Videli sme epický sci-fi triler Tenet od Christophera Nolana. Prečo by si mal vyraziť do kina?

Doručil Christopher Nolan naozaj film roku?

Zdroj: Continental Film

Včera sa konala slávnostná predpremiéra asi najočakávanejšieho filmu roku. Hovoríme, pravdaže, o sci-fi trileri Tenet od Christophera Nolana. A my sme na nej nemohli chýbať! Tenet si robil zálusk rovno na titul najlepší film roku, prípadne tejto sezóny.

Chvíľu sa zdalo, že kvôli koronavírusu ho budeme musieť v kinách oželieť, ale napokon sme sa ho na veľkých plátnach predsa len dočkali. Stojí ale za návštevu kina? Ak by sme to chceli zostručniť, tak odpoveď znie: určite áno. Len je dobré vedieť, čo od snímky čakať. O tom si niečo povieme práve v tomto článku.

Continental Film

Priprav sa na komplikovaný príbeh

Nolan sa v prípade Tenetu vytasil zrejme so svojím najkomplikovanejšie vyrozprávaným príbehom. Je dobré to mať na pamäti predtým, než do kina vyrazíš, a pripraviť sa na to, že budeš musieť dve a pol hodiny v kine stráviť s mozgom zapnutým na maximum. Čo ale príbeh?

Hlavný hrdina v podaní Johna Davida Washingtona je špičkový špión, ktorý sa púšťa do najnebezpečnejšej misie: musí odvrátiť tretiu svetovú vojnu. Pomoc mu ponúkne aj tajomný Neil (Robert Pattinson) a výraznú úlohu vo všetkom zohráva mladá Kat (Elizabeth Debicki), manželka ruského oligarchu Andreia Satora (Kenneth Branagh). Ako už iste dobre vieš, v tomto filme sa navyše cestuje časom. Bez toho, aby sme prezrádzali zbytočne veľa, povieme, že tento motív je najdôležitejší z celého filmu.

Continental Film

Z toho ale vyplýva, že je plný najrôznejších paradoxov a na prvý pohľad zmätočných scén. Ak sa na príbeh ale pozrieme vcelku, tak pravdaže dáva zmysel. Vyžaduje si ale od diváka absolútne sústredenie. Postavy si dôležité informácie predávajú v pomerne guľometných dialógoch a odvážime sa tipovať, že väčšina divákov z nich nepochytí úplne všetko. Film si tak rozhodne pýta ešte minimálne jednu projekciu.

Audiovizuálna pecka

Ako je už u Nolana zvykom, film je po technickej stránke absolútne špičkový. V tomto ohľade sa Tenetu nedá vytýkať absolútne nič. Kamera je dokonalá, akčné scény prehľadné (v tomto sa Nolan výrazne zlepšil). Hudba Ludwiga Göranssona patrične osudovo buráca a celý film má neuveriteľne svižné tempo.

Fascinujúce ale je, ako sa Nolan snaží využívať čo najmenej digitálnych trikov. Teda, aby sme si rozumeli: samozrejme, že triky v Tenete sú. Sú ale do príbehu vsadené veľmi citlivo a vôbec nevytrhávajú z diania. Naopak, pôsobia mimoriadne realisticky a prepracovane. Aj tak ale platí, že ak je to možné, tak Nolan efekty využíva len v tých najnutnejších prípadoch. Čo je len dobre.

Continental Film

Akcia

Ako sme naznačili, Nolan sa výrazne zlepšil v akčných scénach. Tie boli v jeho predchádzajúcich filmoch asi najväčším terčom kritiky. V Tenete je akcia prehľadná, výborne zrežírovaná a dynamická. Rovnako jej nechýba poriadna porcia adrenalínu a napätia.

Continental Film

Herci

Vo filme si zahrala celá plejáda skvelých hercov. John David Washington je správne odhodlaný, občas príjemne sucho ironický. Robert Pattinson potvrdzuje svoje herecké kvality a nijako nezaostávajú ani Elizabeth Debicki či Kenneth Branagh. Ten si svojho záporáka vychutnal s prehľadom. Za zmienku stojí aj Aaron Taylor-Johnson ako pomocník hlavných hrdinov či cameo Michaela Cainea a Clémbence Poésy.

Continental Film

Zhrnutie

Aký je teda náš verdikt? Je bez diskusie, že Tenet je blockbuster, ktorý treba vidieť v kine (najlepšie v IMAXe). Technicky mu nemožno nič vytknúť, herci sú skvelí (hoci niektorí mohli mať trochu viac priestoru sa predviesť) a celkovo sa na Tenet pozerá viac než dobre.

Čo sa týka príbehu, ten je naozaj poriadne zamotaný a komplikovaný. Niektorým divákom to iste nebude po chuti, iní budú celkovou sofistikovanosťou scenára nadšení. Spokojní pravdepodobne budeš, pokiaľ filmy Christophera Nolana miluješ (najmä Počiatok či Interstellar) a vieš, do čoho ideš.

Je to teda film roku? To je zložité rozsúdiť. Fanúšikovia tohto geniálneho režiséra si aj tentokrát nepochybne prídu na svoje, tí, ktorí jeho posledné filmy prijali chladnejšie, môžu byť výsledkom sklamanejší. Nolan pokračuje v tendenciách, ktoré započal vo svojich predchádzajúcich filmoch a servíruje ďalší veľký a dômyselne štruktúrovaný epos. Bez ohľadu na to, či ti sadne, alebo nie, by si sa do kina vybrať mal. Takéto ambiciózne, premyslené a audiovizuálne dokonalé filmy si totiž veľké plátno bez debaty zaslúžia.

Tenet si v kinách budeš môcť vychutnať od 27. augusta 2020.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Continental Film

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
11
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
16 svetoznámych turistických atrakcií, ktoré nie sú také úžasné, ako si ľudia myslia

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME