Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Výpravný a ambiciózny historický fantasy seriál Slovania iste neunikol tvojej pozornosti. Asi aj človek, ktorý sa o slovenskú seriálovú a filmovú tvorbu príliš nezaujíma, bol zvedavý, ako tento projekt dopadne. A treba povedať, že očakávania neboli vôbec nízke.

Trailery boli strihnuté dobre a lákali na akúsi „slovenskú verziu Hry o tróny“. Nádejne pôsobil aj fakt, že réžie sa chopil talentovaný Peter Bebjak, ktorý má na konte hity ako Zlo, Čiara či Trhlina. V hlavných úlohách sa predstavil Juraj Loj, Tomáš Maštalír, Jana Kvantiková, Dušan Cinkota, Polina Nosykhina, Zuzana Fialová či Makar Tychomyrov.

Televízia JOJ

Príbeh na pozadí historických udalostí

Príbeh sa odohráva v 7. storočí a sleduje osudy obyvateľov Karpatskej kotliny pred zjednotením slovanských kmeňov. Dej sa odohráva v hradiskách Veľký stôl a Furnau, ktoré viažu obchodné záujmy. Lenže vpád krvilačných Avarov všetko zmení a obe hradiská sa dostanú do konfliktu.

Hlavnou hrdinkou je mladé dievča Draha (Polina Nosykhina), ktorú na jej ceste sprevádza záhadný cudzinec Vlad (Juraj Loj), ktorého zachránila pred smrťou. Okrem toho je ale dôležitou postavou aj Radúz (Tomáš Maštalír), skúsený a schopný bojovník, ktorý spolu so svojou manželkou Ladou (Jana Kvantiková) nadovšetko túži po potomkovi. S touto prosbou sa obráti aj na žreca Čarada (Dušan Cinkota), ktorý ale túto možnosť využije pre svoje vlastné záujmy.

Treba povedať, že téma a nástrel príbehu sa nám veľmi pozdávali, takže sme sa na seriál pomerne tešili. Prvý diel Slovanov (z celkových dvanástich) už máme za sebou. Ako sa podaril?

Televízia JOJ

Technicky je seriál celkom zvládnutý

Seriál je po audiovizuálnej stránke solídne zvládnutý. Je vidieť, že tvorcovia si dali záležať. Technické aspekty ako kamera, zvuk či hudba sú na veľmi slušnej úrovni.

Kostýmom na prvý pohľad tiež nemožno veľa vyčítať, ale napriek tomu pôsobia snáď až príliš nažehlene a uhladene. Čo sa týka príbehu, potenciál rozohrať v ďalších epizódach niečo zaujímavé tu vidíme, ale pridali by sme na epike a osudovosti.

Zatiaľ to pôsobí trochu ako vzťahovka s trochu drsnejšími scénami, zasadená do 7. storočia. Tematicky je ale seriál veľmi zaujímavý. Pohľad na život slovanských kmeňov v 7. storočí, v ktorom sa k slovu dostáva aj mágia a v životoch ľudí hrá výraznú rolu viera v božstvá ako Perún či Morena, má skrátka čo ponúknuť. Bude zaujímavé sledovať, či sa tvorcom podarí bohatú slovanskú mytológiu vyťažiť naplno.

TV JOJ

Scenár a dialógy? Mohlo to byť lepšie

Už sme si zvykli, že v slovenských seriáloch či filmoch bývajú tradične problémom dialógy, ktoré často pôsobia neprirodzene a umelo. Žiaľ, ani Slovania v tomto nie sú výnimkou (aj keď do veľkej miery za to možno môžu občas nevydarené postsynchróny). Aj tak sa ale dá povedať, že na dialógoch si tvorcovia mohli dať záležať trochu viac.

Dosť často sú nepríjemne strojené a vysvetľovacie, budia tak trochu dojem divadelnej hry než epického seriálu. Atmosféru vedia tvorcovia vyčarovať príjemne ponurú a mystickú, v čom im výrazne pomáha aj krásna príroda.

TV JOJ

Čo sa týka hereckých výkonov, dá sa povedať, že väčšina z hercov zvládla svoje postavy dobre. Tomáš Maštalír je vo svojej úlohe presvedčivý (a aj jeho postava zatiaľ pôsobí najzaujímavejšie), svoj štandard odohrali aj ďalšie známe mená (solídny Dušan Cinkota ako staroslovanský kňaz či Marek Vašut s bezchybnou slovenčinou), ale taká Polina Nosykhina v prvej epizóde nepôsobila príliš isto. Juraj Loj zatiaľ nemal priestor predviesť niečo viac, ale to sa iste zlepší v ďalších epizódach.

TV JOJ

Oplatí sa teda sledovať?

Čo teda povedať na záver? Slovania rozhodne majú svoje muchy. Možno sa formálne až príliš snažia imitovať zahraničné seriálové trháky, čo je trochu škoda, pretože sa radšej mohli vydať vlastnou originálnou cestou.

Takto si na seba tvorcovia tak trochu uplietli bič, keďže ich dielo neustále zvádza k porovnávaniu so slávnejšími kolegami (Vikingovia či Hra o tróny). V tomto súboji Slovania ťahajú za kratší koniec, ak sa ale od tohto porovnávania oprostíme, tak dostaneme na slovenské pomery solídne a zaujímavé dielo, ktoré by divákov mohlo osloviť.

Na seriál sa pozerá pekne, má nespochybniteľnú atmosféru (často dosť temnú), zvládnutú audiovizuálnu stránku a fajn hercov. Uvidíme, kam sa príbeh a postavy posunú. A napokon, v konkurencii ostatnej slovenskej seriálovej tvorby ide o príjemný závan niečoho temnejšieho a vážnejšieho. Ako sa páčil prvý diel tebe?

TV JOJ

[poll id=“118″]


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť