Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Videá z českej vojnovej hry sú vydávané za zábery z reálnych konfliktov. Vydavateľ musel zasiahnuť

Séria Arma sa stala obľúbeným nástrojom na tvorbu hoaxov.


Prebiehajúca vojna na Ukrajine nám ilustruje, v akom mizernom stave sa nachádza informačný priestor. Vďaka internetu chce byť každý informovaný okamžite a materiál je publikovaný bez dostatočného overenia zdrojov a autenticity.

Navyše, prostredníctvom sociálnych sietí sa na novinára môže hrať naozaj každý, čo spôsobuje záplavu lží, falošných správ a hoaxov. Vôbec nezáleží na tom, o aký konflikt a o akú stranu ide – ľudia šíriaci bludy sa vyskytujú všade.

„Autentické vojnové zábery“

V prvých týždňoch ruskej invázie na Ukrajinu sa v médiách začalo šíriť video súboja medzi loďou a lietadlom. Ako autentické snímky z bojov ruských a ukrajinských síl ich zdieľali napríklad televízie v Rumunsku, v Argentíne aj inde. Išlo však o zábery z českej vojnovej hry Arma III.

Titul z dielne Bohemia Interactive patrí k hrám, ktoré sa vyznačujú vysokou mierou realizmu. Odzrkadľuje sa to napríklad v autentickom vyobrazení vybavenia, prepracovanej balistiky a mnohých ďalších detailov. Korene série siahajú k hre Operation Flashpoint (2001) a v súčasnosti je najpopulárnejšia Arma III (2013).

Vydávanie záberov z Army za skutočné snímky z vojny nie je žiadna novinka a deje sa to už viac ako desať rokov. Už v časoch druhej Army do médií prenikali videá z hry, ktoré televízie podávali ako reálne dianie. V roku 2018 hlavný ruský štátny kanál uverejnil v spravodajstve klip z Army, ktorý bol vydávaný za boje v Sýrii.

Najznámejší prípad sa odohral v roku 2011, keď sa video z Arma II stalo súčasťou dokumentárneho filmu Exposure: Gaddafi and the IRA britskej televízie ITV. Klip natočený v hre v kontexte filmu pôsobil ako autentické video z útoku Írskej republikánskej armády na britské sily v roku 1988. Televízia sa za incident ospravedlnila.

Bohemia Interactive má toho dosť

Už v roku 2011 sa k prešľapu ITV vyjadril Marek Španěl, riaditeľ Bohemia Interactive. Vidieť zábery z jeho hier v takomto kontexte nazval niečím veľmi divným, a hlavou mu vŕtala otázka, ako je možné, že novinári nevedia rozlíšiť herné klipy od reálnych udalostí.

Španěl zároveň pripomenul, že Arma poskytuje veľkú voľnosť pri tvorbe používateľského obsahu a prispôsobovaní hry vlastným predstavám. Zrejme to je dôvod, prečo sa v nej tak ľahko tvorí materiál použiteľný v zavádzajúcom kontexte.

Súčasné dianie v súvislosti so šírením fejkov priviedlo Bohemia Interactive k vyjadreniu. V príspevku uverejnenom na webe česká spoločnosť upozorňuje na rozšírenie falošných správ. Popisuje svoj dlhoročný boj s týmto problémom a často zúfalú snahu nahlasovať a sťahovať videá z Army, ktoré sú podávané ako reálne vojnové zábery.

Bohemia Interactive zdieľala aj video, v ktorom na príklade ilustruje znaky typického fejkového videa z Army.

Takéto videá majú väčšinou nízke rozlíšenie, roztrasenú kameru a zlú viditeľnosť. Často chýba zvuk a nie sú prítomné postavy, ktorých pohyby môžu prezradiť, že ide o hru. Český vydavateľ tiež vyzýva hráčov, aby svoje herné klipy vždy jasne označovali ako zábery z hry, aby nevznikali nedorozumenia.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť