Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 20.5.2024
sk
Bernard
cz
Zbyšek

Vieš, čo je to aquaplaning? Pozri sa, kedy hrozí a prečo je taký nebezpečný

Tento zaujímavý jav ťa môže na mokrej ceste veľmi prekvapiť!


Už v autoškole ti inštruktor určite rozprával o tom, že na mokrej ceste by si mal jazdiť pomalšie a opatrnejšie, keďže kolesá nemajú takú dobrú trakciu, brzdná dráha je dlhšia a v zákrute vieš celkom jednoducho dostať šmyk. Mnohí vodiči však na tieto základné znalosti z autoškoly postupne zabúdajú a vodu prestávajú vnímať ako veľké riziko. A to môže byť veľká chyba. 

Mokrá cesta je nebezpečná nielen v zákrutách alebo pri brzdení, ale aj pri rýchlej jazde na diaľnici alebo okresnej ceste. Hrozí totiž jav, ktorý sa odborne označuje ako aquaplaning a je mimoriadne nebezpečný. Nastať môže kedykoľvek, bez akéhokoľvek varovania, a keď už raz vznikne, často ti neostane nič iné, ako sa modliť, že prežiješ. Ako vlastne vzniká a čo vieš spraviť pre to, aby si sa mu úspešne vyhol? 

Keď auto jazdí po hladine vody 

Aquaplaning hrozí na akejkoľvek mokrej ceste, hlavne keď intenzívnejšie prší a na vozovke sa nachádzajú väčšie mláky. Keď ideš nižšou rýchlosťou, drážky dezénu pneumatík prirodzene odvádzajú vodu a guma pekne drží na asfalte. Avšak, čím ideš rýchlejšie, tým viac vody musia tieto drážky odvádzať. Až v jednom momente nastane situácia, že pneumatika už vodu nevie odvádzať preč a vyjde na jej povrch

Inými slovami, guma sa už nedotýka asfaltu, ale ide po hladine vody. Znie to neuveriteľne, no tento jav sa bežne deje a volá sa aquaplaning. Hneď ako nastane, auto sa stane neovládateľným a začne sa šmýkať, ako keby šlo na ľade. Dostane šmyk na všetky 4 kolesá, a keďže v tom momente ideš vysokou rýchlosťou, len veľmi ťažko ho dokážeš skorigovať. 

Mohlo by ťa zaujímať:

Zbláznili sme sa. Rozdávali sme EMEFKA Premium členstvo na mesiac úplne zadarmo

Čo robiť, keď nastane aquaplaning? 

Ako vodič pocítiš aquaplaning tak, že auto začne zrazu akosi zvláštne plávať po ceste, je to niečo podobné, ako keby si šiel po čistom ľade na klzisku. Sám budeš vnímať, že pneumatiky nie sú v kontakte s vozovkou, vozidlo správne nereaguje na otáčanie volantom a dostáva sa do šmyku. V tomto momente je dôležité správne zareagovať. 

aquaplaning
Pixabay

Pozor na prudké pohyby 

Najhoršie, čo môžeš spraviť, je prudko zatočiť volantom alebo dupnúť na brzdy. V takomto prípade prakticky ihneď vyvoláš šmyk a tvoje šance na zachránenie situácie sa začnú blížiť k nule. Jediné, čo vieš urobiť, je pustiť plynový pedál, aby auto plynulo znížilo rýchlosť a pneumatiky opäť získali kontakt s cestou. Volant drž rovno a nesnaž sa veľmi zatáčať, až kým necítiš, že gumy opäť normálne držia na vozovke. 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Dominik Parajka
Už viac ako 8 rokov sa venujem obsahovému marketingu, pričom mojou srdcovkou sú autá, o ktorých často píšem a natáčam videá. Rád ale vytváram obsah aj k iným témam, hlavne investovaniu, realitám, financiám, technike a elektronike.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.