Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Vianoce už klopú na dvere a s nimi aj klasický stres a panika, ktorá k tomuto krásnemu obdobiu jednoducho patrí. Jedným z najobľúbenejších darčekov pod stromčekom sú pre mnohých z nás knihy. Najkrajšie na nich je, že tak, ako potešia nás dospelákov, potešia aj naše deti, krstniatka, netere a synovcov, mladších súrodencov, deti od susedov…

Ťažšie už je vybrať tie správne knihy, ktoré deti naozaj potešia a rozvinú ich fantáziu naplno. Preto sme si pre vás pripravili 15 tipov na detské knižky, ktoré našich drobcov zaručene potešia.

Adrián Macho – Gerda: Strach má veľké oči

Príbeh malej odvážnej veľryby Gerdy chytil v roku 2018 za srdce nielen deti, ale aj dospelých. Kniha obsahuje nádherné ilustrácie a nežný, priam filozofický príbeh o hľadaní životných hodnôt.

Tento rok vyšlo už druhé dobrodružstvo obľúbenej veľryby, v ktorom Gerda spolu so svojím bratom prechádza hlbokým oceánom, plytkými morami aj neprebádanými lesmi chalúh a rias, aby našli koniec ich obľúbenej uspávanky. Knižka je vhodná vďaka čarokrásnym ilustráciám aj pre tie najmenšie detičky.

Archív EMEFKA

Vivian French – Čerešňová princezná

Ktoré malé dievčatko aspoň raz nezatúžilo byť princeznou? Pivonka princeznou je, ale nie len takou obyčajnou. Vie upiecť ten najlepší čerešňový koláč. Pivonka má podozrenie, že jej otec je tyran, pretože rád zatvára ľudí do temnice.

Jedného dňa nepozve na kráľovskú oslavu obávanú bosorku a tým sa začína napínavé dobrodružstvo. Knižka urobí radosť najmä malým školáčikom, ktorí majú radi milé príbehy s napínavým dejom.

Branislav Jobus – Zázračné rozprávky

Príbehy z pera Branislava Jobusa sú originálne, vtipné, láskavé aj zázračné. V zázračných rozprávkach sa milá a úprimná Blaženka dostane do tábora, v ktorom si ju pod svoje krídla zoberie Zázračnica Zázračná.

Tá si pre ňu pripraví zopár úloh a Blaženka sa vďaka nim stretáva s láskou aj nenávisťou, odvahou aj zbabelosťou, dobrom, pýchou, so slobodou či s hanbou. Zázračný príbeh perfektne dopĺňajú ilustrácie Igora Derevenca. Kniha poteší rovnako deti ako aj dospelých.

Archív EMEFKA

Peter Wohlleben – Vieš, kde bývajú zvieratká?

Knižka plná zaujímavostí zo sveta zvierat, fotografií a kresieb zaujme všetkých školákov, ktorých fascinuje svet zvieratiek. Autor získal dlhoročným pozorovaním života v lese a na lúkach svojrázne poznatky, ktoré pretavil do očarujúceho rozprávania.

Deti sa dozvedia niečo nové zaujímavým a hlavne nie celkom bežným spôsobom, zistia, prečo má sŕňa na chrbte škrvny a budú pri tom, keď sa rodia diviačiky alebo liahnu malé komáre.

Alžbeta Skalová – Spievankovo: Spievanka, Zahrajko a zatúlaná Píšťalka

Detskí fanúšikovia obľúbenej hudobnej skupiny Spievankovo na čele so Spievankou a Zahrajkom, majú dôvod na radosť. Spievankovo konečne vyšlo v knižnej podobe. Knižka obsahuje deväť dobrodružných a napínavých príbehov, ktoré Spievanka a Zahrajko zažili na dlhej ceste k deťom spolu so svojimi kamarátmi, zvieratkami zo Spievankova.

Milý príbeh perfektne dopĺňajú krásne ilustrácie Kristíny Hroznovej. A keďže Spievankovo milujú aj tie najmenšie detičky, knižka je vhodná ako darček pre deti každej vekovej kategórie.

Archív EMEFKA

Ľadové kráľovstvo 2: Príbeh na motívy filmu

Magický príbeh o dvoch sestrách a ich spoločníkoch miluje snáď každé dieťa bez rozdielu veku. Ľadové kráľovstvo 2 je knižka podľa filmového príbehu, ktorý momentálne boduje v kinách. Else sa prihovára tajomný hlas a tak sa spoločne s Annou, Kristoffom, Olafom a Svenom vydáva na dobrodružnú cestu do neznáma.

Cestou ich čakajú rôzne nástrahy, odhalia sa im niektoré tajomstvá z minulosti a možno sa im popritom aj podarí niekoho zachrániť. Knižka urobí pod stromčekom veľkú radosť najmä malým milovníkom tohto kultového príbehu.

Soosh – S ockom sa nebojím

S ockom sa nebojím je krásna, dojemná a nežná knižka, ktorá zachytáva nádherné momenty otca s dcérou. Knižka je útla, je v nej minimum textu, no o to viac si užijete dokonalé ilustrácie, ktoré obsahuje. Kniha je vhodná najmä pre menšie detičky, ktoré si rady listujú v knižkách a užívajú si obrázky.

Archív EMEFKA

Katarína Kerekesová, Vanda Rozenbergová – Websterovci 2

Po úspešnom knižnom spracovaní prvého dielu – Websterovci (Príbehy zo siete), prichádza vydavateľstvo Slovart s druhým dielom s názvom Websterovci 2 (Zo života pavúkov). V knihe bláznivá pavúčia rodinka zažíva nové dobrodružstvá, čaká ich cesta vysávačom, pobyt v kúpeľoch, aj napínavá domová súťaž v preťahovaní vláknom.

Obľúbenú pavúčiu rodinku Websterovcov si zamilovali deti rôznych vekových kategórií aj vďaka seriálovému prevedeniu, ktoré odvysielala stanica RTVS na Vianoce 2017. Druhá séria seriálu zavítala do kín v septembri tohto roka a na Vianoce bude opäť vo vysielaní stanice RTVS.

Archív EMEFKA

Emilia Dziubak – Rok v lese

Rok v lese je nádherná, bohato ilustrovaná knižka, ktorá deťom predstaví les s jeho obyvateľmi v každom mesiaci v roku. Detičky tak spoznávajú zvyky našich najznámejších lesných zvierat, sledujú les a jeho obyvateľov v rôznych situáciách, za rozličného počasia, cez deň alebo v noci a na záver na nich čaká interaktívna hra.

Rok v lese podnecuje detskú fantáziu, rozvíja vnímavosť, schopnosť logicky myslieť, hľadať súvislosti a rozprávať, ale predovšetkým zaručuje zábavu na dlhé hodiny. Knižky zo série Rok v … vychádzajú v edícii Stonožka a sú určené pre deti od dvoch rokov.

Archív EMEFKA

Maja Lunde – Snehová sestra

Maja Lunde napísala silný, melancholický adventný príbeh vyrozprávaný v 24 kapitolách, ktorý poteší okrem starších detičiek aj nás dospelých. Strata blízkeho je citlivá téma, o to viac, keď ju prežívame počas Vianoc. Julian a jeho rodina prežívajú hlboký smútok a na Vianoce nemajú ani pomyslenia.

Krátko pred Vianocami sa Julian zoznámi s Hedvigou – červenovlasým dievčatkom, ktoré miluje Vianoce. Ale aj Hedviga skrýva ťaživé tajomstvo, ktoré musí Julian objaviť. Snehová sestra je jednoducho krásna detská knižka, ktorá vás dojme a navodí vianočnú atmosféru. Navyše ju dokonale dopĺňajú nádherné ilustrácie od Lisy Aisato.

Archív EMEFKA

Ján Uličiansky – Analfabeta Negramotná

Príbeh o tom, ako sa Betka Bábiková, prezývaná aj Analfabeta Negramotná (vďaka svojmu nezáujmu o čítanie akéhokoľvek druhu), nechá omylom zavrieť do knižnice. Z kníh začnú vystupovať svetoznáme knižné postavy, napr. Janko Hraško, Pinocchio, Pipi Dlhá pančucha, Anna zo Zeleného domu a ďalší, všetci s rovnakým cieľom – pomôcť Analfabete vyriešiť jej tri životné záhady…

Slovenský autor Ján Uličiansky v tomto pútavom príbehu nenásilným spôsobom poukazuje na silu kníh, dôležitosť vzdelania a poznania. Kniha je určená pre čitateľov od 9 rokov.

Tomasz Samojlik – Malý vlk s veľkým srdcom

Pre malých školákov je tento magický príbeh zo sveta vlkov ako stvorený. Dobrodružstvá najmenšieho a najslabšieho vĺčaťa Orieška obsahujú v každej kapitole ponaučenie ľahko pochopiteľné pre deti, a navyše je to nádherný a láskavý príbeh o priateľstve a hrdinstve, ktorý nás presvedčí, že spolupráca medzi vlkom a človekom môže zachrániť vlčí aj ľudský život.

Archív EMEFKA

Kristina Digman – Flórin prírodný ateliér

Ak si chcete užiť spoločné chvíle strávené s deťmi, knižka Flórin prírodný ateliér vás zabaví na celé hodiny. Potrebujete k nej iba papier, lepidlo, farby, fantáziu a prírodné materiály, ktoré nájdete na zemi, ako napr. šišky, kamene, listy a semienka. Mystická postavička Flóra sa totiž rada potuluje v prírode, zbiera úlovky zo zeme a keď ich vidí a z každej strany si ich poobzerá, hneď vie, na čo sa môžu premeniť.

Tvorivé nápady v knihe sú jednoduché, originálne a vynikajú nevšednou kreativitou. Deti si tak môžu buď samé alebo s pomocou rodičov vytvoriť napríklad bábätká z kameňa, autobus z vyplaveného drievka alebo vtáčika z javorového semienka.

Archív EMEFKA

Gabriela Futová – Čo učky nevidia

Ako sa zo školských lapajov stanú hrdinovia, si môžu vaše deti prečítať v príbehu Čo učky nevidia od Gabriely Futovej. Autorka zábavným a pútavým spôsobom rozpráva príbeh o Paľkovi a Števkovi, ktorých kvôli nenapraviteľným lapajstvám neznášal celý učiteľský zbor.

Riaditeľ Medveď ich chcel dokonca vyhodiť zo školy. Ešteže to nespravil, škola by totiž prišla o svojich hrdinov… Príbeh poteší všetky deti, ktoré už majú skúsenosti zo školských lavíc.

Katastrofický denník Katy Strofovej

Cestovateľský denník neohrozenej reportérky televízie Tresky Plesky Katy Strofovej, je písaný podľa trinásťdielneho animovaného seriálu Tresky Plesky stanice RTVS.

Na stránkach Katinho cestovateľského denníka zistíme, ako funguje sopka, odletíme do vesmíru, pozrieme sa, ako vznikajú blesky, ocitneme sa priamo v oku tornáda a nakoniec zdoláme snežné hory plné nebezpečných lavín. Kniha je určená všetkým deťom, ich rodičom a vlastne všetkým, ktorí sa chcú zábavnou formou niečo naučiť.

Archív EMEFKA

Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.