Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Vianoce sa blížia závratnou rýchlosťou – už len párkrát sa vyspíš a budeš si môcť rozbaliť darčeky pod stromčekom a následne sa napchávať šalátom až do prasknutia. Predtým sa ale uisti, že máš prichystané darčeky pre každého, a venuj malú chvíľku aj ich baleniu – rozbaľovanie je predsa tá najlepšia časť.

V prípade, že s darčekmi ešte nie si stopercentne hotový, prinášame ti záchranu v podobe malej inšpirácie na knihy, ktorými môžeš potešiť otca, deda, kamaráta, kolegu, priateľa – každého chlapa v tvojom okolí. Inteligentní ľudia predsa čítajú knihy a radi ich aj dostávajú.

Dominik Dán – Nevieš dňa, nevieš hodiny

Zimná novinka od Dominika Dána je must-have každého fanúšika mordpartie z kancelárie 141. Pripomenie staré dobré časy na prelome tisícročí, keď sa zo zjavne nevydareného vtipu stane skutočný prípad.

V poslednú noc starého roka je Richard Krauz vyslaný na obhliadku náhrobného kameňa postriekaného krvou. Ďalšou zvláštnosťou je, že je na ňom čerstvo vytesaný dátum úmrtia na nasledujúci deň, čo pripomína zlý vtip. Bohužiaľ, iba dovtedy, kým mu z operačného strediska nenahlásia, že majiteľ hrobu zomrel. A nie vlastným pričinením.

Archív EMEFKA

Robert Galbraith – Smrtiaca biela

Ak sa ti mužskí rodinní príslušníci doma vysmievajú, že ešte stále fičíš na knihách o Harrym Potterovi, jednoducho im daruj túto knihu. Robert Galbraith je totiž pseudonym, ktorý Rowlingová používa pri písaní detektívok pre dospelých v hlavnej úlohe s Cormoranom Strikeom.

Cormoran Strike a jeho spoločníčka Robin Ellacottová – tentokrát na vyše 600 stranách – vyšetrujú údajnú vraždu dieťaťa, ale aj nemorálne skutky nedotknuteľných, ktoré nikdy nikto netrestal. Zavedú ťa do zákulisia parlamentu, kde sa len tak bežne nedostaneš, a tiež môžeš nahliadnuť do ich vyvíjajúceho – alebo skôr zamotávajúceho – sa vzťahu.

Archív EMEFKA

Jozef Karika – Čierny kruh: Koniec mafie

Chlapi sa budú vždy zaujímať o mafiánske praktiky a záležitosti. Aj z toho dôvodu je táto kniha ideálnym darčekom. Čierny kruh uzatvára trojicu kníh o ružomberskej mafii, zároveň sa ale dá čítať aj ako prvá kniha celej mafiánskej línie, ktorú autor napísal.

Tento román o tenkej hranici medzi dobrom a zlom ti predstaví dianie na pozadí. Keď Milan Ostrý nastúpi do úradnej funkcie, pracuje v nej nielen pre mafiánskeho bossa Štarcha, ale aj pre vplyvného skorumpovaného úradníka Vokoša. Mesto ale môže mať iba jedného vládcu, preto sa schyľuje k veľkej zrážke a je načase, aby si Milan vybral tú správnu stranu…

Bernard Minier – Na kraji priepasti

Knihy od Bernarda Miniera s vyšetrovateľom Martinom Servazom už môžeme považovať za trilerovú klasiku. Je ale načase vyskúšať niečo nové – svet digitálnych technológií a umelej inteligencie. Kniha Na kraji priepasti na pár hodín pobaví každého IT-čkára.

Ak si myslíš, že je tvoj smartfón bezpečný, si na veľkom omyle. Veľký brat vidí všetko – aj čo by si nechcel, a nikdy nevieš, čo všetko sa skrýva za nevinne vyzerajúcimi digitálnymi technológiami, ktoré by ti mali zjednodušiť život. Moira sa o tom presvedčí na vlastnej koži, keď sa medzi zamestnancov votrie násilná smrť a vraždy striedajú samovraždy.

Archív EMEFKA

Kolektív autorov – Amnestie

Je pravdepodobné, že si v čase, keď sa prezident Václav Havel rozhodol pustiť na slobodu vyše 21 000 väzňov, už žil, táto kniha však predsa len zaujme viac staršie ročníky.

Publikácia Amnestie má za cieľ aspoň z malej časti vyplniť medzeru chýbajúcich výskumných, publicistických alebo literárnych prác, kvôli ktorým sa dodnes šíria mýty o Havlovej amnestii. Obsahuje napríklad literárnu adaptáciu scenára filmu aj s ilustráciami, spomienky účastníkov udalostí súvisiacich s väzenskou vzburou v Leopoldove alebo aj niekoľko odborných štúdií publikovaných v rôznych zborníkoch.

Archív EMEFKA

Thomas Erikson – Obklopený idiotmi

Touto knihou by si mal obdarovať niekoho, pri kom máš pocit, že ťa nie celkom chápe. Či už to bude kamarát alebo kolega, ak si pri čítaní vstúpi do svedomia, budete spolu (možno) vychádzať do konca života.

Nie každý, komu nerozumieš, je nevyhnutne idiot. A presne to ťa tento škandinávsky bestseller naučí. Vysvetľuje štyri základné typy ľudského správania, ktoré definujú spôsob komunikácie a vnímania ľudí okolo nás, a zároveň z nadhľadu spoznáš svoje silné a slabé stránky. Na odľahčenie obsahuje mnoho konkrétnych (a hlavne zábavných) situácií zo života, pri ktorých názorne opisuje konkrétne typy, čo umožňuje ľahšie pochopenie.

Tip od nás: Ak máš rád výzvy, prečítaj si knihu v predstihu, zvýrazni všetky pasáže s vlastnosťami, ktoré ťa vystihujú, a daruj knihu svojmu šéfovi. V novom roku už len čakaj a sleduj, či nastane nejaká zmena. Nezabudni nám dať vedieť v komentári, ako si dopadol.

Stephen Hawking – Stručné odpovede na veľké otázky

Stručné odpovede na veľké otázky je Hawkingova posledná kniha, v ktorej upriamil pozornosť na najnaliehavejšie otázky ľudstva.

Stephen Hawking rozšíril naše poznatky o vesmíre a objasnil niektoré z jeho najväčších záhad. Aj keď jeho myseľ často blúdila v najvzdialenejších končinách vesmíru, bol vždy presvedčený, že pomocou vedy dokážeme vyriešiť problémy aj na našej planéte. Aj preto vznikla táto kniha, v ktorej argumentuje svoj osobný pohľad na výzvy, ktorým čelíme ako ľudstvo.

Archív EMEFKA

Alex North – Šepkár

Táto kniha pravdepodobne nepoteší milovníkov krviprelievania, ale ak zariadiš, aby človek, ktorému ju daruješ, občas započul nejaké to šepkanie počas čítania a sem-tam nenápadne pootvoríš dvere, zaručene mu privodíš infarktový stav a na túto knihu len tak ľahko nezabudne.

Pocit strachu sa mu vryje do pamäti rovnako rýchlo ako celkom zvučná riekanka – Ak necháš dvere napoly otvorené, začuješ niečo šeptom ševelené…

Keď sa po smrti manželky Tom so synom Jakeom presťahujú do zdanlivo bezpečnej a pokojnej dedinky Featherbank, ešte netušia, že pred dvadsiatimi rokmi v nej sériový vrah, ktorému prischlo meno Šepkár, uniesol a zavraždil piatich chlapcov. Po zatknutí a počas odpykávania trestu si ním nikto neláme hlavu do chvíle, kým za podobných okolností nezmizne ďalší chlapec. Navyše, Jake sa začne správať inak a tvrdí, že za oknom počuje šepot…

Archív EMEFKA

H. Rosling, O. Rosling, A. Rosling Ronnlund – Moc faktov

Ak máš doma niekoho, kto je plný negatívnych myšlienok a večne hundre o tom, ako svet speje do záhuby a nič už nie je také dobré, ako za starých čias, Moc faktov bude pre neho ideálnym darčekom.

Kniha opisuje desať dôvodov, prečo má ľudstvo o svete mylné predstavy a prečo je na tom lepšie, ako si jednotlivci myslia. Je plná zaujímavých informácií a napínavých príbehov. Zásadne zmení spôsob vnímania a hodnotenia sveta, a vo svetle pravdivých faktov naučí reagovať na krízy a výzvy budúcnosti.

Sebastian Fitzek – Darček

Milovníkov psychotrilerov potešíš novinkou od jedného z najúspešnejších nemeckých autorov – Sebastiana Fitzeka. Kniha sama o sebe vyzerá ako zabalený darček, takže sa nenatrápiš ani s balením.

Milan Berg – funkčný analfabet – stojí pred semaforom, keď vedľa neho zastane auto s dievčaťom na zadnom sedadle, ktoré na okno pritláča list papiera s volaním o pomoc. Keď po ňom Milan začne pátrať, začína pre neho šialená jazda s nemilým poznaním na konci – niekedy je nevedomosť najväčším darom na svete.

Archív EMEFKA

Seth Stephens-Davidowitz – Každý klame

Ako to dopadne, keď bývalý dátový analytik v spoločnosti Google strávi posledné štyri roky skúmaním údajov o internetovom vyhľadávaní?

Vznikne kniha, akou je Každý klame – fascinujúce, prekvapujúce a niekedy aj smiešne nahliadnutie do všetkého, od ekonómie, cez etiku až po šport… Táto kniha skúma rôzne otázky a ponúka odhalenia, ktoré ti môžu pomôcť lepšie porozumieť sebe a svojmu životu. Odhaľuje informácie, ktoré sa môžu použiť na zmenu kultúry a otázky, ktoré sa bojíš opýtať.

Archív EMEFKA

Lars Kepler – Lazár

Na severské krimi musí mať človek náladu aj povahu – keď však poznáš nejakého milovníka tohto žánru, knihou od dvojice manželov, píšucej pod pseudonymom Lars Kepler, nič nepokazíš.

Lazár je siedma kniha o Joonovi Linnovi, ktorý tentokrát vyšetruje prípad, ktorý s ním úzko súvisí. Stopy ho privedú k Jurekovi, ktorý mal byť už dávno mŕtvy. Tento „Lazár“ je však očividne nažive, je najhorší sériový vrah všetkých čias v Severnej Európe a vyzerá to tak, že jeho posledným plánom je nájsť Joonovo slabé miesto a raz a navždy ho zničiť.

Stefan Ahnhem – Motív X

Stefan Ahnhem sa predviedol už predošlými knihami, takže najnovšia – Motív X – je povinným čítaním pre milovníkov Fabiana Riska.

Motív X je voľným pokračovaním Ahnhemových predošlých kníh. Fabian Risk sa viní zo zlého zdravotného stavu svojej dcéry, ale kvôli okolnostiam sa musí vrátiť do služby. Vyzbrojený informáciami, ktoré po sebe zanechal jeho mŕtvy kolega, začne vlastné vyšetrovanie, ktoré však môže súdržnú vyšetrovaciu skupinu navždy zmeniť.

Archív EMEFKA

Boris Filan – ŠirokoĎaleko

Pre večných snílkov, ktorí by radi cestovali, ale namiesto toho celý život nevytiahli päty z mesta, bude príjemným spestrením kniha Široko-Ďaleko od Borisa Filana.

Táto kniha predstavuje výber najlepších cestopisov, ktoré Boris Filan počas svojho života napísal. Tvorí 10% najvzrušujúcejšej a najzábavnejšej autorovej tvorby, ktorú spísal počas života, keď vďaka práci precestoval rozmanité kúty sveta. Týmto dielom dopraješ obdarovanému cestovateľský zážitok z pohodlia vyhriatej a bezpečnej obývačky.

Archív EMEFKA

Larry Siems, Muhammad Walad Saláhí – Denník z Guantánama – Príbeh väzňa

Ak hľadáš vhodnú knihu pre niekoho, kto má rád príbehy zo života a dokumenty založené na skutočných udalostiach, Príbeh väzňa je správne rozhodnutie.

Denník z Guantánama je prvý a jediný denník, ktorý napísal doteraz zadržiavaný väzeň Muhammad Walad Saláhí, ktorého od roku 2002 väznia v internačnom tábore v Guantánamo Bay na Kube. Aj keď ho Spojené štáty americké doteraz zo žiadneho zločinu neobvinili, odmietajú ho prepustiť. Jeho denník nie je len dokonalou obžalobou väzniteľov, ale aj veľmi súkromným životopisom.

Dúfame, že ti náš výber uľahčí rozhodovanie a zabezpečí ti viac času na príjemnejšie záležitosti, než bezduché prehľadávanie ľuďmi preplnených obchodných centier.

A nezabúdaj – darovaním knihy nedávaš iba vytlačený popísaný papier, ktorý zabaví človeka na pár hodín, ale aj nezabudnuteľný čitateľský zážitok, na ktorý bude obdarovaná osoba v prípade správneho výberu ešte dlho spomínať.


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť