Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 9.12.2023
sk
Izabela
cz
Vratislav

Vieš, kto je najväčšia celebrita z tvojho mesta? Táto interaktívna mapa ti to vyzradí

Web, na ktorom nájdeš historické i súčasné osobnosti z rôznych oblastí.


Najprominentnejšími rodákmi z Texasu sú Selena Gomez, Tommy Lee Jones a Beyoncé. Na Floride úraduje Ariana Grande či Jim Morrison. Celebritou Londýna je Charlie Chaplin. Clint Eastwood, Marilyn Monroe a Cher sú TOP kalifornskými rodákmi. Táto mapa sa rýchlo stala virálnou, dostala sa na vrchol Hacker News a objavila sa v mnohých spravodajských článkoch a blogoch.

Pochádzam z mesta, kde sa narodil…

Či už ide o legendárneho futbalistu, herca alebo známeho vynálezcu, mnohí z nás sú hrdí na to, že pochádzajú z rovnakého mesta ako známa osobnosť. Zaujíma ťa, či niekto z tvojho rodiska dosiahol niečo významné?

Dizajnér a geograf Topi Tjukanov z Helsínk navrhol interaktívnu mapu najvýznamnejších ľudí z celého sveta, podľa miesta ich pôvodu. Na tejto stránke môžeš zistiť mená dôležitých ľudí v konkrétnom meste kdekoľvek na svete. Vznikla pomocou technológie Mapbox a je inšpirovaná podobnou interaktívnou mapou People Map of the US by The Pudding. 

„Toto nadšenie prekonalo moje očakávania.“

Vychádza z online dát

Keďže pojem najvýznamnejší je mimoriadne subjektívny, interaktívna práca umožňuje upraviť nastavenia tak, aby zobrazovala iba ľudí v určitých kategóriách ako politika, veda, kultúra či šport.

Web je založený na štúdii publikovanej v časopise Nature, v ktorej francúzski vedci určili úroveň pozoruhodnosti ľudí na základe ich online biografií a ďalších kvánt údajov. Zahŕňa všetkých, ktorí žili medzi rokmi 3 500 pred Kristom až 2018. Vychádzajú predovšetkým z Wikidát.

Informácie boli špecificky posudzované podľa dĺžky životopisov na Wikipédii, celkového počtu externých odkazov a priemerného počtu zobrazení biografie každého človeka v rokoch 2015 až 2018 vo všetkých jazykových mutáciách. Tjukanov tieto údaje spracoval tak, aby ukazovali iba jednu osobu pre každú geografickú polohu s najvyššou úrovňou celebritnosti.

Odporúčame prečítať:

Kto postúpi do semifinále Česko Slovensko má talent? Poznáme mená

Ako to vyzerá u nás

Keď sa pozrieš na Slovensko, vyskočí na teba mnoho známych, ale aj nikdy nepočutých mien. Pri globálnom pohľade na našu republiku tam nájdeš nielen Štefana Baniča, Pavla Demitru, Adrianu Karembeu, Jána Botta či Juraja Jakubiska, ale aj takého Roberta Fica. Ak vyhľadávanie filtruješ len na kultúru, objaví sa napríklad Zuzana Šebová, Vica Kerekes či Emília Vášáryová.

Topi Tjukanov / Mapbox

Ak nemáš nič lepšie na práci, na tomto zaujímavom webe stráviš nejednu minútu a zároveň zistíš, o koľkých významných ľuďoch si jakživ nepočul.

Kto je najslávnejšia osoba z tvojho mesta?


Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.