Vieš, čo je to aquaplaning? Pozri sa, kedy hrozí a prečo je taký nebezpečný

Tento zaujímavý jav ťa môže na mokrej ceste veľmi prekvapiť!


Ako predchádzať aquaplaningu? 

Z predchádzajúcich riadkov si zrejme aj sám pochopil, že aquaplaningu môžeš najjednoduchšie predchádzať tak, že nebudeš jazdiť príliš rýchlo po mokrej ceste. Keď vidíš, že na vozovke je súvislá vrstva vody alebo intenzívnejšie prší, nechoď 130 km/h, ale radšej spomaľ napríklad na 110 km/h, prípadne inú rýchlosť, pri ktorej budeš cítiť, že auto má stále dobrý kontakt s cestou. 

Praktický tip: Veľký pozor si dávaj hlavne na starších cestách, ktoré majú vyjazdené koľaje. V týchto koľajach obvykle vznikajú veľké mláky, v ktorých môže aquaplaning nastať aj pri rýchlosti 80 alebo 90 km/h. 

aquaplaning
Pixabay

Kvalitné gumy s dobrým dezénom 

Druhý osvedčený spôsob, ako znížiť riziko aquaplaningu, je mať na aute obuté kvalitné pneumatiky s dobrým dezénom. Drahšie značkové gumy majú prepracovanejší dezén, ktorý vie často oveľa lepšie odvádzať vodu pri vyšších rýchlostiach ako v dezén na lacných pneumatikách. 

Platí jednoduché pravidlo – čím zjazdenejší dezén, tým ľahšie môže vzniknúť aquaplaning. Napríklad, ak má pneumatika výšku dezénu 5 mm, k aquaplaningu dôjde pri 130 km/h, ale ak už má dezén s výškou len 1,8 mm, aquaplaning môže pri rovnakých podmienkach nastať už pri 90 km/h. Preto nečakaj, kým sa ti gumy zjazdia až na zákonom povolený limit, a vymeň ich radšej skôr, napríklad, keď už má dezén letných gúm len 3 mm. 


Tagy:
Dominik Parajka
Už viac ako 8 rokov sa venujem obsahovému marketingu, pričom mojou srdcovkou sú autá, o ktorých často píšem a natáčam videá. Rád ale vytváram obsah aj k iným témam, hlavne investovaniu, realitám, financiám, technike a elektronike.
Najčítanejšie
Podobné