Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Vieš, čo robiť v prípade zemetrasenia? Na tieto kroky by si nemal zabudnúť

Ako si chrániť, ak ťa zastihne zemetrasenie?


Počas celého dnešného dňa žije Slovensko správami o včerajšom zemetrasení na východe Slovenska. Ako si sa už určite dočítal, mestá a obce v Košickom a Prešovskom kraji zasiahlo v pondelok večer niekoľkosekundové zemetrasenie s lokálnou magnitúdou 4,9.

Asi všetkých, ktorých táto prírodná katastrofa včera zastihla, zážitok poriadne vyľakal. V hlave mali určite množstvo otázok, no tá najzákladnejšia bola: Ako si zachrániť život? Vieš, ako by si sa v takejto situácii mal zachovať? Tu je niekoľko kľúčových odporúčaní, ktoré ti môžu pomôcť zvýšiť šance na prežitie.

1. Tri základne pravidlá – zastav, prikry sa a drž sa

Prvým a základným pravidlom v takejto situácii je, že keď pocítiš zemetrasenie, okamžite sa zastav. Ako druhý bod sa prikry niečím, čo ťa ochráni pred padajúcimi predmetmi. Ak si v budove, skry sa pod stôl alebo iný pevný nábytok. A tretí bod – drž sa niečoho pevného a ochraňuj si hlavu a krk rukami.

2. Vyhni sa zrkadlám a oknám

Ak si vo vnútri v nejakom priestore, vyhni sa oknám, zrkadlám, vonkajším dverám a stenám. Staré a nestabilné budovy predstavujú väčšie riziko, preto, ak sa v takej nachádzaš, radšej vyjdi von. Ak si v kuchyni alebo kúpeľni, vypni všetky spotrebiče a vodu.

"Syna som kryla vlastným telom." Slováci popisujú traumatizujúce zážitky z včerajšieho zemetrasenia

Mohlo by ťa zaujímať:

„Syna som kryla vlastným telom.“ Slováci popisujú traumatizujúce zážitky z včerajšieho zemetrasenia

3. Hľadaj otvorený priestor

Ak si vonku, hľadaj otvorený priestor ďaleko od budov, stromov, verejného osvetlenia a stožiarov s elektrickým vedením. Pokiaľ si v meste medzi budovami, daj si pozor na padajúce trosky a sklo z okolitých stavieb.

Vždy hľadaj radšej široké otvorené priestranstvo, kde je menšie riziko, že ťa zasiahne niečo padajúce. Ak si v aute, zaparkuj na bezpečnom mieste, tiež najlepšie takom, ktoré je čo najviac vzdialené od budov, stromov alebo elektrických stĺpov.

zemetrasenie, nešťastie, príroda, čo robiť v prípade zemetrasenia?
Shutterstock

4. Čakaj dozvuky

Po zemetrasení buď pripravený na dozvuky. Tie môžu byť slabšie, ale pokojne aj silnejšie ako pôvodné zemetrasenie. Otvor dvere a okná, aby si mal v prípade potreby k dispozícii únikové východy. Ak budova vyzerá poškodená alebo cítiš plyn, okamžite ju opusti.

Hneď, ako je to možné, vypni plyn, elektrinu a vodu. Dostaň sa k zdroju informácií, napríklad si zapni rádio alebo mobil, aby si mohol byť v kontakte so záchrannými zložkami a bol informovaný o prípadných krokoch.

Bez ohľadu na to, kde žiješ, vždy je dobré byť pripravený a informovaný o tom, ako postupovať v prípade zemetrasenia. Príprava a poznanie správnych krokov ti môže zachrániť život.


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.