Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

V kinách sa už od štvrtku premieta pozoruhodná biografická športová dráma Le Mans ’66. Tá divákom vyrozpráva neuveriteľný skutočný príbeh vizionárskeho konštruktéra Carrolla Shelbyho (Matt Damon) a špičkového automobilového pretekára Kevina Milesa (Christian Bale).

Tí dostanú zdanlivo nesplniteľnú úlohu: vytvoriť dokonalé pretekárske auto, ktoré dokáže zvíťaziť nad konkurenčnou spoločnosťou Ferrari na náročných 24-hodinových pretekoch Le Mans.

Film sme už videli a pokiaľ stále váhaš s návštevou kina, v nasledujúcom článku ti prinesieme niekoľko bodov, kvôli ktorým by si sa tomuto kúsku Jamesa Mangolda nemal vyhnúť. Je to totiž jazda, ako sa patrí!

1. Fantastické herecké výkony

Snímku si pre seba do veľkej miery kradne herecká dvojica Matt Damon a Christian Bale. Tí predvádzajú absolútne špičkové výkony a ich postavy si zamiluješ. Na jednej strane je rozvážny Shelby v podaní Damona, na druhej temperamentný, ale talentovaný Miles, ktorého stvárnil Bale. Obe postavy sú veľmi dobre napísané a Damon a Bale medzi sebou majú tú správnu buddy chémiu.

Zahanbiť sa však nedali ani herci vo vedľajších úlohách, ako Jon Bernthal, Tracy Letts, Caitriona Balfe či Josh Lucas. Všetci si svoje postavy skrátka dokonale vychutnali a pre diváka je pôžitok sledovať ich na plátne.

CinemArt SK

2. Strhujúce pretekárske scény

Celý film sa logicky točí okolo automobilových pretekov, takže sa dalo čakať, že práve na týchto scénach si dá Mangold a jeho tím najviac záležať. A to sa, samozrejme, aj potvrdilo.

Scény z pretekov sú natočené brilantne, strhujúco a možno si pri nich budeš musieť kontrolovať pulz, prípadne hrdinom nahlas fandiť. Mangoldovi sa podarilo do nich vložiť veľkú dávku napätia, takže aj keď poznáš skutočné udalosti (a vieš, ako to celé dopadne), budeš sedieť ako prikovaný.

CinemArt SK

3. Fantastická audiovizuálna stránka

Po technickej stránke je film naozaj zvládnutý do posledného detailu. Kamera, zvuk či strih patria k absolútnej špičke. Tipujeme, že Le Mans ’66 bude na Oscaroch miešať kartami minimálne v technických kategóriách. Ale Damon a Bale by si určite tiež bezpochyby zaslúžili nomináciu.

CinemArt SK

4. Film si užiješ, aj keď sú pre teba automobilové preteky španielskou dedinou

Pokiaľ patríš k fanúšikom pretekárskych súťaží, či dokonca poznáš skutočný príbeh Shelbyho a Milesa, tak budeš Le Mans ’66 nadšený. Pravdepodobne pôjde o tvojho favorita na post najlepšieho filmu roka.

Pokiaľ ti téma nič moc nehovorí, tak žiadny strach. Snímka je napísaná a vystavaná tak skvele, že sa pre ňu bez problémov nadchne aj laik. Vďaka výbornému scenáru a réžii sa do príbehu totálne ponoríš a tvorcovia ti dajú poriadne pocítiť, aký je tento šport vlastne nebezpečný a náročný. A to sa cení dvojnásobne.

5. Snímka sa verne drží historických skutočností

Iste, niektoré motívy sú pre účely filmu zdramatizované či trochu zjednodušené, ale v zásade sa Le Mans ’66 veľmi verne drží skutočných udalostí. To ocenia predovšetkým fajnšmekri, ktorí poznajú zákulisie celého príbehu.

Vďaka štedrej stopáži (dve a pol hodiny) sa tvorcovia mohli príbehu venovať v celej jeho komplexnosti, pritom ale nezabudli na to, že rozprávajú hlavne emotívny príbeh jedného neobyčajne silného priateľstva. Nebudeme však ochudobnení ani o rodinnú líniu Kevina Milesa, ktorá tiež celému filmu pridáva na emocionálnej sile.

Le Mans ’66 je skrátka vynikajúco nakrútený, živelný životopisný film, pri ktorom ti tie dve a pol hodiny utečú ako voda. Všetko v ňom šliape ako dobre zostrojené pretekárske auto, Mangold svoj príbeh režíruje bez zaváhania a obratne ho graduje až do famózneho finále. Pevne veríme, že sa snímke bude dariť aj finančne a že zasiahne do oscarového súboja. Bez debaty by si to zaslúžila.

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť