Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil

Vieš, ktoré mestá okrem Bratislavy a Košíc patria medzi 10 najväčších na Slovensku? Všetky určite neuhádneš

Otestuj svoje znalosti o našej krajine.


Často si myslíme, že o našom malebnom Slovensku vieme snáď každý detail. Potom sa nás niekto spýta banálnu otázku a my na ňu nepoznáme jednoznačnú odpoveď. Preto sme sa rozhodli urobiť ti osvetu, vďaka ktorej budeš vedieť vymenovať 10 najväčších slovenských miest podľa počtu obyvateľov. A to nie je, samozrejme, úplne všetko.

Prezradíme ti aj mestá z druhej desiatky, takisto sa pozrieme na najväčšie a zároveň najmenšie slovenské dediny. Iste vieš, že celkový počet obyvateľov našej krajiny sa pravidelne drží na úrovni niečo menej ako 5,5 milióna obyvateľov. V ktorých mestách žije najviac ľudí?

Bratislava, Košice a tí ďalší

Naším najväčším a zároveň aj hlavným mestom je Bratislava. V súčasnosti v nej žije takmer pol milióna obyvateľov. O polovicu menej majú Košice, ktoré sa označujú za metropolu východu. Nad 80-tisíc obyvateľov má tretí Prešov a aj štvrtá Žilina. Prvú päticu uzatvára Nitra, pričom prvé potvrdené historické zmienky o tomto meste siahajú až do roku 828.

Na šiestom mieste sa nachádza Banská Bystrica, ktorú nasleduje jedno z najkrajších slovenských miest – Trnava. V zozname nechýba ani vychýrený Trenčín so svojím majestátnym hradom, ktorý je skvelým tipom na rodinný výlet. Na deviatej pozícii sa, pre mnohých prekvapivo, drží Martin, v ktorom žije vyše 50-tisíc Slovákov. Rebríček uzatvára mesto s jedinečným výhľadom na Tatry, čiže Poprad.

Len tak pre zaujímavosť, v druhej desiatke nájdeš Prievidzu, Zvolen, Považskú Bystricu, Nové Zámky či Michalovce. Nechýba ani ďalšie východniarske mesto Spišská Nová Ves, Komárno, Levice, Humenné a zmestil sa sem ešte aj unikátny Bardejov. Čierny Peter ostal Liptovskému Mikulášu, ktorému patrí až 21. priečka.

Určite si prečítaj:

Keď sa darí, tak sa darí. Títo Slováci a Česi nemali práve najlepší deň v práci

Najväčšie a najmenšie dediny

Obcou s najvyšším počtom obyvateľov na Slovensku, no bez štatútu mesta, sú Smižany, ktoré ležia pri Spišskej Novej Vsi. Nasleduje ich Bernolákovo, Dunajská Lužná, Jarovnice, Ivanka pri Dunaji či Chorvátsky Grob. V rebríčku nájdeme aj Belušu, Čaňu, Oščadnicu a Rakovú.

Pri obciach čerpáme z dát, ktoré platili k 1.1.2022, a je možné, že sa najmä koniec rebríčka jemne zmenil. Na Slovensku totiž máme viacero dedín s takmer totožným počtom obyvateľov, v tomto prípade nad 5-tisíc.

Slovensko, Slovenská republika, mapa, kraj, mesto, obec, Slovák, Slováci

Medzi najmenšie slovenské obce patrí Príkra, Ondavka, Havranec, Šarbov, Oľšinkov, Parihuzovce, Potok, Bystrá, Krokava a Poproč. Počet obyvateľov týchto obcí sa pohybuje v rozmedzí 12 až 24. Možno sa však niektoré z nich minulý rok rozrástli a prekročili aj hranicu troch desiatok. Veď každý Slovák či Slovenka sa počíta.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje