Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta
Zdroj: ©Shutterstock

Vifonka, žiletka, rifle. Názvy bežných vecí, ktoré sú odvodené od názvov značiek

Mnohé sú ozaj prekvapením!

Človek sa bežne nezamýšľa nad tým, prečo je tričko tričkom a prečo je stôl stolom. Každá vec ale musela niekedy dostať svoje meno. Dnes, keď sa celý svet digitalizuje, prevláda trend vytvárať názvy moderných technológií lenivým pridávaním písmenka e pred existujúce slová.

Výsledkom takéhoto jednoduchého pomenovávania je záplava nudných označení ako e-kniha, e-mail, e-shop, e-banking a kopec ďalších. Nikoho to nebaví. Hlavne v priebehu dvadsiateho storočia sa robili veci inak a pôvod mnohých každodenných slov predstavoval oveľa zaujímavejšie príbehy. Nejedno bežne používané slovo v sebe totiž ukrýva názov nejakej značky.

Žiletka

Britva s vymeniteľnými čepeľami sa objavila v roku 1903. Vďaka extrémne nízkej cene sa výrobok spoločnosti Gillette rozšíril do celého sveta a obohatil slovenčinu o nové slovo.

Shutterstock

Polaroid

Americká spoločnosť Polaroid bola prvou, ktorej sa podarilo vytvoriť a patentovať šikovné instantné fotoaparáty. Názov polaroid sa stal synonymom pre akékoľvek foťáky, ktoré dokážu vyhotovený záber hneď aj vytlačiť. V dnešnej dobe patria polaroidy, ktoré nemusia byť Polaroidmi, medzi povinnú výbavu každej mladej dievčiny s umeleckou dušou.

Shutterstock

Walkman

V roku 1979 prišla spoločnosť Sony s Walkmanom – štýlovou vychytávkou, umožňujúcou človeku užívať si hudbu kdekoľvek. Hoci ľudia používajú slovo walkman pre prenosné kazetové prehrávače, v nedávnej minulosti Sony uplatnila tento názov aj v súvislosti s empétrojkami a mobilmi.

Shutterstock

Jacuzzi

Talianska spoločnosť založená v roku 1915 spočiatku vyrábala drevené vrtule a priniesla aj niekoľko neúspešných modelov lietadiel. Neskôr firmu bratov Jacuzziovcov preslávili vane a bublinkové kúpele, ktoré získali ich meno.

Shutterstock

Celofán

Celofán vynašiel švajčiarsky chemik Jacques Edwin Brandenberger v roku 1900. Názov, ktorý vznikol jednoduchým spojením slov celulóza + diaphane (priesvitný), niesla spoločnosť La Cellophane SA. Zatiaľ čo v mnohých krajinách je celofán všeobecný názov, v iných štátoch je cellophane stále registrovanou obchodnou značkou.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

10 bežných vecí a ich skutočný význam, o ktorom si ani len netušil

Vifonka

Vifon je popredný vietnamský výrobca potravín, ktorý funguje už od roku 1963. Na začiatku deväťdesiatych rokov začal Vifon svoje produkty exportovať do celého sveta. Instantné jedlá, snažiace sa napodobniť tradičnú ázijskú stravu, sa nevyhli ani Slovensku. Milovaná a nenávidená vifonka odvtedy zachránila život nejednému hladnému študentovi.

Shutterstock

Xerox

Xerox 914 bol prvou fotokopírkou, ktorej sa podarilo komerčne uspieť. A úspech to veru nebol malý – americká spoločnosť za dva roky po uvedení modelu 914 zarobila neuveriteľných 60 miliónov dolárov! Xerox 914 býva často označovaný za najúspešnejší výrobok v histórii obchodu. Revolúcia, ktorú táto kopírka spôsobila, priniesla do slovenčiny krásne slovo oxeroxovať.

Shutterstock

Neska

Nescafé je názov kávy, s ktorou prišla firma Nestlé v tridsiatych rokoch minulého storočia. Hoci pôvodne nešlo o instantnú práškovú kávu, v priebehu rokov sa vo viacerých krajinách Nescafé stala pomenovaním pre všetky instantné kávy.

Shutterstock

Trampolína

Prvú modernú trampolínu zostavili Američania George Nissen a Larry Griswold v roku 1936. Názov je odvodený od španielskeho výrazu trampolín, označujúceho skokanský mostík. Je fajn, že slovo trampolína zľudovelo. Všeobecné pomenovanie, ktoré svojmu výrobku Nissen a Griswold udelili, totiž znelo „rebound tumbler“.

Shutterstock

Frisbee

Frisbee bola kedysi registrovaná obchodná značka spoločnosti Wham-O. Neskôr ale lietajúce taniere začal vyrábať hocikto (občas spontánne vznikajú pri rodinných hádkach) a názov frisbee sa ujal pre všetky hracie disky.

Diktafón

Alexander Graham Bell, považovaný za vynálezcu telefónu, založil firmu Dictaphone, ktorá vyrábala prístroje na nahrávanie hovorenej reči. Táto firma v súčasnosti stále existuje ako divízia spoločnosti Nuance Communications.

Profimedia

Vibramy

V roku 1935 prišiel Talian Vitale Bramani s novinkou – gumenou podrážkou pre horolezeckú obuv. Neskôr založil spoločnosť Vibram, ktorej výrobky získali popularitu po celom svete. V športových e-shopoch nie je problém natrafiť na kategóriu „vibramy“, kde človek nájde outdoorovú obuv nielen od talianskej firmy.

Shutterstock

Džíp

Nikto nevie s istotou povedať, odkiaľ sa slovo jeep vzalo. Väčšinou sa pôvod odvodzuje od skratky GP, ktorá mohla znamenať government purpose. Toto označenie niesli legendárne vozidlá Willys, slúžiace počas druhej svetovej vojny mnohým spojeneckým armádam. Spoločnosť Willys-Overland si nechala značku Jeep zaregistrovať, neskôr prešla rukami viacerých majiteľov.

Shutterstock

Kolínska

V roku 1709 Giovanni Maria Farina založil v Kolíne nad Rýnom najstaršiu parfumériu na svete. Pánska voňavka, ktorú vyrábal, dostala pomenovanie kolínska voda. Vo svete sa viac ujal francúzsky názov Eau De Cologne. Kolínska voda sa stala názvom pre väčšinu pánskych voňaviek s vysokým obsahom liehu.

Shutterstock

Leukoplast

Ďalší nemecký vynález na zozname. Hoci registrovaný názov pôvodne označoval naozaj len pásku na uchytenie obväzov a ďalšieho lekárskeho vybavenia, v slovenčina sa leukoplast hovorí asi na všetky možné náplasti.

Profimedia

Mohlo by ťa zaujímať:

Vieš, ako vznikli názvy najznámejších značiek sveta? Niektoré ťa naozaj prekvapia

Pentelka

Japonská firma Pentel bola založená rok po skončení druhej svetovej vojny. Jej názov pozostáva z anglických slov pen (pero) a tell (rozprávať). Výrobky produkované v Japonsku, Taiwane a Francúzsku sa rozšírili do celého sveta. Na Slovensku sa pentelka stala označením pre mechanické ceruzky s tenkou tuhou.

Shutterstock

Termoska

Princíp, na ktorom fungujú termosky, objavil škótsky vedec Sir James Dewar. Zatiaľ čo Škót tento vynález používal len v laboratórnych podmienkach, dvaja Nemci – Reinhold Burger a Albert Aschenbrenner – si všimli jeho komerčný potenciál. Takáto nádoba sa dá používať na uskladnenie nápojov pri zachovaní ich teploty. Po úspechu značky Thermos sa na Slovensku zaužíval pojem termoska, pre ktorý sa len ťažko hľadá synonymum.

Shutterstock

Brizolit

Brizolit je druh cementovej omietky, ktorá sa používa predovšetkým na vonkajšie fasády budov. Názov dostala od fabriky v Horní Bříze, kde sa od konca druhej svetovej vojny vyrábala. Pre mnohých Slovákov prvý kontakt so slovom brizolit predstavuje známy výrok majstra Meliška: „Pozri sa, aha, šetko padá brizolit, to ani hodiny sa nedajú odpisuvať, čo jej voda kvápe.“

Shutterstock

Rifle

Keďže medzi výdobytky socializmu patril nedostatok bežného tovaru, ľudia vo východnom bloku sa tešili akýmkoľvek vzácnym výrobkom zo Západu. Jedným z takýchto produktov boli džínsy talianskej značky Rifle, ktoré predstavovali asi jedinú relatívne dostupnú značku džínsov. Nielen na Slovensku, ale aj vo viacerých krajinách regiónu sa rifle stali všeobecným označením pre džínsy.

Shutterstock

Igelit

Ide o obchodný názov zmäkčeného polyvinylchloridu, ktorý má na svedomí gigantický chemický koncern IG Farben. Značka igelit vznikla spojením písmen IG s bežne používanou koncovkou pre umelé materiály. Keďže medzi ľuďmi nie je veľa expertov na chémiu a technológie balenia produktov, igelit je zaužívaný názov pre akúkoľvek fóliu.

Shutterstock

Semtex

Plastická trhavina Semtex bola vyvinutá v Československu v priebehu 50.-60. rokov minulého storočia. Názov semtex sa u nás čoskoro ujal pre akékoľvek plastické výbušniny. Keďže v minulosti Československo ochotne rozhadzovalo zbrane a materiál po rôznych nestabilných krajinách, semtex je dodnes obľúbencom mnohých teroristických skupín. Najznámejším prípadom jeho nasadenia je líbyjský teroristický útok na let Pan Am 103, ktorý zanechal 270 mŕtvych.

Profimedia

Botasky

Štátny podnik Botana bol založený v roku 1949 v českom Skutči. Na začiatku šesťdesiatych rokoch sa jeho výroba zamerala na produkciu športovej obuvi s označením Botas. Keďže v socialistickom Československu nebol na trhu veľký výber, botasky sa stali synonymom pre športovú obuv. Firma doteraz existuje a zaujať dokáže hlavne retrodizajnom, ktorý sa drží dlhoročnej tradície.

Shutterstock
Kvíz: Poznáš zaujímavosti o najvyšších vrchoch sveta? Tieto ti vyrazia dych!

Odporúčame prečítať:

Kvíz: Poznáš zaujímavosti o najvyšších vrchoch sveta? Tieto ti vyrazia dych!

Vazelína

Objav vazelíny pripomína, že čo je pre niekoho odpad, môže byť pre druhého poklad. Robotníci na ropných vrtoch si nevedeli dať rady s mazľavým materiálom, ktorý sa na strojoch vytváral a spôsoboval ich poruchy. Chemik Robert Chesebrough v roku 1859 zistil, že po spracovaní sa dá z tejto látky vytvoriť užitočný gél. Špinavšia vazelína sa požíva ako mazivo na súčiastky, čistejšia našla uplatnenie v lekárstve a kozmetike.

Shutterstock

Taser

História vývoja tohto zariadenia siaha do roku 1969. Vylepšený model určený na komerčné účely priniesla spoločnosť Axon o tridsať rokov neskôr. Taser slúži na spacifikovanie násilníka vystrelením dvojice káblikov, ktoré do jeho tela vypustia elektrický prúd, paralyzujúci kostrové svalstvo. Aj keď je taser nazývaný „nesmrtiacou“ zbraňou, každoročne len v USA po jeho použití zomrie niekoľko desiatok ľudí. Názov taser sa rozšíril po celom svete, v angličtine sloveso „to tase“ znamená použite paralyzéra voči druhej osobe.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.