Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 1.2.2023
sk
Tatiana
, Táňa
cz
Hynek

Video odhaľuje, do akej vzdialenosti sa dostávajú baktérie po spláchnutí záchoda

Vizuálna animácia šírenia patogénov pri splachovaní.


Splachovanie záchoda je nepopierateľne činnosť, pri ktorej sa snažíme niečoho navždy zbaviť. Bez ohľadu na formu dôkazov, je našou prioritou, aby stopy po tomto čine ostali zabudnuté. To je tiež dôvod, prečo máme záchodové poklopy, či sedadlá v tvare podkovy. A ak nesklopíme vrch dosky, môže aerosólová záchodová šťava cestovať široko-ďaleko a zanechať rukolapné dôkazy.

Svetelná šou breberiek

Nový výskum vedcov z University of Colorado Boulder sa zameral na splachovanie toalety v úplne novom svetle. Pomocou žiarivo zelených laserov a kamerového vybavenia vykonali experiment, aby odhalil, ako sa drobné neviditeľné kvapôčky vody briskne vymrštia do vzduchu pri splachovaní so zdvihnutým poklopom. Ide o prvú oficiálne publikovanú štúdiu tohto typu. Bežným okom ich neuvidíš, ale vďaka technológii sa pohodlne usaď a vychutnaj si neónovú svetelnú show.

Je známe, že tieto aerosolizované častice transportujú patogény a mohli by predstavovať riziko expozície pre fanúšikov nielen verejných záchodov. Táto živá vizualizácia potenciálneho vystavenia choroboplodným zárodkom však poskytuje aj metodológiu, ako riziko znížiť.

Vysoko a na všetky strany

To, že kvapôčky môžu šíriť a prenášať patogény ako Escherichia coli, adenovírus či norovírus, bolo potvrdené už pred 60 rokmi, ale toto je prvýkrát, čo je to vizualizované. Tie najemancipovanejšie sú schopné preniknúť do nosa, ľahko vkĺznu medzi chĺpky. Svoju úlohu zohráva aj chladné počasie, keďže bol objavený biologický mechanizmus vysvetľujúci, prečo sme pri chladnom počasí náchylnejší na ochorenia dýchacích ciest.

Podľa experimentu vystreľujú rýchlosťou 2 metre za sekundu a dosiahnu 1,5 metra nad toaletou za 8 sekúnd. Zatiaľ čo najväčšie majú tendenciu usadzovať sa na povrchoch v priebehu niekoľkých sekúnd, menšie zostávajú vo vzduchu minúty až hodiny. Kvapky sú vystreľované hlavne nahor k zadnej stene, ale po dosiahnutí stropu sa šíria dopredu.

Výskumný tím zdôraznil, že hoci zistenia môžu byť alarmujúce, poskytujú odborníkom na verejné zdravie a inštalatérske práce spôsob, ako prísť s vylepšeniami zníženia vystavenia sa patogénom pomocou vetrania a dizajnu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť