Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Vieš, komu patrí doména .to? Zaujímavé fakty zo sveta internetových domén

Koncovky internetových adries ukrývajú zaujímavé príbehy.


Súčasný internet tvorí asi 360 miliónov webových stránok. Tento virtuálny svet nie je vôbec ľahké zmanažovať. Môžeme byť radi, že internetoví architekti sa snažili veci sprehľadniť aj pomocou top-level domén, ktoré my bežní používatelia poznáme ako koncovky webových adries, ktoré sa píšu za bodkou.

Internetových domén existuje približne 1500. Každá z nich má svoj príbeh a svoju funkciu a niektoré z nich sú zaujímavejšie ako iné.

• Najvyššou autoritou, ktorá rozhoduje o vzniku a prideľovaní domén, je americká organizácia Internet Assigned Numbers Authority. V roku 1984 IANA zadefinovala hlavné domény na všeobecné využitie: .com, .edu, .gov, .mil, .org a .net.

• Domény jednotlivých štátov a závislých území sa nazývajú country code top-level domain (ccTLD). Prvou ccTLD bola nórska .no, zaregistrovaná v roku 1983. V roku 1985 nasledovali .us, .uk a izraelská .il. Ďalší rok pribudli .au, .de, .fi, .fr, .is, .kr, .nl a .se.

Shutterstock

• Vlastné domény majú aj rôzne kultúrne a geografické celky, ktoré nepredstavujú samostatný štát. Medzi ne patria napríklad .asia, .arab, .tatar, veľké mestá (.budapest) alebo samosprávne útvary (.quebec). Aj veľké medzinárodné firmy majú weby s vlastnou koncovkou (napríklad .intel).

• Mohlo by sa zdať, že doména .tv je vyhradená pre televízne stanice. Nie je to tak, patrí malému ostrovnému štátu Tuvalu. Miestni si však plne uvedomujú atraktivitu tejto koncovky a ochotne ju predávajú záujemcom z celého sveta. Ide o naozaj dobrý kšeft, ktorý zabezpečuje až 10 % príjmov do štátnej kasy. STONKS!

Shutterstock

• Ďalšie „cool“ domény, ktoré sú používané mimo svojho pôvodného účelu, sú .dj (Džibutsko), .fm (Mikronézske federatívne štáty), .gg (Guernsey), .me (Čierna Hora) alebo .nu (tichomorský ostrovný štát Niue). Niekoľko českých, slovenských a poľských webov si obľúbilo doménu .to, patriacu kráľovstvu Tonga.

• Doby, keď existovalo Československo, sa dajú považovať za internetový pravek. Napriek tomu Československo získalo svoju vlastnú doménu .cs, ktorá bola dva roky po rozdelení ČSFR zrušená. Podobne na tom bola Nemecká demokratická republika (.dd), alebo Juhoslávia (.yu).

Odporúčame prečítať:

Ľudia prezradili, aké kruté slová ich rodičov im aj po rokoch nedajú spávať

• Zvláštny prípad predstavuje Sovietsky zväz. Udelená doména .su dokázala prežiť pád červeného impéria (1991) a používa sa dodnes. V roku 1994 bola Rusku udelená koncovka .ru, ale Ruský inštitút verejných sietí sa rozhodol ponechať si aj sovietsku doménu.

V roku 2020 sme pod ňou našli 93 500 webov. Svoju sovietsku webstránku majú okrem mnohých bežných firiem a inštitúcií z priestoru bývalého ZSSR napríklad proruskí ozbrojenci z východu Ukrajiny. Keďže ide svojím spôsobom o zabudnutú a zanedbanú doménu, je častým dejiskom kyberzločinu.

Shutterstock


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť