Zelenina a ovocie sú neoddeliteľnou súčasťou našej každodennej stravy. Chladnička je zas neoceniteľným pomocníkom v domácnosti. Ako spojiť tieto dve zložky kuchyne tak, aby sme efektívne využili potenciál chladiaceho zariadenia a zároveň zachovali čerstvosť a obsah vitamínov v potravinách?
V našej redakcii sme sa rozhodli opýtať sa na to umelej inteligencie. Otázka znela: Akým spôsobom skladovať zeleninu a ovocie v chladničke, aby zostali tieto potraviny čerstvé čo najdlhšie? Pozri sa s nami na to, aké zásady skladovania potravín je podľa AI dôležité dodržiavať.
Teplota a vlhkosť
Významným faktorom, ktorý ovplyvňuje trvanlivosť zeleniny a ovocia, je teplota a vlhkosť. V chladničkách často nájdeme špeciálne zásuvky určené na zeleninu. Sú navrhnuté tak, aby udržiavali optimálnu vlhkosť, ktorá môže byť v prípade zeleniny iná ako pri ostatných potravinách.
Mnoho druhov zeleniny a ovocia si vyžaduje chladnejšie prostredie a vyššiu vlhkosť. Pre väčšinu druhov zeleniny je ideálna teplota 4 – 5°C, takže sa snaž udržiavať teplotu vo svojej chladničke na tejto úrovni.
Obaly, dózy, vrecká
Zelenina, ktorú nechceš konzumovať okamžite, by mala byť uložená v pôvodnom obale alebo v plastových vreckách s dierkami, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu. To pomôže predchádzať jej nadmernému vysušeniu.
Niektoré plody, ako sú jahody, maliny alebo hrozno, sú citlivé na nadmernú vlhkosť. Uchovávaj ich v chladničke v otvorených nádobách alebo v obale s dierkami. Listová zelenina, akou je šalát, špenát alebo kapusta, by mala byť uskladnená v papierovom vrecku alebo uteráku, ktorý absorbuje nadbytočnú vlhkosť.
Separácia zeleniny a ovocia
Nie všetky druhy zeleniny a ovocia spolu „vychádzajú“. Mnohé plody vylučujú etylén, plyn, ktorý môže urýchliť zrenie iných plodov. Jablká, banány, avokádo alebo melóny by sa mali skladovať oddelene od zeleniny, ako sú paradajky, mrkva či brokolica.
Nie všetko patrí do chladničky
Niektoré zo spomenutých druhov ovocia (banány, avokádo alebo paradajky), ale aj iné, napríklad citrusové plody, preferujú izbovú teplotu. Chlad môže ovplyvniť ich chuť a textúru. Paradajky môžu v chladničke stratiť chuť a stvrdnúť, rovnakým spôsobom sa môžu znehodnotiť aj zemiaky.
V chladničke sa totiž škrob mení na cukor a z týchto slaných plodov sa stane zvláštna sladká hmota. Huby, zemiaky alebo koreňová zelenina ako cibuľa sa najlepšie skladujú v tmavom, suchom prostredí v papierovom vrecku.
Korene v piesku
Starým a overeným spôsobom skladovania koreňových zelenín, ako sú mrkva, repa či reďkovka, je ich uskladnenie v piesku. Piesok pomáha udržiavať vlhkosť a chráni zeleninu pred hnilobou.
Umývanie až pred konzumáciou
Zeleninu by si mal umývať až tesne predtým, než ju budeš jesť alebo používať na varenie. Mokrá zelenina v chladničke môže rýchlejšie splesnivieť. Ak chceš predísť pokazeniu sa potravín, nezabudni ich pravidelne kontrolovať. Nahnité ovocie či zelenina môže veľmi ľahko napadnúť aj ďalšie okolité potraviny, čím dôjde k ich znehodnoteniu.