. Je to príbeh muža pokúšajúceho sa ovládnuť prírodu a vlastný osud, pochopiť seba samého aj nevyspytateľné sily ovplyvňujúce chod tohto sveta.

Knihu Neznámemu bohu si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA
Dominik Dán – V tieni

Na najočakávanejšiu novinku tohto roka si už určite brúsi zuby nejeden chlap (a ženy tiež). Pretože, čo by to boli za Vianoce bez nového Dominika Dána? Krimi novinka V tieni je v poradí už tridsiaty kriminálny prípad obľúbenej partie vraždárov z oddelenia 141.

Tentokrát budú riešiť prípad dvoch vrážd, ktoré spolu zdanlivo nesúvisia, zradu z vlastných radov a tlak pokrivených nadriadených funkcionárov, ktorým vidina ľahkého zisku zatemnila mozog a vymazala elementárne princípy slušnosti a korektnosti.

Asi vám nemusíme hovoriť, že „dánovky“ sú už dlho zárukou kvality a pod stromčekom jednoznačne potešia každého milovníka kriminálnej literatúry.

Knihu V tieni si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Dúfame, že vám náš výber pomohol s inšpiráciou na vianočné darčeky a že vašim blízkym urobia radosť. Prajeme šťastné a veselé Vianoce!

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Ako hodnotíš tento článok?

Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť