Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.3.2024
sk
Bohumil, Bohumila
cz
Kamil

Vianočné trhy v krajských mestách Slovenska sú v plnom prúde. Dokedy ich môžeš navštíviť?

8 miest Slovenska, v ktorých zažijete tú pravú vianočnú atmosféru.


V rôznych slovenských mestách sa každoročne konajú tradičné vianočné trhy, na ktorých si okrem zakúpenia ručne vyrobených produktov môžete pochutiť na pečených gaštanoch, punči, medovine a iných dobrotách. Výnimkou nie je ani tento rok.

Bratislava

Azda najnavštevovanejšími, najtradičnejšími vianočnými trhmi sú tie v Bratislave. Navštíviť ich môžeš Hlavnom námestí už od 23.11.2023. Oficiálne otvorenie a rozsvietenie 12 metrov vysokého stromčeka prebehlo 24.11.2023. Novinkou tohto roka sú oddychové zóny.

Ani Bratislavčanom nie je príroda ľahostajná, a preto nechýbajú vratné poháre či kompostovateľné riady. Počas piatkov, sobôt a nedieľ je pre návštevníkov pripravený kultúrny program. Mesto sa v tomto roku rozhodlo, že trhy ponechajú otvorené o čosi dlhšie, konkrétne do 31.12.2023.

Vedel si, že… ?

Konáre z vianočného stromčeka v Bratislave nepoputujú do odpadkového koša. Svoje opodstatnenie nájdu v bratislavskej ZOO, kde poslúžia ako potrava pre zvieratá.

Banská Bystrica

Mesto Banská Bystrica aj tento rok organizuje príležitostný trh s názvom Vianočné trhy. Zohriať sa vareným vínom či pochutiť si na lokšiach s pečeňou si budete môcť na Námestí SNP a Námestí Štefana Moysesa od 24.11.2023 do 5.1.2024, avšak vianočný sortiment si budete môcť zakúpiť o niečo kratšie a teda od 6.12.2023 do 21.12.2023. Vianočný stromček bude rozsvietený už tradične s príchodom Mikuláša.

Vianočné trhy, Slovensko, advent
Adobe.stock.com

Košice

Aj košická pešia zóna v decembri ožije vianočnou atmosférou. Centrum mesta sa od 1.12.2023 premenilo na rozprávkovú vianočnú krajinu, ktorá potrvá až do 31.12.2023. Okrem vône medovníkov, primátorského punču či kapustnice tu nájdete aj na rôzne vizuálne podnety. Návštevníci sa môžu tešiť aj na koncerty, divadelné predstavenia alebo tesanie ľadových sôch. Drevený betlehem, biblický príbeh či adventný veniec, ani to nebude na tohtoročných trhoch v Košiciach chýbať.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ľudí pobúrili ceny na vianočných trhoch v Košiciach. Neuveríš, koľko zaplatili za tri cigánske

Nitra

Každé slovenské mesto má počas obdobia Vianoc svoje charakteristické čaro. Nitra sa v tomto smere vyznačuje tým, že pravidelne organizuje vianočné mestečko na Svätoplukovom námestí. Inak to nebude ani tento rok. Predajcovia otvorili svoje stánky o čosi neskôr, ako sú miestni obyvatelia zvyknutí, a to 1.12.2023. O slávnostné otvorenie sa postaral Mikuláš, ktorý počas prvej adventnej nedele rozsvietil vianočný stromček.

Ani v tomto roku nechýba zaujímavý kultúrny program a stánky s rôznymi pochutinami či remeselnými výrobkami, na ktoré budete môcť zavítať do 1.1.2024. Novinkou je, že sa v tomto roku mesto rozhodlo byť ekologickejším, a aj preto vaše zakúpené nápoje dostanete do zálohovaných pohárov.

Vedel si, že… ?

Socha Corgoňa neďaleko Nitrianskeho hradu, na ktorý je z vianočného mestečka v Nitre pekný výhľad, vraj nosí šťastie. Povráva sa, že ak sa ho niekto dotkne, splnia sa mu rôzne želania. Podobne to je aj pri študentoch. Ak mu pobozkajú palec na nohe, budú úspešní na skúškach v škole.

Vianočné trhy, Slovensko, advent
Radka Klemanová

Prešov

Jedny z najdlhšie trvajúcich vianočných trhov sa budú konať v Prešove. Zavítať na ne môžete od Kataríny do Silvestra s menšou prestávkou počas sviatkov. Ako informuje portál presovak.sk, trhy v Prešove budú mať v tomto roku tri novinky. Okrem zmeny miesta javiska, ktoré v tomto roku presunú pred Konkatedrálu svätého Mikuláša, pribudne oddychová zóna a detské mestečko.

Trenčín

Vianočný jarmok v Trenčíne, ktorý sa začal 1.12.2023 a skončí 23.12.2023, je súčasťou podujatia s názvom Čaro Vianoc pod hradom. Vianočné remeselné trhy tento rok nájdete na Sládkovičovej ulici a na Mierovom námestí. Zakúpiť si tam budete môcť tradičné drevené výrobky, keramiku, predmety zo šúpolia, chutné potravinárske výrobky a mnoho iného.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ceny na vianočných trhoch vo Viedni pobúrili aj Slovákov. Neuveriteľné, koľko zaplatíš za punč a varené víno

Trnava

Na Trojičnom námestí pod mestskou vežou v Trnave dňa 24.11.2023 slávnostne otvorili adventné trhy, ktoré potrvajú do 22.12.2023. Chutné lokše, punč či klobásky nie sú jediným lákadlom, prečo tieto trhy navštíviť. Aj tento rok je pre návštevníkov pripravený bohatý program. Zúčastniť sa môžete adventných koncertov v Kostole sv. Jakuba, prehliadok mestskej veže s lampášom, detičky sa môžu pozrieť na rozprávky na radnici.

Vedel si, že… ?

Vianočný stromček sa na centrálnom námestí v Trnave po prvýkrát objavil v roku 1924. Odvtedy sa striedavo nachádzal aj na Hlavnej ulici, no v súčasnosti ho môžeme obdivovať na Trojičnom námestí, kde je obklopený drevenými stánkami plnými dobrôt a mnohým iným.

Vianočné trhy, Slovensko, advent
Radka Klemanová

Žilina

Mesto Žilina sa každoročne snaží vytvoriť pre návštevníkov vianočných trhov tú pravú predvianočnú atmosféru. Ani tentokrát nedôjde k výnimke. Vianočné trhy budú trvať o týždeň dlhšie, ako bolo zvykom. Navštíviť ich môžete na Mariánskom námestí od 23.11.2023 do 2.1.2024. Tešiť sa môžete na pestrú ponuku remeselných výrobkov, typické vianočné pochutiny, hudobné vystúpenia či program pre deti.

Pred Vianocami sa slovenské mestá rozvoňajú vianočným punčom, vareným vínom, lokšami a inými tradičnými nápojmi či pokrmami. Na vianočných trhoch sa môžete stretnúť s rodinou a blízkymi, a spríjemniť si tak magické obdobie adventu. S ich nezameniteľnou atmosférou sa stávajú neodmysliteľnou súčasťou príprav na najkrajšie sviatky roka.

Obsah bol spracovaný z podkladov slovander.sk.


Tagy:

Radka Klemanová
Milovníčka cestovania, spoznávania nových krajín či kultúr. Špeciálne miesto v mojom srdci si vyslúžilo Slovensko a aj preto chcem čitateľov EMEFKA motivovať k jeho spoznávaniu.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.