Vifonka, žiletka, rifle. Názvy bežných vecí, ktoré boli odvodené od špecifických značiek!

Mnohé sú ozaj prekvapením!

Človek sa bežne nezamýšľa nad tým, prečo je tričko tričkom a prečo je stôl stolom. Každá vec ale musela niekedy dostať svoje meno. Dnes, keď sa celý svet digitalizuje prevláda trend vytvárať názvy moderných technológií lenivým pridávaním písmenka e pred existujúce slová.

Výsledkom takéhoto jednoduchého pomenovávania je záplava nudných označení ako e-kniha, e-mail, e-shop, e-banking a kopec ďalších. Nikoho to nebaví. Hlavne v priebehu dvadsiateho storočia sa robili veci inak a pôvod mnohých každodenných slov predstavoval oveľa zaujímavejšie príbehy. Nejedno bežne používané slovo v sebe totiž ukrýva názov nejakej značky.

Žiletka

Britva s vymeniteľnými čepeľami sa objavila v roku 1903. Vďaka extrémne nízkej cene sa výrobok spoločnosti Gillette rozšíril do celého sveta a obohatil slovenčinu o nové slovo.

http://theweek.com/articles/597848/what-collector-discovered-about-gillettes-razor-blade-scam

Polaroid

Americká spoločnosť Polaroid bola prvou, ktorej sa podarilo vytvoriť a patentovať šikovné instantné fotoaparáty. Názov polaroid sa stal synonymom pre akékoľvek foťáky, ktoré dokážu vyhotovený záber hneď aj vytlačiť. V dnešnej dobe patria polaroidy, ktoré nemusia byť Polaroidmi, medzi povinnú výbavu každej mladej dievčiny s umeleckou dušou.

https://www.cnet.com/products/polaroid-originals-onestep-2/prices/

Walkman

V roku 1979 prišla spoločnosť Sony s Walkmanom – štýlovou vychytávkou, umožňujúcou človeku užívať si hudbu kdekoľvek. Hoci ľudia používajú slovo walkman pre prenosné kazetové prehrávače, v nedávnej minulosti Sony uplatnila tento názov aj v súvislosti s empétrojkami a mobilmi.

https://www.qempo.com/blog/del-walkman-al-celular-historia-de-los-reproductores-portatiles/

Jacuzzi

Talianska spoločnosť založená v roku 1915 spočiatku vyrábala drevené vrtule a priniesla aj niekoľko neúspešných modelov lietadiel. Neskôr firmu bratov Jacuzziovcov preslávili vane a bublinkové kúpele, ktoré získali ich meno.

https://www.jacuzzi.com/en-ca

Celofán

Celofán vynašiel švajčiarsky chemik Jacques Edwin Brandenberger v roku 1900. Názov, ktorý vznikol jednoduchým spojením slov celulóza + diaphane (priesvitný), niesla spoločnosť La Cellophane SA. Zatiaľčo v mnohých krajinách je celofán všeobecný názov, v iných štátoch je cellophane stále registrovanou obchodnou značkou.

https://www.cchobby.nl/cellofaan-rol-b-70-cm-25-micron-200m

Vifonka

Vifon je popredný vietnamský výrobca potravín, ktorý funguje už od roku 1963. Na začiatku deväťdesiatych rokov začal Vifon svoje produkty exportovať do celého sveta. Instantné jedlá, snažiace sa napodobniť tradičnú ázijskú stravu, sa nevyhli ani Slovensku. Milovaná a nenávidená vifonka odvtedy zachránila život nejednému hladnému študentovi.

http://harmoniasmakow.pl/pl/p/Kim-Chi-Tradycyjna-zupa-koreanska-Vifon-80-g/166

Xerox

Xerox 914 bol prvou fotokopírkou, ktorej sa podarilo komerčne uspieť. A úspech to veru nebol malý – americká spoločnosť za dva roky po uvedení modelu 914 zarobila neuveriteľných 60 miliónov dolárov! Xerox 914 býva často označovaný za najúspešnejší výrobok v histórii obchodu. Revolúcia, ktorú táto kopírka spôsobila priniesla do slovenčiny krásne slovo oxeroxovať.

https://www.office.xerox.com/printers/color-printers/phaser-6110/enus.html

Neska

Nescafé je názov kávy, s ktorou prišla firma Nestlé v tridsiatych rokoch minulého storočia. Hoci pôvodne nešlo o instantnú práškovú kávu, v priebehu rokov sa vo viacerých krajinách Nescafé stala pomenovaním pre všetky instantné kávy.

https://fineartamerica.com/featured/vintage-nescafe-coffee-ad-nomad-art-and-design.html

Trampolína

Prvú modernú trampolínu zostavili Američania George Nissen a Larry Griswold v roku 1936. Názov je odvodený od španielskeho výrazu trampolín, označujúceho skokanský mostík. Je fajn, že slovo trampolína zľudovelo. Všeobecné pomenovanie, ktoré svojmu výrobku Nissen a Griswold udelili, totiž znelo „rebound tumbler“.

http://playactiveuk.co.uk/10ft-trampoline/

Frisbee

Frisbee bola kedysi registrovaná obchodná značka spoločnosti Wham-O. Neskôr ale lietajúce taniere začal vyrábať hocikto (občas spontánne vznikajú pri rodinných hádkach) a názov frisbee sa ujal pre všetky hracie disky.

https://www.athleticstuff.com/wham-o-frisbee-world-class-ultimate/

Diktafón

Alexander Graham Bell, považovaný za vynálezcu telefónu, založil firmu Dictaphone, ktorá vyrábala prístroje na nahrávanie hovorenej reči. Táto firma v súčasnosti stále existuje ako divízia spoločnosti Nuance Communications.

wikipedia.org

Vibramy

V roku 1935 prišiel Talian Vitale Bramani s novinkou – gumenou podrážkou pre horolezeckú obuv. Neskôr založil spoločnosť Vibram, ktorej výrobky získali popularitu po celom svete. V športových e-shopoch nie je problém natrafiť na kategóriu „vibramy“, kde človek nájde outdoorovú obuv nielen od talianskej firmy.

http://www.robinofrothbury.co.uk/latest-2025.cfm

Džíp

Nikto nevie s istotou povedať, odkiaľ sa slovo jeep vzalo. Väčšinou sa pôvod odvodzuje od skratky GP, ktorá mohla znamenať goverment purpose. Toto označenie niesli legendárne vozidlá Willys, slúžiace počas druhej svetovej vojny mnohým spojeneckým armádam. Spoločnosť Willys-Overland si nechalo značku Jeep zaregistrovať, neskôr prešla rukami viacerých majiteľov.

http://www.magellanmodels.com/1976-jeep-line-31-page-dealer-brochure/

Kolínska

V roku 1709 Giovanni Maria Farina založil v Kolíne nad Rýnom najstaršiu parfumériu na svete. Pánska voňavka, ktorú vyrábal dostala pomenovanie kolínska voda. Vo svete sa viac ujal francúzsky menom Eau De Cologne. Kolínska voda sa stala názvom pre väčšinu pánskych voňaviek s vysokým obsahom liehu.

https://www.karstadt.de/4711-Echt-Koelnisch-Wasser-Eau-de-Cologne-150-ml/2975134.html?src=90L100001

Leukoplast

Ďalší nemecký vynález na zozname. Hoci registrovaný názov pôvodne označoval naozaj len pásku na uchytenie obväzov a ďalšieho lekárskeho vybavenia, v slovenčina sa leukoplast hovorí asi na všetky možné náplasti.

https://philmedicalsupplies.com/product/leukoplast-1-25cm-x-5/

Pentelka

Japonská firma Pentel bola založená rok po skončení druhej svetovej vojny. Jej názov pozostáva z anglických slov pen (pero) a tell (rozprávať). Výrobky produkované v Japonsku, Taiwane a Francúzsku sa rozšírili do celého sveta. Na Slovensku sa pentelka stala označením pre mechanické ceruzky s tenkou tuhou.

https://www.amazon.ca/Pentel-P205-Mechanical-Pencil-Barrel/dp/B00BV7W0AY

Termoska

Princíp, na ktorom fungujú termosky, objavil škótsky vedec Sir James Dewar. Zatiaľčo Škót tento vynález používal len v laboratórnych podmienkach, dvaja Nemci – Reinhold Burger a Albert Aschenbrenner si všimli jeho komerčný potenciál. Takáto nádoba sa dá používať na uskladnenie nápojov pri zachovaní ich teploty. Po úspechu značky Thermos sa na Slovensku zaužíval pojem termoska, pre ktorý sa len ťažko hľadá synonymum.

https://www.4imprint.com/product/130561/Thermos-King-Beverage-Bottle-40-oz

Brizolit

Brizolit je druh cementovej omietky, ktorá sa používa predovšetkým na vonkajšie fasády budov. Názov dostala od fabriky v Horní Bříze, kde sa od konca druhej svetovej vojny vyrábala. Pre mnohých Slovákov prvý kontakt so slovom brizolit predstavuje známy výrok majstra Meliška: „Pozri sa, aha, šetko padá brizolit, to ani hodiny sa nedajú odpisuvať, čo jej voda kvápe.“

https://www.123rf.com/photo_31604663_wall-white-and-grey-texture-or-background-in-czech-called-brizolit.html

Rifle

Keďže medzi výdobytky socializmu patril nedostatok bežného tovaru, ľudia vo východnom bloku sa tešili akýmkoľvek vzácnym výrobkom zo Západu. Jedným z takýchto produktov boli džínsy talianskej značky Rifle, ktoré predstavovali asi jedinú relatívne dostupnú značku džínsov. Nielen na Slovensku, ale aj vo viacerých krajinách regiónu sa rifle stali všeobecným označením pre džínsy.

https://merkandi.com/products/wholesale-rifle-jeans-for-women-and-men-new-arrival/167465

Igelit

Ide o obchodný názov zmäkčeného polyvinylchloridu, ktorý má na svedomí gigantický chemický koncern IG Farben. Značka igelit vznikla spojením písmen IG s bežne používanou koncovkou pre umelé materiály. Keďže medzi ľuďmi nie je veľa expertov na chémiu a technológie balenia produktov, igelit je zaužívaný názov pre akúkoľvek fóliu.

https://finance.idnes.cz/foto.aspx?r=viteze&c=A180405_091945_viteze_frp&foto=FRP72713e_DSC_0006_7.JPG

Semtex

Plastická trhavina Semtex bola vyvinutá v Československu v priebehu 50-60. rokov minulého storočia. Názov semtex sa u nás čoskoro ujal pre akékoľvek plastické výbušniny. Keďže v minulosti Československo ochotne rozhadzovalo zbrane a materiál po rôznych nestabilných krajinách, semtex je dodnes obľúbencom mnohých teroristických skupín. Najznámejším prípadom jeho nasadenia je líbyjský teroristický útok na let Pan Am 103, ktorý zanechal 270 mŕtvych.

http://www.fxteam.dk/weapons/explosives-2/

Botasky

Štátny podnik Botana bol založený v roku 1949 v českom Skutči. Na začiatku šesťdesiatych rokoch sa jeho výroba zamerala na produkciu športovej obuvi s označením Botas. Keďže v socialistickom Československu nebol na trhu veľký výber, botasky sa stali synonymom pre športovú obuv. Firma doteraz existuje a zaujať dokáže hlavne retrodizajnom, ktorý sa drží dlhoročnej tradície.

 

https://www.mall.sk/obuv/botas-66-classic-66-rainbow-maker-36?tab=discussion

Vazelína

Objav vazelíny pripomína, že čo je pre niekoho odpad, môže byť pre druhého poklad. Robotníci na ropných vrtoch si nevedeli dať rady s mazľavým materiálom, ktorý sa na strojoch vytváral a spôsoboval ich poruchy. Chemik Robert Chesebrough v roku 1859 zistil, že po spracovaní sa dá z tejto látky vytvoriť užitočný gél. Špinavšia vazelína sa požíva ako mazivo na súčiastky, čistejšia našla uplatnenie v lekárstve a kozmetike.

https://www.iherb.com/pr/Vaseline-100-Pure-Petroleum-Jelly-Original-3-75-oz-106-g/73872

Taser

História vývoja tohoto zariadenia siaha do roku 1969. Vylepšený model určený na komerčné účely priniesla spoločnosť Axon o tridsať rokov neskôr. Taser slúži na spacifikovanie násilníka vystrelením dvojice káblikov, ktoré do jeho tela vypustia elektrický prúd, paralyzujúci kostrové svalstvo. Aj keď je taser nazývaný „nesmrtiacou“ zbraňou, každoročne len v USA po jeho použití zomrie niekoľko desiatok ľudí. Názov taser sa rozšíril po celom svete, v angličtine sa sloveso „to tase“ označuje použite paralyzéru na druhej osobe.

http://www.thespecialistsltd.com/taser-x26

Zdroj: wikipedia.org
Titulná fotka: Rifle, Vifon, Thermos

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
8
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
15 viet, ktoré používaš veľmi často, ak miluješ jedlo viac ako čokoľvek iné

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME