Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Určite nám dáš za pravdu, ak zhodnotíme rok 2020 ako čudný. Všetky tie zmeny, stresy, opatrenia, zákazy a obmedzenia z nás pomaly, ale isto spravili zombíkov, ktorí sa vlečú zo dňa na deň, nepripúšťajúc si, že sa blíži koniec roka a s ním aj Vianoce. Ale je to tak. Už len necelý mesiac nás delí od najkrajších sviatkov v roku. A keďže ešte netušíme, čo nás dovtedy čaká, je najvyšší čas začať zháňať darčeky.

Prvý dobrý (a zodpovedný) skutok spravíš, ak si darčeky prichystáš vopred a online. Okrem toho, že sa vyhneš preplneným nákupným centrám a poplašeným ľuďom, odľahčíš trocha aj kuriérov, ktorí to budú mať počas predvianočných týždňov dosť ťažké. O výhode platiť vopred kartou asi ani nemusíme písať, že?

Druhý dobrý (a rozumný) skutok, ktorý môžeš urobiť, je, že namiesto zbytočností daruješ svojim najbližším knihu. Všetci totiž vieme, aké ťažké to mali tento rok školáci, takže trochu vedomostí zábavnou formou im neuškodí, ba priam pomôže. V tomto článku začneme tými najmenšími, pre ktorých sme vybrali 5 kníh, ktoré by ich mohli zaujať.

Týmito knihami z vydavateľstva Slovart môžeš na Vianoce potešiť mladších čitateľov:

Ako sa stal Gusto pilotom (Lucia Zednikovičová)

Táto autorská obrázková kniha výtvarníčky Lucie Zednikovičovej rozpráva príbeh nielen o vytrvalosti, dôležitosti snívania a podpore rodiny, ale aj o odvahe, ktorú by sme mali v sebe nájsť všetci. Je vhodná od útleho veku a vďaka rozkošným ilustráciám si ju deti zaručene zamilujú.

Vrabčiak Gusto sa túži stať pilotom. Pochopenie nájde iba u svojej babky, ktorá ho vpustí do dedkovej pracovne plnej nákresov a plánov a venuje mu dedkovu leteckú prilbu. Dedko mal totiž rovnako hlavu v oblakoch ako Gusto. Vďaka túžbe lietať nakoniec zachráni Gusto mláďatko veveričky a splní si svoj sen.

Knihu Ako sa stal Gusto pilotom si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

Kata Strofová a tajomstvo snehových vločiek (Kata Strofová, Juraj Šlauka)

Kniha Kata Strofová a tajomstvo snehových vločiek nesmie chýbať žiadnemu malému čitateľovi, ktorý baží po vedomostiach a zároveň aj po dobrodružstve. Dobrou správou je, že po prečítaní knihy bude môcť „malý reportér“ príbeh porovnať aj s animovaným filmom, ktorý chystá RTVS.

Kata Strofová, neohrozená reportérka televízie Tresky plesky, zažila kedysi dávno, keď bola ešte malá, jeden neobyčajný príbeh. Kata, rovnako ako všetky deti, miluje Vianoce. Hlavne zasnežené Vianoce. Jeden rok však žiaden sneh nenapadol. Rodičia ju utešovali, veď možno nasneží inokedy. No zvedavá Kata chcela zistiť, čo je vo veci.

Prečo niekedy sneží a inokedy nie? Tak vyliezla po požiarnickom rebríku rovno do oblakov, kde zažila neuveriteľné dobrodružstvo. Podarí sa Kate zachrániť biele Vianoce?

Knihu Kata Strofová a tajomstvo snehových vločiek si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

Websterovci 3 (Vanda Rozenbergová, Katarína Kerekesová)

Websterovcov, modernú pavúčiu rodinku, ti pravdepodobne predstavovať nemusíme. Ľudia ich spoznali hlavne ako postavy prvého slovenského 3D animovaného seriálu, odvtedy sa ale stali aj úspešnými knižnými postavami.

Tieto Vianoce sa na knižnom trhu objaví už tretia časť príbehov z rohu výťahovej strojovne aj s prekvapením – tentokrát je tu totiž knižné vydanie ešte pred premiérou nových epizód v koprodukcii s RTVS!

V rohu výťahovej strojovne neprestáva snovať pavúčia rodinka Websterovcov svoje malé príbehy. V šiestich nových rozprávkach pavúčica Lili opäť zažije veľa dobrodružstva. Stane sa veliteľkou rodinného výletu a zistí, aké ťažké je niečomu veliť. Na pavúčej talentovej súťaži môže byť hviezdou nielen Lili a jej brat Hugo, ale aj mama Alma.

Do triedy malých pavúkov pribudne zvláštna cudzokrajná pavúčica od Veľkej mláky. Dedko s babkou nezaostávajú a s nasadením všetkých síl zachránia Hugovu arašidovú gitaru. Lili sa zas s láskou postará o malé uplakané molie larvy. Vo výťahovej strojovni to skrátka žije.

Knihu Websterovci 3 si môžeš objednať tu.
Vydavateľstvo Slovart

Príbehy hviezd (Anita Ganeri, Andy Wilx)

Snáď sa ani nenájde dieťa, ktoré sa istý čas nepozastavilo nad myšlienkou, že sa v dospelosti chce stať astronautom, brázdiť naprieč vesmírom a pozorovať hviezdy či planéty… A presne pre takýchto milovníkov hviezd, mýtov a legiend zo všetkých kútov sveta je určená knižka Príbehy hviezd, ktorá očarí tak deti, ako aj dospelých.

Po celé tisícročia ľudia upierajú zrak na nočnú oblohu, obdivujú jagavé hviezdy a snažia sa prísť na to, ako sa tam hore dostali. Vymysleli o tom množstvo príbehov. Kto bol prvým faraónom, najmocnejším bohom Slnka či bohom podsvetia? Kto zachránil pred netvorom z mora krásnu Andromedu, a aké miesto má na nebi žirafa, lev, hydra, býk či emu?

To je len štipka prachu z množstva legiend a mýtov od Indie cez Európu až po Tichomorie, ktoré si ľudia odnepamäti rozprávajú o hviezdach. Skrýva sa v nich toľko zázrakov, koľko sa nevojde nikam inam. Len sa v noci pozrite na oblohu. Určite ich tam nájdete.

Knihu Príbehy hviezd si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

Denník Anny Frankovej (Ari Folman, David Polonsky)

Sme presvedčení, že s deťmi treba preberať aj ťažšie témy – a čím skôr sa s tým začne, tým lepšie (a snáď aj ľahšie) dané súvislosti prijmú a pochopia. Holokaust a druhá svetová vojna predstavujú náročné čítanie aj pre dospelého čitateľa, každý by však mal ovládať históriu.

A presne z toho dôvodu sme sa zamilovali do komiksového prevedenia najznámejšieho denníka, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácej knižnici.

Anna Franková sa spolu s rodinou počas druhej svetovej vojny dva roky ukrývala v zadnej časti budovy v Amsterdame. Tesne pred koncom vojny však padla za obeť nacistickému režimu. Anna si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 a zaznamenala všetko, čo sa okolo nej dialo, aj jednotlivé dni v úkryte.

Keď v marci 1944 v Oranžskom rádiu počula výzvu občanom, aby poskytli svoje zápisky do zbierky na historické účely, svoje poznámky začala prepisovať do knižnej podoby. Stihla prepísať podstatnú časť pôvodných listov a po vojne sa o ich knižné vydanie zaslúžil Annin otec Otto Frank, ktorý ako jediný z rodiny vojnu prežil.

Knihu Denník Anny Frankovej si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

Tieto knihy odporúčajú šikovné ženy „z fachu“

Aby sme si aj my trochu rozšírili obzory, položili sme otázku: „Ktorá detská kniha zaručene nesmie chýbať v domácej knižnici?“ trom inšpiratívnym ženám z knižnej sféry – Lucii Zednikovičovej, Veronike Kocourkovej a Vande Rozenbergovej, ktoré sa nám takto pekne rozpísali, za čo im veľmi pekne ďakujeme.

Lucia Zednikovičová

„Často okolo seba vídam, že ľudia k sebe nie sú milí, slušní ani láskaví. Vidím to ako veľký problém súčasnej doby, a preto by som do každej knižnice, a nielen tej detskej, odporučila doplniť knihu Etiketa. Pravidlá slušného správania od Marty Mészárosovej.“

Veronika Kocourková

„Pre mňa je to kniha SuperŽENY, ktorú napísala Andrea Kellö Žačoková, keďže ako malá som si rada čítala o inšpiratívnych ľuďoch.“

Vanda Rozenbergová

„Nálada z dištančného vyučovania sa preniesla aj do predvianočnej nálady, a hoci sa uplynulé roky veľa pohovorilo o čitateľskej gramotnosti verzus virtuálna realita, mobily a PC hry, deti sa vracajú ku knihám. Podľa mňa ich nikdy neopustili. V útrobách svojich izieb nachádzajú nových kamošov, knižných hrdinov. Okrem už spomenutých kníh sú podľa mňa nevyhnutnosťou aj tieto knižné krásky:

Mapy – knižka, ktorá vyšla pred rokmi. Je úchvatná, je obrazová a edukačná zároveň, dielo ako stvorené na cestovanie prstom po mape. Mám ju vedľa postele a pred spaním v nej listujem a predstavujem si, že zajtra vyrazím.

Zdravia, šťastia vinšujeme – toto je naozaj sviatočná kniha. Má krásne ilustrácie a približuje naše slovenské zvyky počas celého roka. Je to vyrozprávané pre deti a nájdeš tu aj vinše, pranostiky, koledy a všeličo o nás a od nás, čo si nepoznal.

Štyria mačkatieri – spisovateľka Alexandra, ktorá knihu napísala, je známa aj tým, že pomáha opusteným zvieratám. Krásny príbeh o mačkách, maličkých aj väčších, o ich veľkej záchrane, vážnych ranách, víťazstvách a typických mačacích kúskoch.

Záchrana našej planéty, zvedavé otázky a odpovede – super knižka pre všetkých múdrych ľudí na Zemi, malých aj veľkých. Po lopate vysvetľuje veľa vecí – čo je to tá uhlíková stopa, ako sa naozaj uskutočňuje recyklácia, ktorý odpad a kde sa udrží najdlhšie a čo môžeme urobiť, aj keď sme deti.“

Vydavateľstvo Slovart

Spomenuté knihy predstavujú iba zlomok toho, čo môžeš pod stromček prichystať svojim malým súrodencom, synovcom, neterkám alebo krstným deťom. V každom prípade však môžeš zaspávať s pokojným svedomím, že si pre nich vybral estetický a zároveň hodnotný darček.

Tento obsah vznikol v spolupráci so Slovart


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť