Utorok 7.12.2021
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

V týchto dňoch prichádza do našich kín lákavá hororová komédia Slečna beštia. Natočil ju Christopher Landon, ktorý má za sebou napríklad snímky Všetko najhoršie 1 a 2 či zombie komédiu Scouts Guide to the Zombie Apocalypse. V nich sa vyprofiloval ako slušný žánrový tvorca, ktorý zvláda desivú atmosféru aj humor. Ako dopadla jeho novinka?

Zámena tiel spôsobí problémy

Najprv si povedzme niečo o príbehu. Hlavnou hrdinkou je študentka Millie (Kathryn Newton), milá a sympatická stredoškoláčka, ktorá je ale tak trochu outsiderkou. A práve ju si vyhliadne brutálny psychopatický vrah s prezývkou Mäsiar (Vince Vaughn) ako svoju ďalšiu obeť. Keďže sa ju však pokúsi zabiť magickou dýkou, nechtiac na ňu a seba privolá kliatbu.

CinemArt SK

Tá sa prejaví už na druhý deň, a to tým, že vrah a obeť si vymenili telá! Vrah sa prebúdza v tele nevinnej študentky, Millie zase v tele špinavého päťdesiatnika. A aby toho nebolo málo, má len 24 hodín na to, aby kliatbu zlomila. Ak sa jej to nepodarí, ostane uväznená v Mäsiarovom tele navždy. Samotný Mäsiar si ale svoju novú situáciu nemôže vynachváliť. Striasol sa polície a v novom tele má navyše ľahký prístup k ďalším obetiam. A túto možnosť si rozhodne nenechá ujsť.

Solídna hororová komédia

Okrem Vaughna a Newton sa vo vedľajších úlohách objavili aj Uriah Shelton, Katie Finneran, Misha Osherovich, Melissa Collazo, Alan Ruck či Celeste O’Connor. Snímka si od amerických kritikov odniesla pozitívne recenzie, takže sme na ňu boli poriadne zvedaví.

A teraz už môžeme povedať, že Landon nesklamal. Slečna beštia sa nesie v podobnom duchu ako jeho sci-fi hororové komédie Všetko najhoršie 1 a 2, akurát s tým rozdielom, že namiesto sci-fi prvku časovej slučky tu máme nadprirodzenú kliatbu a zámenu tiel. Podobné námety sme vo filmoch videli už často, ale Landon ho aj v tomto prípade dokázal uchopiť pomerne sviežo a zábavne.

Veľmi mu v tom pomáhajú herci. Vince Vaughn si svoju rolu vystrašenej školáčky užil plnými dúškami a je naozaj výborný. Aj Kathryn Newton zvládla premenu nevinnej zakríknutej študentky na krvilačnú beštiu s veľkým prehľadom. Výborne obsadené sú ale aj vedľajšie úlohy, postavy ti prirastú k srdcu a nie je teda problém im držať palce.

Landon sa celkom umne pohráva s klišé slasherového žánru, odkazuje na jeho zásadné diela (Halloween či Piatok trinásteho) a v jeho podaní dobre funguje aj kombinácie napätia (hneď úvodná scéna je výbornou ukážkou parádne zrežírovaného a atmosférického hororu) s humorom. Scény vrážd sú navyše celkom krvavé, hoci aj v nich často badať čiernohumorný nadhľad. Napriek všetkým plusom ale máme dojem, že Landon predsa len vďačný námet nevyťažil úplne na dreň.

Sem-tam mu tiež haprujú scény, v ktorých sa riešia osobné traumy hlavných hrdinov. Je cítiť, že v týchto vodách si nie je až taký istý, keďže podobne neisto takéto scény pôsobili už vo Všetko najhoršie. Nie je to ale nič, čo by nejako výrazne zrážalo zážitok z filmu.

Aby sme to zhrnuli: Slečna beštia je solídne natočenou hororovou komédiou so sympatickými postavami, výbornými hercami a funkčným humorom.svižné tempo, takže sa nudiť rozhodne nestihneš, a napätie jej tiež nechýba. Nejde o film, ktorý by bol nejakou veľkou udalosťou, ale ako letná jemne mrazivá zábava bez problémov obstojí a za návštevu kina určite stojí. Na Slovensku si film budeš môcť pozrieť už od 29. júla 2021.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť