Videl si už nové sci-fi Tenet? Potom si nesmieš nechať ujsť ani týchto 10 zamotaných filmov

Pri týchto snímkach budeš musieť poriadne premýšľať.

Zdroj: Les Films Alain Sarde / moviestillsdb.com

V kinách máš stále možnosť vidieť ambiciózny sci-fi triler Tenet od Christophera Nolana. Pokiaľ stále váhaš nad návštevou kina, môžeme ťa odkázať na našu recenziu. Nolanov film je skvelou jazdou pre každého, kto miluje zamotané príbehy. Pokiaľ si Tenet už videl a hľadáš nejaké iné podobné filmy, tak rozhodne čítaj ďalej.

V tomto článku sme pre teba pripravili výber 10 ďalších strhujúcich a poriadne zamotaných filmov, pri ktorých sa ti zavarí mozog. V niektorých sa cestuje časom, v iných nie, ale všetky majú spoločné to, že ide o mimoriadne prepracované diela, ktoré ťa zaručene pohltia.

1. Donnie Darko

Pozoruhodnú mysterióznu drámu Donnie Darko natočil Richard Kelly. Hlavným hrdinom je tínedžer Donnie (Jake Gyllenhaal), okolo ktorého sa dejú divné veci. Trpí desivými víziami o obrovskom králikovi, konci sveta a neskôr len o vlások unikne absurdnej smrti. Ako s tým všetkým súvisí možné cestovanie v čase?

Kelly natočil solídne atmosférickú a svojráznu snímku, ktorá je poriadne zamotaná a vyžaduje premýšľavého diváka. V čase premiéry síce Donnie Darko finančne vybuchol, ale s uvedením na videotrh si získal obrovskú popularitu a dnes sa právom teší kultovému statusu.

2. 12 opíc

Majstrovské dielo 12 opíc od kultového Terryho Gilliama nám predstavilo neutešenú víziu budúcnosti. V roku 1996 bol do sveta vypustený smrtiaci vírus, ktorý vyhladil väčšinu planéty. V roku 2025 zvyšky ľudstva prežívajú v podzemí.

Jedným z nich je aj väzeň James Cole (Bruce Willis), ktorého si vedci vyberú, aby sa vrátil v čase a zistil, ako sa vírus dostal do sveta a získal jeho vzorku, aby vedci mohli vyvinúť protilátku. Colea však omylom pošlú do roku 1990, kde ho okamžite zavrú na psychiatriu. 12 opíc je strhujúci a sakramentsky spletitý triler, ktorý pravdepodobne budeš musieť vidieť hneď niekoľkokrát. Snímka si odniesla aj dve nominácie na Oscara.

3. Lost Highway

Filmy Davida Lyncha dýchajú temnotou, surreálnou atmosférou, snovosťou a hororovými prvkami. Rozhodne ale nie sú pre všetkých. Inak to nie je ani v prípade jeho mysteriózneho trileru Lost Highway. Saxofonista Fred Madison (Bill Pullman) podozrieva svoju manželku Renee (Patricia Arquette), že za jeho chrbtom žije iný život.

Jedného dňa nájde na schodoch pri svojom dome videokazetu, na ktorej je natočená Reneeina vražda. Polícia Freda zatkne, ale ten zo svojej väzenskej cely cez noc zmizne. A namiesto neho je v nej neznámy mladík. Už z letmo načrtnutého príbehu je jasné, že aj v tomto prípade ide o solídny mindf*ck, ktorý poteší všetkých milovníkov náročnejších a artových diel.

4. Zvieracia kazajka

Pozoruhodný sci-fi triler Zvieracia kazajka od Johna Mayburyho rozpráva o vojnovom veteránovi Jackovi Starsovi (Adrien Brody). Toho obvinia z vraždy a umiestnia do sanatória. Lekári na ňom skúšajú rôzne experimentálne lieky, ktoré ale majú nečakaný účinok. Jack totiž zistí, že môže cestovať v čase.

Zvieracia kazajka ponúkla napätie, výborné herecké výkony a premyslený scenár. Za zmienku stojí aj originálna atmosféra a viacero príbehových prekvapení. Kvalitný kúsok.

5. Počiatok

Aj starý známy Christopher Nolan má vo svojom portfóliu viacero sofistikovaných a premyslených snímok. Jedným z nich je aj originálny triler Počiatok. Hlavným hrdinom je zlodej Dom Cobb (Leonardo DiCaprio), ktorý dokáže kradnúť dôležité informácie z ľudských snov.

Teraz ho ale čaká náročnejšia úloha. Počiatok. To znamená, že musí dotyčnému myšlienku vnuknúť. Ak si Počiatok nevidel, určite by si to mal napraviť. Čaká na teba strhujúci príbeh, viacero rovín rozprávania, ale aj skvelí herci a poriadne premyslený scenár.

6. Coherence

Zaujímavý sci-fi triler Coherence natočil James Ward Byrkit a užijú si ho hlavne milovníci nezávislých filmov. Príbeh sa točí okolo ôsmich priateľov, ktorí sa stretávajú na spoločnej večeri. Na nočnej oblohe ale prelieta záhadná kométa, ktorá sa už raz objavila a spôsobila nezvyčajné správanie medzi ľuďmi.

A inak to nebude ani teraz. Čoskoro dôjde na porušenie základných zákonov času a priestoru a hlavní hrdinovia si uvedomia, že sa dostali do poriadne nebezpečnej situácie. Coherence stavia hlavne na originálnom nápade. Plusom je aj neistá a nervózna atmosféra, slušní herci a niekoľko príbehových prekvapení.

7. Memento

Christopher Nolan už na začiatku svojej kariéry ukázal, že premyslené a zamotané filmy sú jeho parketou. Memento rozpráva príbeh Leonarda Shelbyho (Guy Pearce), muža, ktorý trpí stratou krátkodobej pamäti. Novú informáciu si pamätá len niekoľko minút. Aj napriek tomu ale pátra po vrahovi svojej manželky.

Nolan sa v prípade Mementa rozhodol pre nezvyčajný krok: príbeh rozprával odzadu. Išlo o výborné riešenie, ktoré diváka priblížilo k hlavnej postave a jej vnímaniu udalostí. V neposlednom rade tiež musel divák dávať dobrý pozor, aby si všetky časti príbehu poskladal. V závere je ale aj tak priestor pre neistotu a divácku interpretáciu. Výborná záležitosť a jeden z najlepších Nolanových filmov.

8. Déja vu

Kvalitný sci-fi kúsok Déja vu nakrútil Tony Scott. Aj ty si už možno mal pocit, že udalosť, ktorú prežívaš, sa už niekedy stala. Tento pocit sa volá déja vu a v tomto filme hrá kľúčovú rolu. Hlavným hrdinom je agent Doug Carlin (Denzel Washington), ktorý vyšetruje bombový útok.

Následne si uvedomí, že pocit déja vu má niečo spoločné s cestovaním v čase. Oproti iným filmom z tohto rebríčka nie je Déja vu taký prepracovaný, ale za pozretie rozhodne stojí. Máme tu totiž dynamickú Scottovu réžiu, výborného Washingtona v hlavnej úlohe a zaujímavý nápad. A to stále nie je málo.

9. Mulholland Drive

Ďalší majstrovský kúsok od Davida Lyncha. Snový triler Mulholland Drive rozpráva príbeh nádejnej herečky Betty Elms (Naomi Watts), ktorá sa po príchode do Hollywoodu zoznámi s tajomnou Ritou (Laura Harring), trpiacou stratou pamäti. Obe ženy sa zblížia a rozhodnú sa odhaliť Ritinu minulosť, ktorá sa spája s ulicou Mulholland Drive.

Lynchov film je temný, mrazivý, desivý a miestami aj svojsky absurdne vtipný. Mnohým divákom a kritikom sa zdal nelogický a ťažko pochopiteľný, ale práve v tom je jeho sila. Každý, kto miluje surreálne diela, si príde na svoje.

10. Osudový dotyk

Sci-fi triler Osudový dotyk od režisérskej dvojice Jonathan Mackye Gruber a Eric Bress sa síce v čase premiéry nestretol s príliš pozitívnym kritickým prijatím, ale medzi divákmi si našiel veľkú popularitu. Právom, pretože ide o veľmi zaujímavý, prepletený a atmosférický kúsok.

Hlavným hrdinom je Evan Treborn (Ashton Kutcher), ktorý zistí, že dokáže cestovať v čase. Vydáva sa do minulosti, aby sa ju pokúsil zmeniť. To ale nebude také jednoduché a Evan sa ocitne v smrteľnom nebezpečenstve.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
9
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Dvojica pomenovala svoje dieťa Lucifer. Na matrike im ich požiadavku nechceli splniť


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME