Vianočné knižné tipy, ktoré potešia tínedžerov a mladých dospelých

Knihy, ktoré potešia každého tínedžera

Zdroj: EMEFKA

Hovorí sa, že Vianoce sú čas pokoja a pohody. No ten, kto to povedal, asi nezažil naháňanie sa po vianočných nákupoch, zápchy na parkoviskách a akcie v Tescu, ktoré sa menia na Hunger Games. Možno si sa tomu doteraz šťastne vyhýbal, no sviatky sa nezadržateľne blížia, a ak chceš svojim blízkym urobiť radosť, je najvyšší čas niečo pozháňať.

Ak ťa už omrzelo kupovanie ponožiek a sprcháčov, dobrým darčekom je napríklad kniha. V tomto článku nájdeš niekoľko tipov na knihy pre tínedžerov a mladých dospelých, ktoré môžeš na Vianoce darovať svojim súrodencom, bratrancom, sesterniciam alebo kamarátom.

Stephen King – Cyntoryn zvieratiek

Ak máš chuť na nejaký strašidelný príbeh, pri ktorom ti budú behať zimomriavky po chrbte, Stephen King je rozhodne dobrou voľbou. Cyntoryn zvieratiek je jednou z jeho najpopulárnejších kníh a čitateľov si podmanil svojou zvláštnou mysterióznou atmosférou. Ako čitateľ odhaľuješ záhadu mestečka Ludlow spolu s hlavnou postavou Louisom Creedom, ktorý si nie je istý, prečo má zrazu predtuchu, že sa stane niečo zlé a prečo ho tak desí predstava malého cintorína v neďalekom lese.

Tento príbeh sa v apríli tohto roka dostal aj na filmové plátna, no kniha zaznamenala o niečo väčší úspech.

Cassandra Clare – Kráľovná vetra a tmy

Ak miluješ, keď autor píše rôzne knižné série, ktoré na seba nadväzujú a postavy medzi nimi migrujú, príbehy zo života Tieňolovcov budú presne niečo pre teba. Príbehy o tínedžeroch, ktorí sú špeciálne vycvičení na boj s démonmi a tvormi, ktoré ohrozujú ľudí, si veľmi rýchlo zamiluješ.

Samozrejme, nesmie chýbať romantika a komplikované vzťahy medzi postavami, no dočkáš sa aj množstva akčných scén. Kráľovná vetra a tmy je najnovšou knihou z tohto sveta a ponúka všetko vyššie uvedené plus šokujúce odhalenia a zvraty.

EMEFKA

Tomi Adeyemi – Deti krvi a kostí

Ďalšou skvelou voľbou spomedzi fantasy kníh je tento príbeh, ktorý prináša niečo nové, keďže je inšpirovaný africkou mytológiou. Môžeš sa tešiť na ľudí, ovládajúcich rôzne prírodné živly, tých, ktorí sa dokážu rozprávať s mŕtvymi a na rôzne podoby mágie, ktorá je ale ohrozená a ktorú sa hlavná hrdinka Zélie snaží chrániť pred krutým kráľom.

Okrem toho sa autorka okrajovo venuje témam, ako je diskriminácia, etnická nenávisť a utláčanie, všetko nenápadne vsadené do napínavého magického príbehu.

Kristen Ciccarelli – Posledný Namsara

V poslednom čase je fantasy čoraz populárnejším žánrom. Ľudí lákajú čarovné svety plné mágie, zázračných tvorov a kúzel. Skvelou voľbou je, samozrejme, Harry Potter alebo Pán prsteňov, no ak chceš skúsiť niečo nové, čo máš rýchlo prečítané, no predsa ťa očarí, odporúčame knihu Posledný Namsara.

Príbeh o kráľovstve, kde je zakázané rozprávať staré legendy, kde princezné lovia draky a bojujú s intrigami na kráľovskom dvore, je skvelým čítaním pre každého fantasy fanúšika. Dej síce nie je príliš komplikovaný, no jeho starobylá a magická atmosféra ťa pohltí a donúti čítať ďalej. Navyše ide o prvý diel trilógie, ktorá u nás bude postupne vychádzať a tak sa nemusíš báť, že by si musel tento svet opustiť príliš rýchlo.

EMEFKA

Pierce Brown – Červený úsvit

Kniha Červený úsvit prináša napínavý sci-fi príbeh odohrávajúci sa na Marse. Spoločnosť je rozdelená na kasty, pričom každá z nich má na starosti iné odvetvie a spoločne tak tvoria komplikovanú spoločnosť. Na najvyššej priečke spoločenského rebríčka sú Zlatí, ktorí všetko riadia a žijú v najväčšom luxuse.

Rasa červených sa naopak nachádza úplne na spodku a ich život je o celodennej drine, pote a živorení v ťažkých životných podmienkach. Darrow sa na svoje postavenie nesťažuje, verí, že ako Červený pomáha spoločnosti a buduje lepšiu budúcnosť pre svoje deti.

Keď však zistí, že všetko je inak, než si myslel, vezme veci do svojich rúk a postaví sa na čelo revolúcie, aby sa pomstil a zabezpečil pre svojich ľudí dôstojnejší život.

Rachel Lippincott, Mikki Daughtry a Tobias Iaconis – Na pár krokov

Ak si potrpíš na oddychovú a romantickú knižku, ktorá je ale niečím originálna a zaujímavá, Na pár krokov je dobrý výber. Je o dievčati, ktoré trpí cystickou fibrózou, zákerným pľúcnym ochorením, ktoré jej veľmi sťažuje život. Musí dodržiavať prísnu liečbu, čo jej ale neprekáža, pretože sa v dodržiavaní pravidiel a plánov priam vyžíva.

To sa ale všetko zmení, keď jej do života vstúpi Will, tiež pacient s rovnakou chorobou ako ona, ktorý ju navyše môže nakaziť nebezpečnou baktériou, čo by malo katastrofálne následky. Stella však začína zisťovať, že kvôli človeku, ktorého má rada, je ochotná riskovať.

EMEFKA

Ned Vizzini – Niečo ako čistá depka

To, že tínedžeri nemajú vždy všetko jednoduché, ako často tvrdia dospelí, spracúva autor vo svojej knihe Niečo ako čistá depka. Príbeh o mladom chlapcovi, ktorý bojuje s depresiou, je vyrozprávaný bez zbytočnej sentimentality, no predsa chytí za srdce a donúti človeka zamyslieť sa. Keďže autor vkladá do príbehu rôzne autobiografické prvky, o to autentickejšie vyznieva a o to ľahšie sa dá do Craiga vcítiť.

Ak by si chcel hrdinov tejto knihy vidieť aj na filmovom plátne, v roku 2010 vyšiel aj film s názvom It’s a kind of funny story, v ktorom si zahral napríklad Zach Galifianakis, Zoë Kravitz alebo Emma Roberts.

Madeline Miller – Kirké

Niektoré grécke mýty a legendy sú staré niekoľko tisícročí a tak si asi hovoríš, že už nemajú čo nové ponúknuť. Opak je však pravdou. V románe Kirké autorka perfektne zachytila príbeh o nymfe, ktorá sa vzoprela svojmu osudu a stala sa jednou z najmocnejších žien medzi bohyňami.

Kniha je napísaná pútavým štýlom a hoci je plná rôznych gréckych bohov a hrdinov, autorka informácie o nich dávkuje postupne a čitateľ tak má čas sa do všetkého dostať a všeličo sa naučí. Príbeh je plný akcie a napätia, no nechýbajú ani pasáže s peknými opismi a trochou romantiky.

EMEFKA

Nina LaCour – Všetko je tak, ako má byť

Čítanie kníh v rovnakom období, v akom sa odohráva ich príbeh, má zvláštne čaro. Dej knihy Všetko je tak, ako má byť sa odohráva v decembri počas vianočných prázdnin, ktoré hlavná hrdinka Marin trávi na svojom školskom internáte úplne sama. Retrospektívne spomína na nedávne udalosti z jej života, ktoré ho prevrátili hore nohami a zároveň sa s nimi snaží vyrovnať čo najlepšie, ako vie.

Tento príbeh má veľmi melancholickú atmosféru, ktorú ešte umocňuje už spomínané prostredie prázdneho internátu uprostred snehovej búrky, ktorá sa ti dostane pod kožu. Obsahuje však krásne myšlienky a donúti človeka zamyslieť sa nad mnohými dôležitými vecami.

