Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.3.2023
sk
Blahoslav
cz
Radek
, Radomil

Viktoriánska tradícia, z ktorej mrazí. Prečo sa ľudia v minulosti fotili s mŕtvymi?

Z dnešného pohľadu morbídny a znepokojivý zvyk má svoje logické opodstatnenie.


Vieš si predstaviť, že by si krátko po ich smrti fotil mŕtvoly svojich blízkych? Prípadne, že by si ich „naaranžoval“ tak, aby pôsobili ako živí? A že by si si tieto fotky s radosťou vystavoval doma? Väčšine ľudí asi príde podobná myšlienka úplne bizarná, desivá a morbídna.

Ak by niečo podobné robil niekto z nášho okolia, asi by sme sa naňho dívali veľmi podozrievavo. Faktom ale je, že v takom 19. storočí bola takzvaná postmortálna fotografia medzi ľuďmi (nielen) Európy mimoriadne rozšírená. Prečo to tak ale bolo?

Pamiatka na blízkych

Dá sa povedať, že tu zohralo rolu viacero faktorov. V prvom rade to bol vtedy nový vynález fotografie. Ten si získal veľkú popularitu. Na fotenie si síce vtedy potreboval profesionálneho fotografa, ale pre ľudí išlo o lacnejšiu záležitosť než napríklad portrétovanie (hoci fotografia vo svojich začiatkoch bola výrazne drahšia než dnes). Bol to teda jednoduchý spôsob, ako zachovať pamiatku na svojich blízkych. A to sa týkalo aj mŕtvych.

Treba dodať, že rôzne spôsoby, ako zachytiť mŕtvych príbuzných, existovali už pred vznikom fotografie. Vytvárali sa posmrtné masky z vosku a obľúbené boli aj zmienené portréty. Tie sa ale ukázali byť v porovnaní s fotografiou menej praktické. Trvalo dlhšie, kým ich maliar vytvoril, a aj ten najlepší portrét nedokázal zachytiť realitu tak presne ako fotografia.

postmortálna fotografia, viktoriánska éra, fotenie so zosnulými
Profimedia

Medzi postmortálnymi fotografiami nájdeme jednak zábery, ktoré zachytávajú nebožtíka krátko po smrti. Leží teda na posteli, prípadne v truhle. Tieto výjavy síce na niekoho môžu pôsobiť jemne nepríjemne, ale v zásade na nich nie je nič neobvyklé. Potom tu ale bola druhá metóda – niektorí ľudia si nechceli svojho blízkeho pripomínať fotkou v truhle. Urobili teda niečo, čo sa z dnešného pohľadu zdá nepochopiteľné.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje