Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Kultový seriál Stranger Things patrí k známej vlajkovej lodi Netflixu a každá jeho séria je mimoriadne očakávaná. Na tú štvrtú sme si museli počkať o niečo dlhšie, a napokon sa ju tvorcovia rozhodli rozdeliť na dve časti.

Prvá z nich, obsahujúce sedem epizód, si odbila premiéru 27. mája, druhej, ktorá bude mať dve epizódy, sa dočkáme 1. júla. Ako teda dopadol návrat do mestečka Hawkins? Nedochádza seriálu v štvrtej sérii para?

Netflix

Nové dobrodružstvo začína

Od udalostí tretej série ubehlo šesť mesiacov a cesty našich hrdinov sa rozdelili. Eleven (Millie Bobby Brown), Will (Noah Schnapp), Jonathan (Charlie Heaton) a Joyce (Winona Ryder) sa odsťahovali do Kalifornie, Mike (Finn Wolfhard), Dustin (Gaten Matarazzo), Lucas (Caleb McLaughlin) a Max (Sadie Sink) študujú na strednej v Hawkinse.

Objavujú sa však medzi nimi problémy. Lucas sa pridáva k populárnym basketbalistom a zvyšným kamarátom sa trochu odcudzuje a Eleven má problém zapadnúť v novom prostredí. V mestečku Hawkins sa ale začínajú množiť záhadné vraždy a zdá sa, že z Upside Down vyšlo na svetlo sveta ďalšie monštrum. Dustin okamžite začína pátranie za pomoci Stevea (Joe Keery), Robin (Maya Hawke), Max a Nancy (Natalia Dyer).

Svoje pátranie rozbieha aj Finn a jeho partia v Kalifornii. A okrem toho tu máme Hoppera (David Harbour), ktorý je v sovietskom zajatí a je odhodlaný dostať sa von.

Netflix

Je to stále dobré, ale…

Ako ti asi z vyššie napísaného došlo, štvrtá séria je príbehovo poriadne košatá. A to sme ešte rôzne podzápletky vynechali. Bratia Dufferovci si evidentne povedali, že natočia zatiaľ najveľkolepejšiu sériu, ale nie sme si úplne istí, či to bol správny krok.

Každá epizóda má totiž viac ako hodinu, pričom tá posledná dokonca hodinu a pol. A sakramentsky to cítiť. Tvorcovia niektoré príbehové línie zbytočne naťahujú, takže sa dosť často dostavuje nuda.

Je to škoda, pretože materiál je opäť dobrý, a pokiaľ by mali epizódy klasickú stopáž, išlo by o svižnú, napínavú a zábavnú sériu. Takto sa dôležité momenty rozrieďujú zbytočnými odbočkami a doslovnými vysvetľovačkami.

Množstvo príbehových línií sa navyše tvorcom príliš nedarí držať dostatočne pohromade a seriál sa tak drobí a rozpadá, namiesto toho, aby gradoval. Dufferovci očividne precenili svoje schopnosti a navarili si toho viac, než dokážu zjesť.

Netflix

Našťastie, stále tu máme výborné postavy, ktoré to aj tentokrát poriadne ťahajú. Pekne medzi nich zapadli aj nejakí tí nováčikovia. Zo starých známych najviac vytŕča skupinka okolo Dustina a jej pátranie.

Ich príbehová línia je výborná, zábavná aj napínavá, proste Stranger Things, ako ich milujeme a máme radi. Dej okolo Eleven prinesie v závere niekoľko zvratov, ale v zásade dosť nudí, no a Hopperov boj v gulagu je síce fajn, ale tiež by mu neuškodil väčší spád.

Temnejšia atmosféra

Herci predviedli veľmi dobré výkony a stále medzi sebou majú funkčnú chémiu. Poteší tiež návrat k hororovým koreňom. Štvrtá séria je tak temnejšia, v rámci možností brutálnejšia a dospelejšia. V tomto ohľade sa Dufferovci vrátili k atmosfére prvej série a je to k prospechu veci.

Pochvalu si zaslúži záporák Vecna, ktorý je zrejme doteraz najlepším a najprepracovanejším protihráčom hlavných hrdinov. Tvorcom sa tiež podarilo vychytať dobovú atmosféru, takže tu máme príjemnú retro módu, účesy či odkazy na popkultúru.

Netflix

Vo výsledku sa teda dá povedať, že štvrtá séria má v sebe veľa dobrého, ale zbytočne jej podráža nohy prestrelená stopáž. Aj dobré motívy a nápady sa v nej totiž dokážu stratiť a výsledkom je tak skôr otupenie diváka než ponorenie sa do príbehu. Aby sme boli absolútne úprimní, tak finálnej epizódy, ktorá bude mať dve a pol hodiny, sa dosť bojíme… Ale ktovie, možno nám práve v nej Dufferovci vytrú zrak a mamutiu dĺžku dokážu obhájiť.

Kvalitný návrat či sklamanie?

Štvrtá séria Stranger Things nepredstavuje veľký prepad v kvalite, ani nie je nejakým obrovským sklamaním, ale na prvé tri série predsa len nedosahuje. Je to možno aj tým, že príbehovo už štvrtýkrát sledujeme niečo veľmi podobné.

Proste z Upside Down sa zase dostane von nejaká potvora a začne robiť bordel. Hoci v siedmej epizóde sa vďaka istému zvratu trochu posunieme ďalej, aj tak to už pôsobí pomerne opozerane. Podobným spôsobom by sa dalo seriál naťahovať de facto donekonečna.

Našťastie si zrejme aj Dufferovci uvedomili, že to nie je cesta, a piatou sériou sa rozhodli Stranger Things ukončiť. Fanúšikov to možno mrzí, ale radšej to zabaliť teraz, kým má seriál úroveň a nevarí z vody.

Nová séria má mnoho kladov. Výbornú hororovú atmosféru, fajn postavy a rozvíjanie ich vzťahov (potešia aj nové tváre), stále funkčný humor, retro feeling a viacero skvelých momentov.

Nezastrie ale fakt, že Stranger Things trochu dochádza dych a príliš veľa nového už tiež neprináša. Uvidíme, čo nám tvorcovia predvedú v posledných dvoch epizódach 4. série.

Netflix

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť