Videli sme očakávaného Jokera. Prečo by si tento famózny komiksový thriller nemal vynechať?

Očakávaný thriller s jedným z najväčších záporákov komiksového sveta vstupuje do kín.

Zdroj: Continental Film

Očakávaný komiksový thriller Joker vstúpi do našich kín už tento štvrtok. V EMEFKA sme však mali možnosť film vidieť už včera na špeciálnej predpremiére a snímka Todda Phillipsa nám vyrazila dych. Rozhodli sme sa ti preto priniesť hlavné dôvody, prečo by si Jokera nemal v kine minúť.

1. Film sa výrazne líši od všetkých komiksoviek poslednej doby

Pokiaľ ťa už nudia všetky ostatné komiksovky, ktoré stavajú na jednoduchej popcornovej zábave a hľadáš niečo iné, Joker tvoje želania splní. Radikálne sa totiž odlišuje od toho, čo si väčšina ľudí predstaví pod označením „komiksový film“.

Ide o civilne poňatý, pochmúrny thriller, ktorý stavia na prepracovanej psychológii hlavnej postavy a skvelej atmosfére. Nenájdeš v ňom teda žiadne prepálené akčné scény, infantilný humor, ani blbé hlášky.

Continental Film

2. Ide o strhujúci psychologický thriller

Tvorcovia sa pri tvorbe inšpirovali viacerými klasikami svetovej kinematografie. Ako najväčší inšpiračný zdroj poslúžili najmä filmy Martina Scorseseho zo 70. a 80. rokov. Na výslednej snímke to vidieť. Je tiež evidentné, že režisér Todd Phillips mal vlastnú a svojskú víziu, ktorú sa mu bez zaváhania podarilo pretaviť na strieborné plátno.

Jeho film je mrazivý, znepokojivý a po všetkých stránkach na sto percent funkčný.

3. Film si okrem chvály odniesol z festivalov aj významné ocenenie

Na filmovom festivale v Benátkach si Joker odniesol osem minútový standing ovation, pozitívne kritiky, ale aj tú najväčšiu poctu, a síce Zlatého leva pre najlepší film festivalu. Je pravdou, že americkí kritici boli vo svojich súdoch trochu rozpačitejší, ale to nič nemení na tom, že ocenenie je v správnych rukách.

Z filmového festivalu v Toronte si ocenenie odniesol aj Joaquin Phoenix.

4. Famózny Joaquin Phoenix v hlavnej úlohe

Môže to vyzerať, ako nosenie dreva do lesa, ale Joaquin Phoenix v hlavnej úlohe nesklamal. Iste, všetci sme čakali, že do toho dá všetko, ale jeho výkon je majstrovský a rozhodne ho musíme spomenúť. Jeho Arthur Fleck je vykreslený mimoriadne hodnoverne a Phoenix dokáže jeho psychické problémy a emócie tlmočiť extrémne verne.

Divákovi tak po chrbte behá mráz, len keď sa Arthur Fleck usmeje.

Continental Film

5. Výborní herci vo vedľajších úlohách

Postava Arthura Flecka je, samozrejme, alfou a omegou celého filmu a Phoenix prakticky nezlezie z plátna. Vyzdvihnúť však musíme aj hercov vo vedľajších úlohách, ktorí do nich dávajú všetko. Skvelá je Zazie Beetz, ktorá si zahrala krásnu Fleckovu susedku, výrazne zaujme aj Robert De Niro ako populárny komik v televíznej show či Frances Conroy ako Fleckova matka.

6. Viacero odkazov na slávne snímky, ktoré poslúžili ako inšpirácia

Ako sme spomenuli vyššie, tvorcovia si ako inšpiračný zdroj vzali najmä klasické diela Martina Scorseseho. Pokiaľ ste teda videli Taxikára či Kráľa komédie, tak viete, čo môžete na od Jokera čakať.

Dočkáš sa aj viacerých odkazov na tieto známe diela (prítomnosť Roberta De Nira ostatne tiež nie je náhoda), ale aj na Modernú dobu Charlieho Chaplina či legendárny komiksový príbeh The Killing Joke od Alana Moora (hoci film nie je jeho adaptáciou).

Continental Film

7. Pochopenie postavy Jokera

Keď sa ako Joker svojho času predstavil Jared Leto v Suicide Squad, veľa fanúšikov ostalo sklamaných. Kultový záporák podľa nich nemal veľa spoločné s tým sadistickým psychopatom, pred ktorým sa triasol celý Gotham.

Todd Phillips a jeho tím však k postave Jokera pristupuje poctivo a môžeme povedať, že presne chápe, čo na nej bolo také skvelé a čo na nej uchvacuje ďalších a ďalších fanúšikov.

8. Ambiciózna komiksovka, aká tu dlho nebola

Áno, Joker je na poli komiksových filmov pomerne veľkým úkazom. Vieme si predstaviť, že niektorých divákov, ktorí čakajú klasickú popcornovú komiksovku, bude dokonca nudiť.

V skutočnosti však tvorcovia Jokerov príbeh poňali so všetkou vážnosťou, dospelým prístupom a rozhodne mali ambície doručiť viac než povrchnú zábavu, na ktorú človek zabudne hneď po vyjdení zo sály. A to sa im aj podarilo.

Continental Film

9. Dospelý prístup k látke

Ako sme naznačili vyššie, Joker dostal skutočne dospelý a temný film, presne taký, aký si jeho postava žiada. V tomto ohľade je mimoriadne sympatické, že sa tvorcovia nedržali pri zemi a nesnažili sa scenár zjemniť len kvôli tomu, aby obdržali priaznivejší rating (Joker je vôbec prvým DC filmom s ratingom R).

Joker tak má vlastnú tvár a ani trochu nepôsobí ako nadbiehanie požiadavkám divákov, čo je len a len dobre.

10. Mrazivý záver

Film je naozaj parádne vygradovaný, pričom v závere dokáže svoju znepokojivosť a mrazivosť veľmi obratne stupňovať. Možno vám po chrbte dokonca prebehnú aj tie povestné zimomriavky. Nebudeme, pravdaže, spoilerovať, len prezradíme, že sa rozhodne máš na čo tešiť.

Čo dodať na záver? Pevne dúfame, že sme ťa týmto článkom navnadili a Jokera si v kinách nenecháš ujsť. Filmu rozhodne prajeme úspech a veríme, že podobne zaujímavých a odvážnych komiksových diel v budúcnosti dostaneme viac. Jokera si na veľkom plátne užiješ od 3. októbra 2019.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
BACK TO THE MEMES: Veľké zhrnutie mesiaca september

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME