Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 22.6.2024
sk
Paulína
, Paula, Pavla
cz
Pavla

Videá z českej vojnovej hry sú vydávané za zábery z reálnych konfliktov. Vydavateľ musel zasiahnuť

Séria Arma sa stala obľúbeným nástrojom na tvorbu hoaxov.


Prebiehajúca vojna na Ukrajine nám ilustruje, v akom mizernom stave sa nachádza informačný priestor. Vďaka internetu chce byť každý informovaný okamžite a materiál je publikovaný bez dostatočného overenia zdrojov a autenticity.

Navyše, prostredníctvom sociálnych sietí sa na novinára môže hrať naozaj každý, čo spôsobuje záplavu lží, falošných správ a hoaxov. Vôbec nezáleží na tom, o aký konflikt a o akú stranu ide – ľudia šíriaci bludy sa vyskytujú všade.

„Autentické vojnové zábery“

V prvých týždňoch ruskej invázie na Ukrajinu sa v médiách začalo šíriť video súboja medzi loďou a lietadlom. Ako autentické snímky z bojov ruských a ukrajinských síl ich zdieľali napríklad televízie v Rumunsku, v Argentíne aj inde. Išlo však o zábery z českej vojnovej hry Arma III.

Titul z dielne Bohemia Interactive patrí k hrám, ktoré sa vyznačujú vysokou mierou realizmu. Odzrkadľuje sa to napríklad v autentickom vyobrazení vybavenia, prepracovanej balistiky a mnohých ďalších detailov. Korene série siahajú k hre Operation Flashpoint (2001) a v súčasnosti je najpopulárnejšia Arma III (2013).

Vydávanie záberov z Army za skutočné snímky z vojny nie je žiadna novinka a deje sa to už viac ako desať rokov. Už v časoch druhej Army do médií prenikali videá z hry, ktoré televízie podávali ako reálne dianie. V roku 2018 hlavný ruský štátny kanál uverejnil v spravodajstve klip z Army, ktorý bol vydávaný za boje v Sýrii.

Najznámejší prípad sa odohral v roku 2011, keď sa video z Arma II stalo súčasťou dokumentárneho filmu Exposure: Gaddafi and the IRA britskej televízie ITV. Klip natočený v hre v kontexte filmu pôsobil ako autentické video z útoku Írskej republikánskej armády na britské sily v roku 1988. Televízia sa za incident ospravedlnila.

Bohemia Interactive má toho dosť

Už v roku 2011 sa k prešľapu ITV vyjadril Marek Španěl, riaditeľ Bohemia Interactive. Vidieť zábery z jeho hier v takomto kontexte nazval niečím veľmi divným, a hlavou mu vŕtala otázka, ako je možné, že novinári nevedia rozlíšiť herné klipy od reálnych udalostí.

Španěl zároveň pripomenul, že Arma poskytuje veľkú voľnosť pri tvorbe používateľského obsahu a prispôsobovaní hry vlastným predstavám. Zrejme to je dôvod, prečo sa v nej tak ľahko tvorí materiál použiteľný v zavádzajúcom kontexte.

Súčasné dianie v súvislosti so šírením fejkov priviedlo Bohemia Interactive k vyjadreniu. V príspevku uverejnenom na webe česká spoločnosť upozorňuje na rozšírenie falošných správ. Popisuje svoj dlhoročný boj s týmto problémom a často zúfalú snahu nahlasovať a sťahovať videá z Army, ktoré sú podávané ako reálne vojnové zábery.

Bohemia Interactive zdieľala aj video, v ktorom na príklade ilustruje znaky typického fejkového videa z Army.

Takéto videá majú väčšinou nízke rozlíšenie, roztrasenú kameru a zlú viditeľnosť. Často chýba zvuk a nie sú prítomné postavy, ktorých pohyby môžu prezradiť, že ide o hru. Český vydavateľ tiež vyzýva hráčov, aby svoje herné klipy vždy jasne označovali ako zábery z hry, aby nevznikali nedorozumenia.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.