Arthur Conan Doyle – Sherlock Holmes

Detektívky sú veľmi populárnym žánrom a v poslednom čase ich vychádza čoraz viac. No čo sa tak vrátiť ku koreňom a prečítať si niekoľko klasických detektívnych príbehov? Dobrou voľbou sú napríklad novely o Sherlockovi Holmesovi, ktoré už sú legendárne. Prenesú ťa do pochmúrneho prostredia viktoriánskeho Londýna medzi gentlemanov v klobúkoch a elegantné dámy, voziace sa v kočoch ťahaných koňmi.

Doyle vymyslel zaujímavé prepracované zločiny, ktoré sú ešte fascinujúcejšie, keď sa ich ujme taký geniálny vyšetrovateľ, akým je Sherlock Holmes a jeho pomocník Doktor Watson. Tieto príbehy teraz navyše vychádzajú v novej nádhernej edícii, ktorá krásne zdobí poličku.

EMEFKA

Don Zolidis – Sedem rozchodov Amy a Craiga

Ako napovedá názov, táto kniha je plná citových problémov a komplikovaných vzťahov medzi hlavnými postavami. Amy a Craig sú obaja stredoškoláci, každý úplne iný, no predsa sa k sebe hodia. Alebo nehodia?

Práve túto dilemu sa snažia vyriešiť spolu s kopou ďalších problémov, ktoré prichádzajú s blížiacim sa koncom strednej školy. Príbeh je vyrozprávaný veľmi vtipným a príjemným štýlom, ktorý robí z knihy takú oddychovku, ideálnu na zabitie času.

Miroslava Varáčková – Drž ma, keď padám

Slovenská autorka Mirka Varáčková sa vo svojich knihách najčastejšie venuje tínedžerom, ktorých osudy nie sú práve najľahšie a ktorí musia denno-denne zápasiť s množstvom problémov. Kniha Drž ma, keď padám sa zaoberá témami ako je alkoholizmus, ťažké životné podmienky a narušené rodinné vzťahy.

To všetko sledujeme očami mladých hlavných postáv, ktoré okrem toho riešia vlastné problémy ako škola alebo prvá láska. Nedávno vyšlo aj voľné pokračovanie s názvom To, čo nás spája, ktoré čitateľov navnadilo tým, že sa na scénu znova vrátila jedna známa postava, ktorá poodhalí zo svojho života opäť o čosi viac.

EMEFKA

Zuzka Šulajová – Magický advent

Zuzka Šulajová sa preslávila svojou sériou Džínsový denník, ktorý pred niekoľkými rokmi vyvolal medzi tínedžermi hotový ošiaľ. Teraz sa vracia s novým románom, opäť z prostredia stredoškolákov, odohrávajúcim sa na lazoch ďaleko od veľkomesta, v ktorom hlavná postava Sofia vyrastala. Príbeh sa navyše odohráva počas adventu, takže sľubuje autentickú a čarovnú vianočnú atmosféru.

Vladimíra Šebová – Insomnia

Slovenská autorka prichádza s veľmi zaujímavou trilógiou o mladej žene, ktorá trpí insomniou, teda chronickou nespavosťou. Cez deň funguje ako bežný človek, má prácu a stretáva sa s ľuďmi, no v noci akoby vstúpila do celkom iného sveta.

Čo robiť počas toľkých hodín, keď zvyšok sveta spí? Jej život sa zmení, keď ju príjmu do tajného klubu, kde sú ľudia ako ona. Niečo však nie je v poriadku, jej bezpečie je zrazu ohrozené a ona musí vziať veci do vlastných rúk.

Laini Taylor – Zasnený Neznámy

Keď sa spojí autorov skvelý štýl písania so zaujímavým magickým príbehom, vznikne kniha, ktorá je čarovná nie len obsahom, ale aj jej formou. To je prípad knihy Zasnený Neznámy, v ktorej hlavná postava Lazlo odhalí existenciu mágie, na ktorú už všetci zabudli. Lazlo je priam posadnutý legendami a starými príbehmi o meste, ktoré je už vyše dvesto rokov stratené a nikto si nespomína ani na jeho meno.

On po ňom však neprestáva pátrať a keď sa mu naskytne príležitosť pridať sa k delegácii na ceste do tohto mesta, už ho nič nemôže zastaviť. Autorka prostredníctvom krásnych precíznych opisov navyše dokonale zachytáva atmosféru, ktorá pôsobí priam až rozprávkovo.

EMEFKA

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
12
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Žena postavila bar na záhrade, aby jej muž netrávil toľko času v krčme


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME