Počas celého dnešného dňa žije Slovensko správami o včerajšom zemetrasení na východe Slovenska. Ako si sa už určite dočítal, mestá a obce v Košickom a Prešovskom kraji zasiahlo v pondelok večer niekoľkosekundové zemetrasenie s lokálnou magnitúdou 4,9.
Asi všetkých, ktorých táto prírodná katastrofa včera zastihla, zážitok poriadne vyľakal. V hlave mali určite množstvo otázok, no tá najzákladnejšia bola: Ako si zachrániť život? Vieš, ako by si sa v takejto situácii mal zachovať? Tu je niekoľko kľúčových odporúčaní, ktoré ti môžu pomôcť zvýšiť šance na prežitie.
1. Tri základne pravidlá – zastav, prikry sa a drž sa
Prvým a základným pravidlom v takejto situácii je, že keď pocítiš zemetrasenie, okamžite sa zastav. Ako druhý bod sa prikry niečím, čo ťa ochráni pred padajúcimi predmetmi. Ak si v budove, skry sa pod stôl alebo iný pevný nábytok. A tretí bod – drž sa niečoho pevného a ochraňuj si hlavu a krk rukami.
2. Vyhni sa zrkadlám a oknám
Ak si vo vnútri v nejakom priestore, vyhni sa oknám, zrkadlám, vonkajším dverám a stenám. Staré a nestabilné budovy predstavujú väčšie riziko, preto, ak sa v takej nachádzaš, radšej vyjdi von. Ak si v kuchyni alebo kúpeľni, vypni všetky spotrebiče a vodu.
3. Hľadaj otvorený priestor
Ak si vonku, hľadaj otvorený priestor ďaleko od budov, stromov, verejného osvetlenia a stožiarov s elektrickým vedením. Pokiaľ si v meste medzi budovami, daj si pozor na padajúce trosky a sklo z okolitých stavieb.
Vždy hľadaj radšej široké otvorené priestranstvo, kde je menšie riziko, že ťa zasiahne niečo padajúce. Ak si v aute, zaparkuj na bezpečnom mieste, tiež najlepšie takom, ktoré je čo najviac vzdialené od budov, stromov alebo elektrických stĺpov.
4. Čakaj dozvuky
Po zemetrasení buď pripravený na dozvuky. Tie môžu byť slabšie, ale pokojne aj silnejšie ako pôvodné zemetrasenie. Otvor dvere a okná, aby si mal v prípade potreby k dispozícii únikové východy. Ak budova vyzerá poškodená alebo cítiš plyn, okamžite ju opusti.
Hneď, ako je to možné, vypni plyn, elektrinu a vodu. Dostaň sa k zdroju informácií, napríklad si zapni rádio alebo mobil, aby si mohol byť v kontakte so záchrannými zložkami a bol informovaný o prípadných krokoch.
Bez ohľadu na to, kde žiješ, vždy je dobré byť pripravený a informovaný o tom, ako postupovať v prípade zemetrasenia. Príprava a poznanie správnych krokov ti môže zachrániť život.