Prebiehajúce letné dni si už čoskoro budeš môcť spríjemniť novým hororom Čierny telefón. Režisérsky sa pod neho podpísal skúsený Scott Derrickson, autor hororov V moci diabla, Sinister, Zbav nás zlého, ale aj marvelovky Doctor Strange.
Scenár vznikol na základe rovnomennej poviedky Joea Hilla (syna Stephena Kinga, mimochodom) a trailery aj zahraničné recenzie sľubovali poriadne desivý zážitok. Neklamali?
Sériový vrah verzus jeho obeť
Príbeh sa odohráva v roku 1978 na predmestí Denveru, ktoré sužuje strach zo sériového vraha s prezývkou Chytač (Ethan Hawke). Ten má na svedomí únosy (a ako sa neskôr dozvieme aj vraždy) miestnych detí. Do jeho pazúrov padne aj hlavný hrdina Finney (Mason Thames). Chytač ho uväzní vo zvukotesnej pivnici, v ktorej sa nachádza nefunkčný čierny telefón.
Finney si myslí, že jeho dni sú zrátané, potom ale telefón zazvoní a ozvú sa mu duchovia bývalých Chytačových obetí. A sú rozhodnutí Finneymu pomôcť. Medzitým sa rozbieha pátranie, do ktorého zasahuje aj Finneyho sestra Gwen (Madeleine McGraw).
Solídna atmosféra aj herci
Príbeh stojí na pomerne chytľavom nápade a iste ponúka veľký potenciál. Poteší preto, že tvorcovia ho dokázali využiť. Čierny telefón má v prvom rade skvelú dobovú atmosféru, ktorou sa chce tak trochu zviesť na popularite retro titulov ako Stranger Things. Funguje to ale výborne. Atmosféra zaspatého predmestia, ktorým obchádza niečo zlovestné, je parádna.
Ani hororová atmosféra však nezaostáva a je budovaná veľmi dobre. Čo sa týka hereckých výkonov, malý Mason Thames je skvelý, jeho kolegyňa Madeleine McGraw možno ešte lepšia (a jej hlášky mnohokrát pobavia). Ethan Hawke je patrične mrazivý a desivý, ale prekvapivo vo filme nie je tak často, ako by mohol.
Filmu nechýba ani napätie, dokáže diváka pohltiť a vyvolať strach o osud hlavného hrdinu. Scott Derrickson ukázal pevnú ruku a Čierny telefón je zrežírovaný s prehľadom a bez zásadnejších zakopnutí. Skrátka poctivá hororová práca. To ale, pravdaže, neznamená, že film je bez chýb.
Zopár kazov sa nájde
Predsa len nezaprie, že vychádza z krátkej poviedky, a príbeh sa tak snaží rozšíriť a ďalšie dejové línie. Máme tu jednak exkurz do školského a rodinného života hlavného hrdinu. Priestor dostane aj šikana či scény s násilníckym otcom. Tieto prvky sú však do filmu včlenené prirodzene a zručne. Navyše v kontexte celého príbehu majú svoje podstatné miesto (nehovoriac už o tom, že diváka adekvátne depresívne naladia).
Trochu horšie je to s pátraním po Finneyovi na čele s malou Gwen a jej živými snami. Samo osebe je to síce zaujímavé a dobre natočené (miestami dokonca nečakane vtipne), ale v kontexte celého filmu to pôsobí pomerne zbytočne. Ak by sa táto línia vyškrtla, na výsledku by sa nič nezmenilo, čo je predsa len z dramaturgického pohľadu skrátka chyba.
Niektorým divákom tiež iste bude prekážať, že tvorcovia sú mimoriadne skúpi na vysvetľovanie. Vo filme sa síce dejú nadprirodzené veci, ale prečo vlastne, to sa nedozvieme. Je to chyba? Pre niekoho iste bude. Nám osobne to ale príliš nevadilo, keďže to snímke dodáva na určitej tajomnosti (hoci je pravdou, že zopár náznakov toho, prečo sa tieto veci dejú, by sme privítali). Myslíme si tiež, že filmu by svedčal trochu viac vyhrotený záver.
Kvalitná hororová práca
Čierny telefón však napriek drobným výhradám funguje viac než dobre a pozitívne dojmy jednoznačne prevažujú. Ponúka solídne mrazivé scény, napätie aj sympatické detské postavy, ktorým nie je problém držať palce. Svoje robí aj atmosféra (retro či hororová) a démonický Hawke v desivých maskách tiež rozhodne na pohode nepridá.
Poteší tiež, že tvorcovia nepostavili snímku na priehľadných ľakačkách, ale skôr na zlovestnej atmosfére situácie, v ktorej sa hlavný hrdina ocitol. Vo výsledku sme tak z kina odchádzali spokojní. Kvalitných hororov nikdy nie je dosť a Čierny telefón k nim určite patrí.
Pokiaľ teda máš rád strašidelné snímky, rozhodne do kina vyraz. Čaká ťa v ňom nadpriemerná žánrová práca, ktorá urobí radosť všetkým milovníkom hororového mrazenia. Na Čierny telefón si budeš môcť zájsť od 14. júla.