Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 26.9.2023
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Už zajtra si v slovenských kinách budeš môcť vychutnať horor Neviditeľný. O jeho réžiu sa postaral Leigh Whannell, talentovaný scenárista a režisér, ktorý má za sebou projekty, ako Saw, Insidious či Upgrade.

Jeho novinku sme videli na predpremiére a rovno môžeme povedať, že Whannell vytvoril horor, ktorý rozhodne stojí za to vidieť v kine. V tomto článku pre teba zhrnieme základné body, prečo by si Neviditeľného nemal vynechať.

YouTube video

O čom vlastne film je?

Ešte predtým, než sa vrhneme na samotné body, pre ktoré by si kino nemal vynechať, si pripomenieme, o čom vlastne Neviditeľný je. Jeho hlavnou hrdinkou je Cecilia (Elisabeth Moss), ktorá utečie od svojho psychopatického násilníckeho priateľa Adriana (Oliver Jackson-Cohen). Je síce konečne slobodná, ale stále si so sebou nesie psychickú traumu a bojí sa, že ju Adrian vypátra.

Potom sa ale dozvie, že Adrian spáchal samovraždu. Ešte zvláštnejšie je, že Cecilii zanechal aj svoje nemalé dedičstvo. Cecilii sa zdá, že všetko už bude len dobré. Potom sa však okolo nej začnú diať zvláštne veci a ona nadobudne pocit, že ju niekto prenasleduje.

Niekto, kto je neviditeľný. Samozrejme, okolie má Ceciliu za psychicky narušenú a tá ostáva na svoj boj úplne sama. Ako ale bojovať s niekým, koho nevidí?

CinemArt SK

1. Fantastická atmosféra

Whannell pristúpil k látke veľmi zodpovedne a viac než na obligátne „ľakačky“ (hoci aj tie tu sú, ale zakomponované kreatívne a funkčne) sa sústredil na vytvorenie poriadne nepríjemnej a zneisťujúcej atmosféry. A to sa mu podarilo na jednotku.

Zábery do zdanlivo prázdneho rohu miestnosti totiž nikdy nepôsobili tak desivo. Nikdy totiž nevieš, kde sa neviditeľný maniak môže skrývať.

CinemArt SK

2. Dokonalá Elisabeth Moss v hlavnej úlohe

Elisabeth Moss sa už etablovala ako jedna z najzaujímavejších a najlepších herečiek súčasnosti. Vedia to nielen televízni diváci, ktorých si Moss podmanila v seriáli Príbeh služobníčky, ale aj návštevníci kín. Elisabeth Moss sme mohli vidieť v takých kvalitných kúskoch, ako My, Štvorec či The Old Man & the Gun.

Svoje herecké majstrovstvo naplno predvádza aj v Neviditeľnom. Svoju vynervovanú hrdinku, ktorá je psychicky nalomená a napriek tomu musí bojovať s neviditeľnou hrozbou a zároveň je okolím považovaná za narušenú, stvárnila absolútne dokonale a s veľkým prehľadom.

CinemArt SK

3. Mrazivá hudba a nápaditá kamera

Leigh Whannell si však postrážil aj audiovizuálne aspekty filmu. V tomto ohľade by sme určite radi vyzdvihli nádherne mrazivú hudbu (ktorá sa navyše v prítmí kina dokonale zaryje pod kožu) a prácu so zvukmi.

Špeciálnu zmienku si zaslúži kamera, ktorá je nezriedka veľmi kreatívna a režisér nám ponúkne aj niekoľko mimoriadne funkčných jednozáberoviek. V kombinácii s hereckou akciou, hudbou a temnou atmosférou tým šponuje nervozitu a napätie na maximum.

CinemArt SK

4. Napätie od začiatku do konca

Keď už sme pri napätí, musíme poznamenať, že Neviditeľný netrpí ani v tomto ohľade. Už od začiatku nasadí Whannell skvelé tempo a v podstate mu to vydrží až do samotného záveru. Iste, je pravdou, že úplný koniec mohol byť možno trochu vyhrotenejší, ale je rozhodne pôsobivý. Režisér dokáže diváka držať v zovretí po celé dve hodiny a dokonale ho pohltiť. Výborná práca.

5. Niekoľko scenáristických prekvapení

Toto je možno trochu diskutabilný bod. Whannell si do istej miery vybudoval povesť tvorcu, ktorý má slabosť pre rôzne scenáristické twisty a odhalenia. Podobných prekvapení sa dočkáme aj tu, ale nie sme si úplne istí, či boli potrebné.

V každom prípade, dodávajú príbehu na zaujímavosti a spôsobia, že človek bude o filme premýšľať aj po odchode zo sály. Takže v tomto ohľade urobil Whannell dobrú prácu.

CinemArt SK

Zhrnutie

Čo dodať na záver? Na poli mainstreamového hororu je Neviditeľný kúskom, ktorému sa dá len máločo vytknúť. Po všetkých stránkach ide o premyslený, výborne natočený a herecky suverénny teror, ktorý sa divákovi zaryje pod kožu a spôsobí poriadne zimomriavky.

Leigh Whannell natočil bez debaty svoj zatiaľ najlepší film, kde všetko funguje presne tak, ako má. Výsledkom je funkčná žánrovka, ktorú by si v kine rozhodne nemal vynechať. Sme si istí, že v záverečnom zúčtovaní najlepších hororov roka bude Neviditeľnému patriť jedna z prvých priečok.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.