Videli sme horor Tiché miesto 2. Toto sú hlavné dôvody, pre ktoré by si mal vyraziť do kina

Očakávaný horor dnes konečne zamieri do slovenských kín.

Zdroj: CinemArt SK

Sci-fi horor Tiché miesto: Časť II rozhodne patril k tým najočakávanejším titulom tohto roku. Kvôli pandémii sme si naň museli počkať prakticky celý rok, ale včera sme ho konečne videli. Čo naň hovoríme a oplatí sa návšteva kina? Odpovede sa dočítaš práve v tejto menšej recenzii.

Boj o prežitie pokračuje

Príbehovo nadväzujeme priamo na záver prvého dielu. Opäť sa nachádzame v post-apokalyptickom svete, ktorému vládne záhadná rasa monštier. Tie mimoriadne brutálne reagujú na akýkoľvek zvuk, a kto sa pred nimi chce chrániť, musí byť neustále potichu. Po udalostiach jednotky ostala Evelyn (Emily Blunt) so svojimi deťmi sama. Je rozhodnutá vyhľadať ďalších ľudí, ktorí prežili, keďže vie, že bez pomoci si neporadí.

CinemArt SK

Napokon narazí na cynického samotára Emmetta (Cillian Murphy), svojho dávneho známeho, podľa ktorého je snaha kontaktovať ostatných, ktorí prežili, bláznovstvo. Tvrdí, že sa z nich stali bezcitné monštrá. Najmä Evelynina dcéra Regan (Millicent Simmonds) sa ale odmieta vzdať nádeje. A keď rádiom zachytí tajomné vysielanie, je odhodlaná nájsť jeho zdroj. Nebezpečenstvo však číha za každým rohom.

Výborné pokračovanie

Tiché miesto: Časť II sprevádzali vysoké očakávania. John Krasinski prvým dielom bodoval nielen u kritikov, ale aj u divákov, ktorí si jeho film zamilovali a na pokračovanie sa poriadne tešili. Krasinski sa síce vrátil na režisérsku stoličku (a vo filme má aj malé cameo), ale napriek tomu tu bola obava, či dvojka nebude znamenať až príliš veľký pokles v kvalite (ako to už tak vo svete filmu býva).

Po včerajšej predpremiére môžeme povedať, že nič také sa, našťastie, nekoná. Aby sme boli úplne presní: Tiché miesto: Časť II na prvý diel nedosahuje (ale to sa hádam dalo aj čakať), ale podľa nás sa mu bez problémov vyrovná. Krasinskiho réžia je ešte sebavedomejšia, dokáže výborne uzliť a budovať napätie a atmosféru.

CinemArt SK

Kým prvý diel sa zameriaval hlavne na budovanie strachu z neznámeho a mrazivú atmosféru neistoty, pričom s monštrami viac-menej šetril, dvojka ide trochu inou cestou. Je akčnejšia a dynamickejšia. Zároveň sa Krasinski nebojí trochu zmeniť formu rozprávania. Dočkáš sa tak troch príbehových línií, ktoré sú súbežne veľmi dobre vygradované.

Po hereckej stránke film tiež nesklamal. Overená Emily Blunt je výborná, nový hrdina v podaní Cilliana Murphyho tiež, ale našou favoritkou sa stala malá Regan v podaní skvelej Millicent Simmonds. Dokáže výborne predať zanietené odhodlanie aj emócie. Film má svižné tempo a diváka dokáže udržať v napätí po celú dobu stopáže. Akurát tým možno trochu trpia emocionálne scény, ktoré v niektorých prípadoch asi nevyznievajú tak silno, ako by si tvorcovia želali.

Audiovizuálne je snímka opäť zvládnutá absolútne špičkovo. Z logiky veci sa v nej málo rozpráva, ale to vlastne vôbec neprekáža. Výborná je práca s hudbou, ale hlavne s tichom a zvukovou stopou. Mali sme dokonca pocit, že v tomto ohľade sa Krasinski vyhral ešte viac než v prvej časti. Vďaka tomu je film jednak poriadne napínavý, ale pomáha nám tiež ponoriť sa do myslí postáv a ich vnímania okolitej hrozby.

CinemArt SK

Odpovede na všetky otázky? No…

Krasinski a jeho tím tiež sľubovali, že sa dozvieme odpovede na všetky otázky, ktoré sme si kládli už počas prvého filmu. V tomto ohľade odporúčame mať očakávania rozumne znížené. V prológu je nám síce odhalené, odkiaľ obludy prišli, ale ide o odhalenie, ktoré sme asi nutne nepotrebovali, pretože bolo snáď každému jasné už dávno.

Pokiaľ sa ale tešíš na nejaké ďalšie detaily, napríklad to, ako sa ľudstvo s týmito nepriateľmi snažilo bojovať, tak sa nedočkáš. Z istého pohľadu sa to dá chápať, keďže tvorcovia chceli rozprávať komornejší príbeh založený na niekoľkých kľúčových postavách.

A zrejme si tiež nechceli vystrieľať všetok materiál hneď teraz, ale nechať si niečo aj na pokračovania (trojka už bola oficiálne oznámená). Tento svet má rozhodne potenciál, takže sa na ďalšie diely už teraz tešíme. Téma sa dá vyťažiť aj rôznorodými ďalšími zaujímavými spôsobmi, takže snáď sa tejto možnosti tvorcovia v budúcnosti chopia.

CinemArt SK

Hodnotenie

Aké je teda naše záverečné hodnotenie? Tiché miesto: Časť II je rozhodne výrazne nadpriemerný horor, ktorý by si v kine nemal premeškať. Je výborne nakrútený, herecky bezchybný a napínavý až do poslednej chvíle. Iste, dalo by sa vytknúť, že Krasinski opäť používa rovnaké propriety, ktoré fungovali minule a príbehovo sme sa príliš ďalej neposunuli, avšak nám to vlastne vôbec neprekážalo.

Celá snímka je totiž tak dobre zrealizovaná, že jej sledovanie je pre žánrového fanúšika skutočným potešením. Pokiaľ sa ti jednotka páčila, mal by si rozhodne upaľovať do kina. Dostaneš totiž rovnako kvalitnú dávku poctivej hororovej zábavy. Tiché miesto: Časť II štartuje v slovenských kinách už dnes, teda 10. júna.

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
7
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Fanúšikovia Pána prsteňov spustili petíciu. V novom seriáli nechcú žiadnu nahotu ani intímnosti

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME