Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Vesmír určite fascinuje a prebúdza zvedavosť v mnohých z nás. Je nekonečný, neprebádaný a všetky jeho tajomstvá sa pravdepodobne nikdy nedozvieme. No ak si niekedy rozmýšľal nad tým, ako to tam vonia, už si to budeš môcť skúsiť. NASA totiž vyvinula parfum s vôňou vesmíru, ktorý bude dostupný pre širokú verejnosť. Informuje o tom portál Unilad.

Shutterstock

Astronauti ho používajú už roky

Parfum však nie je žiadnou novinkou. NASA v snahe pomôcť astronautom pripraviť ich zmysly na vesmírne misie nechala už pred rokmi vytvoriť parfum, ktorý by zachytil unikátnu vôňu hviezd. Cieľom bolo eliminovať akékoľvek prekvapenia, ktoré môžu astronauti vo vesmíre zažiť. V roku 2008 tak NASA požiadala Stevea Pearca, aby vytvoril unikátny parfum, ktorý bude voňať presne ako vesmír. 

Strelný prach, steak, maliny a rum

Vyvinúť túto vôňu mu trvalo štyri roky, no nakoniec sa mu to podarilo. Predchádzali tomu výskumy a konzultácie s astronautmi. Astronautka Peggy Whitson, ktorá je bývalou obyvateľkou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), opísala, že vôňa vesmíru pripomína zápach z pištole, hneď po odpálení strely. Pearce vôňu vytvoril na základe výpovedí astronautov, ktorí tvrdia, že vo vesmíre cítili zmes strelného prachu, steaku, malín a rumu.

Profimedia

Už aj pre verejnosť

Najnovšie sa však parfum s názvom Eau de Space bude predávať aj pre širokú verejnosť, a to vďaka platforme Kickstarter, prostredníctvom ktorej sa už podarilo na výrobu zozbierať 20 250 dolárov (cca 17 963 €), pričom cieľ bol iba 1595 dolárov (1415 €).

Produktový manažér projektu Matt Richmond prezradil, že do budúcnosti uvažujú aj nad výrobou parfumu s vôňou Mesiaca.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje