Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Podľa našich predošlých knižných tipov ste už možno nakúpili knižné darčeky pre deti, tínedžerov a mladých dospelých či pre ocinov a starých otcov.

No aby ani ženy nezostali na ocot, v tomto článku nájdete niekoľko úžasných kníh, ktoré potešia každú vášnivú čitateľku, či už ju zaujíma romantika, niečo dobrodružnejšie, mrazivejšie alebo nabité emóciami. Obdarujte svoju mamu, babku, tetu alebo ktorúkoľvek inú ženu vo vašom okolí.

Jane Austen – Pýcha a predsudok

Ľúbostné príbehy z pera tejto anglickej spisovateľky pozná hádam každý. Jedným z tých najslávnejších je nepochybne Pýcha a predsudok – kultový príbeh lásky medzi Elizabeth a pánom Darcym, ktorí musia prekonať mnohé prekážky, aby mohli byť spolu.

Autorka navyše zabŕdne do tém, ktoré boli v jej časoch veľmi aktuálne, ako napríklad spoločenské konvencie, prísne vzťahy medzi spoločenskými vrstvami či predsudky. Všetko je podčiarknuté strhujúcou dobovou atmosférou, ktorá ide ruka v ruke s krásnou romantickou zápletkou.

EMEFKA

Lucinda Riley – Sedem sestier

Riley vymyslela zaujímavý koncept historicko-romantických príbehov na pokračovanie, pričom každý diel sleduje osud inej zo siedmich nevlastných sestier. Sestry dostanú tajomný odkaz od ich adoptívneho otca, v ktorom im vysvetlí, ako sa môžu dopátrať pravdy o svojom pravom pôvode.

Každá z nich sa tak vydáva na cestu do iného kúta sveta, kde majú možnosť stretnúť množstvo fiktívnych aj reálnych historických postáv. Prvá časť sa sústredí na Maiu, ktorú osud zaveje do Brazílie, v druhej časti s názvom Búrková sestra vystupuje ako hlavná postava Ally, ktorú sledujeme na jej ceste do Škandinávie. Čoskoro sa môžeme tešiť aj na tretiu časť – Tieňová sestra.

Kolektív autorov – Kvapky na kameni

Kniha Kvapky na kameni je veľmi zaujímavou zbierkou príbehov žien zo Slovenska a Čiech, ktoré nejakým spôsobom ovplyvnili svoje okolie a zanechali po sebe výraznú stopu. Niektoré z nich sú slávnejšie a ľudia poznajú ich mená ešte aj dnes, niektoré pomaly upadli do zabudnutia, no týmto spôsobom si môžeme znova pripomenúť ich významné činy.

Či už išlo o vedkyne, umelkyne alebo celkom obyčajné ženy, ktoré zasvätili svoj život pomoci iným, všetky sú zdrojom inšpirácie a hodné obdivu. Kniha navyše obsahuje krásne ilustrácie od takmer tridsiatich talentovaných ilustrátoriek a je veľmi pekne graficky spracovaná.

EMEFKA

Dušan Kadlec – Zo dna ku hviezdam

Pre milovníkov motivačnej literatúry je veľmi dobrou voľbou táto novinka od slovenského spisovateľa Dušana Kadleca. Kniha Zo dna ku hviezdam obsahuje niekoľko rád a tipov, ako prekonať ťažké obdobia v živote a vyťažiť z nich čo najviac.

Je plná povzbudivých slov a nabitá pozitívnou energiou, takže vám zdvihne náladu a pomôže nájsť stratenú inšpiráciu. Navyše je to oddychové čítanie, na ktoré sa nemusíte príliš sústrediť a spríjemní vám deň.

Glendy Vanderah – Kde sa les dotýka hviezd

Táto kniha očarila čitateľov svojou zvláštnou magickou atmosférou, ktorá však pôsobí veľmi reálne a tak budete spolu s postavami na pochybách, čo je vlastne skutočné. Hlavná postava Joanna sa po vyčerpávajúcom období, v ktorom bojovala so zákernou chorobou a prišla o matku, utiahne na chatu ďaleko od ľudí, kde sa venuje svojmu nedokončenému výskumu.

Raz sa jej pred dverami zjaví malé dievčatko, ktoré má po celom tele modriny a tvrdí, že nepochádza z tohto sveta. Okrem tajomných, až mysterióznych prvkov, sa môžete tešiť aj na detektívnu zápletku a intenzívny záver.

EMEFKA

Táňa Keleová-Vasilková – Rodinné klbko

Rodinné klbko je ďalším románom z pera úspešnej slovenskej autorky. Vyrozpráva nám v ňom príbeh Sáry a Vlada, manželského páru, ktorý bol celý život zvyknutý na chaos a hluk, keďže majú štyri deti. Tie však odrástli, dom sa zrazu vyprázdnil a oni si začali vychutnávať spoločne strávené chvíle, ktoré museli toľké roky kvôli deťom obmedzovať.

Sára si zvykla na takéto nažívanie, no najmladšia dcéra sa zrazu vracia domov a všetko sa opäť zmení. Rodinné klbko je príjemné oddychové čítanie o rodinných vzťahoch, tajomstvách a láske.

Paolo Giordano – Požierači neba

Paolo Giordano zaujal už svojou prvotinou Osamelosť prvočísiel a Požierači neba sú ďalším skvelým počinom. Vo svojej najnovšej knihe prináša príbeh o Terese, ktorá každé leto trávi na juhu talianskeho vidieka v otcovej rodnej dedine. Ako mestské dievča zvyknuté na ruch sa nudí, teda až kým jej do života nevtrhnú traja chlapci. Prinesú so sebou závan čerstvého vzduchu, vzrušenia a zábavy.

Tento román rozoberá mnoho tém, od priateľstva, cez náboženstvo, sex až po ekologické problémy. Všetko je podčiarknuté Giordanovým pútavým štýlom písania.

EMEFKA

Čokoláda – Joanne Harris

Čokoládu možno poznáte ako krásny romantický film z roku 2000 s Johnnym Deppom a Juliette Binoche v hlavnej úlohe. Tento romantický príbeh má však aj výbornú knižnú predlohu, pri ktorej sa vám budú zbiehať slinky na niečo sladké. Hlavná postava Vianne sa presťahuje do malého mestečka, kde si otvorí obchod s čokoládou.

Zdá sa, že vie presne odhadnúť, na čo má každý z jej zákazníkov chuť a tak si onedlho vybuduje stálu klientelu. Ľudia k nej však nechodia len kvôli sladkostiam, ale aj aby sa zdôverili so svojimi tajomstvami a snami, ktoré sa pred susedmi neodvážia vysloviť a ktoré v nich jej sladkosti pomaly prebúdzajú.

Nie všetkým sa však Vianne pozdáva a nevedomky rozpúta tichú vojnu s konzervatívnymi obyvateľmi mestečka, ktorí ju pokladajú za narušiteľku ich pokojného životného štýlu.

Beth O’Leary – Spolubývajúca

Ak hľadáte oddychový román so zaujímavou zápletkou, ktorý je ako stvorený na víkendové čítanie, Spolubývajúca je výbornou voľbou. Ide o romantickú knihu, napriek tomu nie je príliš presladená ani sentimentálna. Je to príbeh o Tiffy, ktorá si hľadá nové bývanie, no všetky byty sú príliš drahé a tak napokon odpovie na inzerát, v ktorom niekto hľadá spolubývajúceho.

Leon pracuje na nočné zmeny, takže byt využíva len cez deň, keď ona bude v práci. Vzniká tak zaujímavá situácia, keďže sa ako spolubývajúci ani nemusia stretnúť. Začnú si však nechávať odkazy, najprv len o rôznych praktických veciach, časom sa však rozpíšu, až sa napokon bavia o všetkom. Stanú sa z nich dobrí priatelia, no vydrží ich vzťah, keďže sa nikdy nestretli?

EMEFKA

Ruth Ware – Smrť pani Westawayovej

Britská autorka Ruth Ware prináša ďalší napínavý triler, v ktorom hlavná postava Hal nájde v schránke list, podľa ktorého má vraj zdediť veľký majetok. Hoci sa jej na tom hneď niečo nezdá a onedlho aj zistí, že ide o omyl, rozhodne sa situáciu využiť. K tomu by jej mohli pomôcť jej schopnosti vykladačky tarotových kariet, no nebude to také jednoduché, ako si predstavovala.

Valerio Massimo Manfredi – Odyseus: Prísaha

Keď sa spoja rozsiahle vedomosti archeológa s rozprávačským talentom, vznikne pútavá a napínavá kniha, v ktorej mytologické a historické osobnosti ožívajú a menia sa na komplexné románové postavy. V tomto románe autor zachytáva život jedného z najväčších hrdinov starých gréckych bájí – Odysea.

Jeho život je spojený s mnohými slávnymi príbehmi, ako napríklad pádom Tróje, no autor prerozpráva aj niektoré ďalšie známe príbehy. Odyseova dejová linka je nabitá akciou, dobrodružstvom, pomstou, no aj láskou a hrdinskými skutkami. Ide o dvojdielny románový cyklus a tak sa môžete tešiť aj na ďalšie Odyseove dobrodružstvá.

EMEFKA

Delia Owens – Kde raky spievajú

Autorkin románový debut Kde raky spievajú, chytil za srdce množstvo čitateľov. Je to príbeh o osamelom dievčati žijúcom v odľahlom močiari, kde si sama zaobstaráva potravu, vyrába veci potrebné na život a snaží sa žiť v súlade s prírodou. Keď mestečkom otrasie vražda miestneho krásavca, ľudia automaticky obviňujú čudáčku Kyu – Dievča z močiara.

Nikto však netuší, že Kya je v skutočnosti veľmi inteligentná, citlivá a milá. Je zvyknutá na svoj osamelý spôsob života, no aj ona jedného dňa zatúži po ľudskej spoločnosti a blízkosti, čo ju celkom vytrhne z jej osamelej rutiny. Tento román je zmesou krásnych umeleckých opisov prírody, napínavej detektívnej zápletky a dramatického príbehu o dospievaní mladého dievčaťa.

Mario Escobar – Osvienčimská uspávanka

Kníh z prostredia koncentračných táborov je už na trhu viac, no tie, ktoré sú napísané podľa skutočných príbehov, stále majú čo ponúknuť. Mario Escobar spísal neuveriteľný príbeh nemeckej zdravotnej sestry, ktorá odmietla opustiť svojho manžela a päť detí, ktorých odviedli do Osvienčimu.

Keď v tábore zistia, že Helen je Nemka a navyše vyškolená za zdravotnú sestru, je nútená pracovať v miestnej nemocnici. Ona sa toho chopí a rozhodne sa za každú cenu ochrániť svoju rodinu, no aj ostatné deti, ktoré sa ocitli v tábore.

EMEFKA

Oscar Wilde – Portrét Doriana Graya

Pre milovníkov klasiky je skvelou voľbou Portrét Doriana Graya. Táto kniha, napísaná koncom devätnásteho storočia, vyvolala poriadny škandál a možno aj preto sa zapísala do histórie najlepších svetových klasík. Hoci z pohľadu dnešného čitateľa už nie je taká šokujúca, krásne myšlienky o živote, morálke a kráse, sa vám aj tak dostanú pod kožu.

Román rozpráva o krásnom mladom chlapcovi Dorianovi, ktorého krása očarila slávneho maliara a tak namaľuje jeho portrét. Dorian je preňho neskutočne fascinujúci a zaujímavý a bojí sa, aby ho spoločnosť v akej sa zdržiava, neskazila.

Jeho obavy sa naplnia, keď sa o Doriana začne zaujímať lord Henry a nakazí ho svojimi bohémskymi myšlienkami o pominuteľnosti krásy a mladosti, ktorú si podľa neho treba užívať naplno. Dorian podľahne jeho vplyvu a to zmení jeho život veľmi tajomným a temným spôsobom.

Fredrik Backman – Medveďovce

Kniha Medveďovce je príbeh o malom mestečku, do ktorého sa po skončení profesionálnej kariéry vracia Peter Andersson, spolu so svojou rodinou. Rozhodne sa, že mesto trochu oživí a tak sa pokúsi obnoviť miestny hokejový klub, v ktorom aj on kedysi začínal. Zvyšok jeho rodiny bojuje s vlastnými problémami, no aj oni sa zapoja do projektu, ktorý má mesto oživiť a prinavrátiť mu zašlú slávu.

Toto však nie je len kniha o hokeji. Zároveň je to román o sile priateľstva, odhaľovaní tajomstiev a zložitých rodinných vzťahoch. Fredrik Backman má navyše veľký rozprávačský talent, vďaka ktorému vás vtiahne do deja a až do konca nepustí.

EMEFKA

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Terézia Slašťanová
Mojou najväčšou vášňou sú knihy a práve tie sú inšpiráciou pre moje články na EMEFKA. Najradšej si vychutnávam klasiku, fantasy a dystopické príbehy. Dávam prednosť čaju pred kávou, psom pred mačkami a večer ma pravdepodobne nájdete v posteli s notebookom pozerať seriály.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť