Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 13.6.2024
sk
Anton
cz
Antonín
, Antonin

Vieš, aký budeš mať dôchodok? Takto si ho Slováci dokážu vypočítať

Nastal čas na plač?


Určite aj tebe veľakrát napadla otázka, aký budeš mať asi dôchodok. Jedno vieme s istotou, jeho hranica sa stále posúva, čo však jeho výška? Bude dostatočná? Nuž, vyzerá to tak, že odpoveď už poznáme. Nová služba od Sociálnej poisťovne ponúka nástroj, vďaka ktorému zistíš svoj dôchodok, teda aspoň jeho informatívny charakter, upozorňuje portál oPeniazoch.

Takzvaný nástroj „Informatívna suma dôchodku” v prostredí Elektronického účtu poistenca je stále v testovacej verzii. Ponúka však možnosť nahliadnuť, aká by bola výška tvojho starobného dôchodku, ak by si doňho išiel už dnes. Treba však spomenúť, že sa táto možnosť zobrazuje len poistencom, ktorí majú 39 a viac rokov a zároveň v súčasnosti nepoberajú starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok.

Suma nemusí byť presná

Táto suma vyplýva z údajov, ktoré sú evidované v Sociálnej poisťovni, pričom je ich možné nájsť v záložke „Príprava na dôchodok”. Je možné, že v záložke nájdeš „Neevidované obdobia”, čo znamená, že poisťovni chýbajú v evidencii určité údaje. Môže ísť napríklad o obdobie počas štúdia, vojenskej služby, nezamestnanosti či ďalšie.

Štát bude meniť príspevok

Mohlo by ťa zaujímať:

Štát bude po rokoch meniť dôležitý príspevok. Slováci dostanú podstatne viac peňazí

Treba myslieť na to, že služba má iba informatívny a orientačný charakter, nejde o finálnu sumu. „Predstavuje teoretickú sumu dôchodku, ktorú by ste získali, ak by ste na dôchodok mohli odísť dnes. Nepredstavuje predpokladanú sumu dôchodku v budúcnosti. Presnú výšku vášho dôchodku vám Sociálna poisťovňa vypočíta až v konaní o priznaní starobného dôchodku po dosiahnutí dôchodkového veku,“ vysvetľuje Sociálna poisťovňa.

aký budeš mať dôchodok
Shutterstock

Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.