Vietor vo vlasoch a nekonečná cesta. 10 road movie filmov, ktoré ťa naladia na cestu a dobrodružstvo

Cesty a výlety patria k letu. Nalaďte sa na ne s touto desiatkou skvelých filmov.

Zdroj: Fox Searchlight Pictures

Leto je už za rohom, čo znamená, že opäť nastane doba pohody, zábavy a oddychu. Už sme ti pri tejto príležitosti priniesli desiatku skvelých letných filmov, a tentokrát tiež prichádzame s tematicky spriazneným článkom.

Leto je totiž aj obdobím výletov a cestovania. A práve na to sme sa zamerali. Prinášame ti 10 skvelých filmov, ktoré spadajú do žánra road movie.

Divočina

Výborná životopisná dráma Jeana-Marca Valléea rozpráva príbeh mladej Cheryl Strayed (Reese Whiterspoon). Tá sa po smrti matky (Laura Dern) a rozvode, nachádza v mizernom stave. Nechce sa však v beznádeji utopiť, a tak sa rozhodne zdolať 1770 kilometrov cesty naprieč divokou prírodou. Pri tejto ceste zároveň objaví samu seba a bude konfrontovaná s traumami minulosti.

Snímku ťahá najmä výborná Reese Whiterspoon v hlavnej úlohe, ale aj skvelá Laura Dern v úlohe jej matky. Príbehu tiež nechýbajú emócie a pohodové tempo.

Príbeh Alvina Straighta

Alvin Straight (Richard Farnsworth) je starý vojnový veterán, ktorý sa pred rokmi pohádal so svojím bratom Lyleom a odvtedy s ním neprehovoril. Keď sa Alvin ako-tak zotaví z následkov mŕtvice, rozhodne sa naštrbené rodinné vzťahy urovnať a na svojom záhradnom traktore sa vydáva za bratom.

David Lynch natočil preňho výrazne netradičný film, ale zvládol to na jednotku. Výsledkom je fantastický, melancholický aj svojsky vtipný film s geniálnym Richardom Farnsworthom v hlavnej úlohe.

Thelma a Louise

Dnes už kultový príbeh o dvoch kamarátkach v podaní Susan Sarandon a Geeny Davis, ktoré sa rozhodnú utiecť zo svojich nešťastných životov. Na svojom výlete sa však v sebaobrane dopustia vraždy a od tej chvíle sa z nich stávajú ženy utekajúce pred zákonom.

Skvelá dráma Ridleyho Scotta sa môže pochváliť kvalitným scenárom, skvelými hereckými výkonmi (okrem hlavných herečiek aj Harvey Keitel či Brad Pitt) a silným záverom.

Bezstarostná jazda

Legendárna snímka Dennisa Hoppera, ktorá definovala celú jednu generáciu. Zároveň ide o základný kameň hnutia takzvaného „Nového Hollywoodu“. Dvaja priatelia Wyatt (Peter Fonda) a Billy (Dennis Hopper) sa vydávajú na cestu americkým Juhom a ich cesta je pohodová, príjemná a vo svojej jednoduchosti vlastne veľmi komplexná.

Malá Miss Sunshine

Výborne obsadená komédia o jednej nie tak celkom obyčajnej rodinke, ktorá sa vydá na cestu za titulom najkrajšej detskej kráľovnej krásy. A je to poriadna zábava. Toni Collette, Steve Carell, Abigail Breslin, Alan Arkin, Paul Dano a Greg Kinnear vytvorili jednu z najsympatickejších filmových rodín histórie a je priam nemožné nezamilovať si ich.

Pridajte si k tomu aj kvalitný humor, niekoľko úprimných životných právd a skvelú atmosféru, a vyjde vám ultimátna pohodovka, ktorú by ste nemali minúť.

Green Book

Držiteľ Oscara za najlepší film roku 2018 rozpráva príbeh bývalého vyhadzovača Tonyho (Viggo Mortensen), ktorý sa podujme robiť šoféra a asistenta černošskému klavíristovi Donovi Shirleymu (Mahershala Ali) na turné po rasistickom juhu Spojených štátov.

Aj keď tu nájdeme niekoľko silných a dramatickým scén o celkovo vážnej problematike rasizmu, je Green Book hlavne príjemnou a vtipnou jazdou, pri ktorej sa solídne pobavíš.

Na ceste

O legendárnom románe Na ceste od Jacka Kerouaca sa hovorilo, že je nesfilmovateľný. Režisér Walter Salles sa však tejto výzvy nezľakol a doručil nám sympatickú adaptáciu o troch priateľoch, ktorí cestujú naprieč Spojenými štátmi.

Rovnako ako predloha, aj film je predovšetkým postavený na atmosfére, neviazanosti a oslave absolútnej slobody. Plusom sú výborné výkony Farretta Hedlunda, Sama Rileyho, Amy Adams či Kristen Stewart.

Mexická jazda

Mexickú jazdu sme ti síce doporučovali aj v našom článku o letných filmoch, ale musíme ju zmieniť aj tu. Ide totiž o naozaj perfektnú road movie a zároveň veľmi úprimný, realistický a otvorený coming-of-age film.

Príbeh cesty dvoch tínedžerov a 28-ročnej ženy je zábavný, dojemný, melancholický a mimoriadne otvorený (nielen, čo sa týka erotiky a sexuálnych scén). Skrátka road movie, ktorá patrí k špičke tohto žánru.

Wristcutters: A Love Story

Veľmi originálny film Gorana Dukiča rozpráva príbeh mladého Ziu (Patrick Fugit). Ten práve spáchal samovraždu a ocitol sa v zvláštnom posmrtnom svete. Vyzerá takmer rovnako ako ten náš, akurát je šedivejší, na nebi nie sú hviezdy a v uliciach je plno odpadkov.

A nikto sa tu neusmieva. Zia sa skamaráti s rockerom Eugenom (Shea Whigham) a krásnou Mikal (Shannyn Sossamon), a aj v tomto nevšednom svete sa snaží nájsť svoje šťastie.

Na pokraji slávy

Parádna záležitosť od Camerona Crowea ťa zavedie na počiatok 70. rokov, keď Amerika žila rockom. Hlavným hrdinom je 15-ročný William Miller (Patrick Fugit), ktorý vyráža na turné s kapelou Stillwater, aby o nej mohol napísať článok. Výborná atmosféra 70. rokov, skvelí herci a pohoda na každom kroku. Skvelá zábava.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Slovákov sme sa opýtali na trapasy, ktoré sa im stali kvôli zhoršenému zraku

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME