Hoci pre mnohých je vianočný stromček symbolom sviatočnej atmosféry až do februára, tradície hovoria niečo iné. Etnologička Katarína Nádaská vysvetľuje, prečo by si mal stromček zložiť práve v konkrétny deň a aké zvyky a symbolika sa s tým spájajú.
Vieš, kedy sa končili Vianoce podľa našich predkov? V článku sa dozvieš, v ktorý deň by si sa mal zbaviť vianočného stromčeka. Informuje o tom portál Záhradkár.
Vianočný stromček, ako ho poznáme dnes, má za sebou viac ako 400 rokov histórie a dodnes patrí medzi obľúbené symboly Vianoc. Pôvodne sa objavoval iba v mestách, pričom na vidiek prenikol až v 20. storočí, najmä po prvej svetovej vojne, a postupne sa stal neoddeliteľnou súčasťou vianočných sviatkov. Nie je celkom jasné, ktorá krajina ako prvá zaviedla zvyk zdobiť príbytky stromčekom, no tradícia siaha až do predkresťanských čias. Starí Kelti verili, že stromy sú domovom ich bohov. Na znak úcty im prinášali obety, často aj ľudské.
Podľa legendy počas jednej takejto obetnej slávnosti zasiahla postava kresťanského misionára Winfrieda. Ten rozprával o narodení Ježiša Krista, sile dobra a lásky. Jeho slová presvedčili kňazov, aby upustili od obety a ušetrili život mladého muža. Na pamiatku tejto udalosti vyrúbali strom, ktorý považovali za sídlo svojich bohov, a pod ním usporiadali oslavu na počesť Božieho daru – narodenia Krista.
Vianočný stromček, tak, ako ho poznáme dnes, sa dostal do našich končín pomerne neskoro. Nie stromček, ale práve Betlehem bol symbolom Vianoce po dlhé roky. Tradícia zdobenia vianočného stromčeka prišla z nemeckého územia. Avšak túto tradíciu si najprv osvojili len vysokopostavení ľudia, až neskôr sa dostal aj do príbytkov bežných občanov.
Kedy sa zbaviť vianočného stromčeka?
„V niektorých slovenských regiónoch dokonca ešte v 30. rokoch 20. storočia bol stromček novinkou. V meštianskych salónoch a šľachtických kúriách bolo veľa priestoru, takže stromčeky boli obrovské. Vo vidieckych domčekoch bolo miesta menej. Kvôli nedostatku miesta bol stromček zavesený na povrázku pribitom na strope. Ľudia boli silne spätí s prírodou a bolo im ľúto vyťať celý strom. Preto len odrezali vrcholec,“ informuje Nádaská.
Niektorí z nás zdobia vianočný stromček deň pred Štedrým dňom, iným stojí v obývačke už 1. decembra. Správne by sa mal však zdobiť až na Štedrý deň, ako to robili naši predkovia. Etnologička vysvetlila, že to tak robili preto, aby „sa tým odbremenila mama, ktorá mohla so staršou dcérou pripravovať večeru“.
A v ktorý deň by sme mali stromček odzdobiť? „Stromček zdobil príbytky do Troch kráľov a v ten deň ho ľudia ozdobili. Začínali totiž fašiangy,“ dodala Nádaská.